رئیس پیشین ستاد مشترک سپاه در خصوص توافق اخیر اعراب با رژیم صهیونیستی گفت: اسرائیل با انجام این توافقات با دُم خود گردو می‌شکند و از تمام فضای جغرافیایی این کشورها برای جاسوسی و تهدید علیه ایران استفاده خواهد کرد.

به گزارش جماران، سردار حسین علایی، در گفتگویی با تحلیل مسائل منطقه اظهار داشت: ترامپ دو هدف را از توافقات صلح اسرائیل با کشورهای عربی دنبال می‎کند؛ اول اینکه در بحران ناشی از ناکارآمدی دولت وی در کنترل بیماری کرونا به مردم آن کشور نشان دهد که برای افزایش امنیت اسرائیل کار مهمی انجام داده است و توانسته دشمنان اسرائیل را به دوستان حکومت صهیونیستی تبدیل کند.

وی افزود: دوم اینکه ترامپ می خواهد در مقابله با جمهوری اسلامی ایران گام‌های بلندی بردارد و تا می‌تواند کشورهای عربی همسایه ایران را از توافق با جمهوری اسلامی دور کند و شرایطی را فراهم کند تا بتواند دشمنی بین کشورهای عربی و ایران را افزایش دهد. پس نفع اصلی این توافقات برای آمریکا و اسرائیل است و کشورهای عربی را در باتلاق دوری از مردم کشورهای خود فرو می‌برد.

این کهنه سرباز جنگ در پاسخ به پرسش دیگری که آیا درنهایت اسرائیل با فروش امکانات نظامی پیشرفته‌ای چون اف٣۵ به امارات موافقت خواهد کرد، تأکید کرد: بله، چون‌ فروش این جنگنده‌ها به نفع آمریکاست و یک بازار دائمی را برای تسلیحات آمریکا در امارات به وجود می‌آورد. از طرفی چون مستشارهای آمریکایی کنترل این جنگنده‌ها را بر عهده دارند، بنابراین خیال اسرائیل برای همیشه راحت است. در واقع این جنگنده‌ها علیه ایران در امارات مستقر می‌شوند و با هماهنگی با اسرائیل در اختیار امارات قرار می‌گیرند.

علایی در مواجهه با این سوال که آیا با امضای این توافق و ورود احتمالی اسرائیل به منطقه، قدرت مانور در تنگه هرمز از دست ایران خارج می‌شود، گفت: بعید است که اسرائیل کشتی‌های جنگی به خلیج فارس اعزام کند. ولی باید مراقب خرابکاری‌های واحدهای ویژه اسرائیل علیه کشتی‌ها و بر هم زدن امنیت خطوط کشتیرانی در آب‌های بین‌المللی بود. با این وجود قدرت مانور ایران در تنگه هرمز همچنان برقرار خواهد بود، زیرا هم اکنون کشتی‌های جنگی آمریکا که بزرگ‌ترین حامی اسرائیل هستند با کمک کشورهای امارات و بحرین سالهاست که در خلیج فارس حضور دارند ولی قدرت دریایی ایران نیز افزایش یافته است.

وی در پاسخ به اینکه بعد از این توافق شاهد دیدارهنیه و نصرالله بعد از 27 سال بودیم؛ آرایش و عملکرد جبهه مقاومت به کدام سمت خواهد رفت، تاکید کرد: طبیعی است که نیروهای جبهه مقاومت از جمله حزب‌الله لبنان و گروه‌های مختلف فلسطینی نیاز به همکاری بیشتری با هم دارند تا بتوانند از توسعه‌طلبی اسرائیل جلوگیری کنند.