سخنگوی ارشد نیروهای مسلح درباره موضوعاتی که پیرامون کمک تسلیحاتی ایران به یمن مطرح می‌شود، گفت: ما تجربه فناوری در حوزه دفاعی را به آنها منتقل کردیم و یاد گرفته‌اند خودشان موشک و پهپاد و سلاح در یمن تولید کنند اما اینگونه نیست که ما از ایران موشک در اختیار آنها قرار دهیم؛ ما تجربه و دانش خودمان را به مردم یمن منتقل کرده‌ایم.

سردار ابوالفضل شکارچی به مناسبت هفته دفاع مقدس در برنامه چهل ستون افزود: مردم یمن بر خلاف آن ‌چیزی که دشمن از آنها نشان می‌دهد، مردم بسیار فرهیخته و دانشمندی هستند و امروز در کمترین زمان ممکن توانسته‌اند خودشان موشک و پیشرفته‌ترین پهپادها را بسازند و در جنگ الکترونیک هم بسیار ماهر و پیشرفته هستند.

وی به طور کلی درباره حضور نظامی ایران در کشورهای منطقه با بیان اینکه حضور ما حضور معنوی و مستشاری است و به هیچ وجه دخالت نمی‌کنیم، گفت: ما به هیچ عنوان بنا نیست در جایی حضور نظامی داشته باشیم، کشورهای جبهه مقاومت خودشان ارتش و نیرو دارند؛ ما به اینها کمک‌های مستشاری می‌کنیم.

شکارچی تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم تجربیاتمان را به مردم سوریه، عراق، لبنان، یمن، منتقل کنیم، افراد مجرب ما به آنجا می‌روند و کمک فکری به آنها می‌کنند و در میدان عمل مردم و ارتش آن کشورها هستند که مقابل دشمنان صف‌آرایی می‌کنند.

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح تاکید کرد: هر کشوری که در مقابل رژیم صهیونیستی و رژیم خونخوار آمریکا صف‌آرایی کند، هرآنچه را بتوانیم به آن کمک کنیم. اما مشکلات اقتصادی کشور ما ایجاب نمی‌کند که چیزی را رایگان به کسی بدهیم، حتما چیزهایی را ممکن است از ما بخرند.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره حضور مدافعان حرم در سوریه، بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران کسی را مجبور نکرده که مثلا از افغانستان به سوریه برود و بجنگند، دخالت نظامی زمانی است که ما لشکری و یا تیپی را به سوریه ببریم که چنین چیزی را نداریم و حضور ما حضور مستشاری است. وی گفت: اخیرا در سفری که ریاست ستادکل نیروهای مسلح به سوریه داشتند، به درخواست دولت سوریه این بحث پدافند هوایی قرار شد تقویت شود و به دنیا هم اعلام کردیم که ما این قرارداد را با دولت سوریه داریم و حتما هم آن را تقویت می‌کنیم. حضور ما در هر کشوری، بنا به درخواست آن دولت است و دخالت نظامی برای زمانی است که ما بدون موافقت آن دولت، ما حتی یک نفر را به عنوان مستشار وارد آن کشور کنیم.

شکارچی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا اختلاف بین ارتش و سپاه وجود دارد؟ گفت: اولا اختلافی وجود ندارد، اگر اختلافی داشتیم حتما در جنگ شکست می‌خوردیم.

وی درباره چرایی دامن زدن دشمن به این موضوع، اظهار داشت: چون ارتش و سپاه یک دژ مستحکم غیرقابل عبور و نفوذ هستند و اختلاف می‌تواند این دژ نفوذناپذیر را نفوذپذیر کند؛ به همین دلیل هم دشمن بیکار نیست.