وزارت خزانه‌داری آمریکا چندین شرکت و ده‌ها فرد مرتبط با ایران و حزب‌الله لبنان را تحریم کرد.

خزانه‌داری آمریکا در وبسایت خود جزئیات این تصمیم خود را منتشر کرده است که نشان می‌دهد در مجموع ۴۵ شهروند و یک شرکت ایرانی همراه با دو شرکت لبنانی مشمول تحریم‌ها شده‌اند. نام یک گروه سایبری و یک شهروند لبنانی نیز در این فهرست دیده می‌شود که این مورد آخر با حزب‌الله لبنان در ارتباط است.

بر این اساس، گروه سایبری «تهدید پیشرفته مدام ۳۹» (Advanced Persistent Threat 39) و شرکت محاسبات هوشمند رانا از ایران، همراه شرکت‌های توسعه و مهندسی معمار و شرکت مشاوره آرش از کشور لبنان به لیست سیاه آمریکا اضافه شده‌اند.

خزانه‌داری آمریکا مدعی شد ایران پشت نام شرکت رانا (Rana)، برای سال‌ها افرادی را استخدام کرده تا با تولید بدافزار، کارزاری علیه شرکت‌های بین‌المللی، مخالفان و روزنامه‌نگاران به راه بیندازد. وبسایت این وزارتخانه اظهارات استیون منوچین، وزیر خرانه‌داری آمریکا را نیز بازتاب داده که ادعا کرده است ایران شرکت‌ها و افراد بی‌گناه را هدف قرار داده و اهداف بی‌ثبات‌کننده خود در جهان را دنبال می‌کند.

منوچین تاکید کرده که آمریکا مصمم به مقابله با کارزارهای سایبری تهاجمی برای به خطر انداختن امنیت و وارد کردن خسارت بر بخش مسافرتی بین‌المللی است.

بر اساس گزارش خزانه‌داری آمریکا، گروه سایبری «تهدید پیشرفته مدام ۳۹» تحت مالکیت یا کنترل شرکت رانا است که در سال ۲۰۱۲ نیز به لیست سیاه آمریکا اضافه شده بود.

خزانه‌داری آمریکا با انتشار نام ۴۵ ایرانی مرتبط با شرکت رانا که شامل برنامه‌نویسان، هکرها و مدیران هستند، گفته است بعد از تحقیقات طولانی‌مدت توانسته است هویت آنها را مشخص کند.

به گفته این وزارتخانه، افراد تحریم‌شده به شرکت رانا و سیستم امنیتی ایران کمک کرده‌اند تا حملات اینترنتی علیه شرکت‌های تجاری، سازمان‌ها و شرکت‌های هواپیمایی ترتیب دهند.