رئیس‌جمهور گفت: «امسال مراسمی با عنوان راهپیمایی اربعین نداریم» و مقامات بلندپایه عراق به صراحت به ما اعلام کرده‌اند امسال آمادگی پذیرایی از زائران اربعین را ندارند.

به گزارش ایرنا،‌ حسن روحانی دیروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، افزود: هم راهپیمایی برای کربلا نداریم و هم راهپیمایی در ایران نداریم. البته عزاداری بر اساس پروتکل‌های بهداشتی برای اربعین و روزهای دیگر ماه صفر برگزار می‌شود.

خانواده‌ها در برابر شبهه‌افکنی‌ها تسلیم نشوند

رئیس‌جمهوری با تاکید بر این که کشور به مساله آینده جوانان توجه دارد، گفت: از خانواده‌ها می‌خواهم در برابر شبهه‌افکنی‌ها تسلیم نشوند و کاملا هوشیار باشند و بدانند هم وزارت بهداشت و درمان و هم وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و آموزش عالی همه توان خود را به کار گرفته‌اند.

روحانی ادامه داد: از همه معلمین سراسر کشور و اساتید، وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و آموزش عالی به دلیل این که موفق شدند در مدارس و در دانشگاه‌ها را به روی دانش‌آموزان و دانشجویان باز بگذارند تشکر می‌کنم.  برای ما خیلی مهم بود که در شرایط کرونا بتوانیم همه ابزار و امکانات لازم را در اختیار بگیریم، پروتکل‌ها مورد مراعات قرار بگیرد و نوجوانان و جوانان از فرصت یادگیری و علم و دانش استفاده کنند.

رئیس‌جمهوری گفت: همه تلاش ما این است که همزمان با مقابله با کرونا بتوانیم بقیه کارهای لازمی که برای زندگی و آینده مردم مورد نیاز است آنها را هم با حفظ پروتکل‌های بهداشتی اجرایی و عملیاتی کنیم.

باید هم به‌آموزش و هم پرورش توجه کنیم

رئیس‌جمهوری یادآور شد: آموزش یک بعد مهم است اما یک بعد مهم دیگر که گاهی از خود آموزش هم مهمتر است، بعد پرورشی است. یعنی دانش آموز باید سر کلاس بیاید و با استاد مواجه شود. شاید بسیاری از علم‌ها و دانش‌ها را از طریق دیگر آموخت اما درس استاد چیز دیگری است. پای درس استاد نشستن و زانو زدن در برابر استاد مفهوم دیگری دارد و فضای دیگری ایجاد می‌کند بنابراین باید هم به آموزش و هم به پرورش و هم به جسم و هم به جان توجه کنیم.  

رئیس‌دولت تدبیر و امید یادآورشد: امروز آموزش ما یک آموزش ترکیبی است و حضور دانش آموزان در بسیاری از مدارس به صورت شیفتی است اما در عین حال راه برای جوانان باز شد. کاری که آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها در هفته گذشته انجام دادند فضایی را به روی جوانان باز کردند و روحیه و نشاطی را ایجاد کردند.

وی با تاکید بر این که کشور به مساله آینده جوانان توجه دارد، گفت: بعضی‌ها ناراحت و عصبانی هستند. به خصوص کانال‌های ضدایرانی خارج‌ نشین از این که در داستان کرونا همه چیز به روال درست پیش می‌رود و مدیریت می‌شود، ناراحت هستند.  

روحانی افزود: اخیرا وزارت اطلاعات گزارشاتی از برخی موسسات ‌آمریکایی داد که آنها چقدر از این موضوع عصبانی هستند که ایران در حال تحریم با این فشارها چگونه هم مغازه‌اش باز است و مردم رفت و آمد می‌کنند و هم مجالس عزاداری و هم مساجدش به پا است، بیمارستان‌ها به مردم می‌رسند و مردم پشت درب بیمارستان نماندند، با کمبود دارو مواجه نیستند.

وی افزود: در آن گزارشات نوشته که ما این همه فشار درست کردیم که در کرونا مردم به خاطر فشار دارو و پزشک و بیمارستان و تخت و آی سی یو به تنگ بیایند و به خیابان بریزند اما الان موجب تشکر از دولت ایران شده و کشورهای منطقه همه نگاهشان به ایران است و همه می‌بینند که ایران به بهترین وجه با کرونا مقابله کرده است. این نشان می‌دهد که دشمنان از آنهایی که دنبال علم و دانش هستند و خانواده‌هایی که آینده فرزندان خود را می‌خواهند ناراحت هستند.

رئیس‌دولت تدبیر و امید افزود: ما نمی‌دانیم کرونا تا چه زمانی ادامه دارد و چه زمانی تمام می‌شود مشخص نیست؛ باید پروتکل‌ها را رعایت کنند و پایش و نظارت باید به خوبی انجام گیرد.

روحانی ضمن قدردانی از تلاش‌های وزارت بهداشت و درمان گفت: در گزارش امروز آمده است که در شهر بم در استان کرمان بسیار خوب عمل شده بود، در یک شهر دیگر در خوزستان خوب عمل نشده بود در حالی که همه باید توجه داشته باشیم و تمام اصول بهداشتی را مراعات کنیم.

رئیس‌جمهوری با اشاره به آمارهای جهانی کرونا ادامه داد: ما فکر می‌کنیم که کرونا و مسائلی که پیش آمده برای بیماران زمینه‌ای و سالمندان هراس ایجاد کرده است، در حالی که بنابر آمار جهانی ۱۷ درصد جوانان گروه سنی ۲۴ تا ۳۰ سال دچار اضطراب و افسردگی هستند به ویژه چشم انداز آینده برای آنان روشن نیست که شغل و آینده آنان چه خواهد شد.

در درمان کرونا تبعیضی بین ایرانی و غیرایرانی نداشتیم

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه  از سال ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ چنین حادثه‌ای در ایران و دنیا نداشتیم، بر لزوم رعایت بلند مدت پروتکل‌ها تاکید کرد و گفت: در این شرایط همه چیز معنای خود را از دست داده و معنای خود را پیدا می‌کند.  

وی با بیان اینکه در آغاز بحران در کشورهای اروپایی و آمریکایی، مشاهده کردید که چه وضعی به وجود آمد، اظهار داشت: مردم به فروشگاه‌ها حمله کردند، در فرودگاه‌ها ماسک‌ها قاپیده می‌شد، دستمال کاغذی و مواد غذایی نبود و... این داستان بی‌سابقه‌ای است ولی خوشبختانه یکجا ندیدید بین ایرانی و غیرایرانی در بیمارستان فرق گذاشته شود و رئیس‌بیمارستان به یک غیرایرانی بگوید صبر کن تا تخت خالی پیدا شود.  

روحانی با بیان اینکه در اروپا شرایطی ایجاد شد که برخی‌ها گفتند خانه سالمندان را رها کنید، تصریح کرد: در ایران نسبت به پیر و جوان، ایرانی و غیرایرانی و... تفاوتی قائل نشدیم. در دنیا گفتند چون این فرد سیاه است، برود به آخر صف. در اروپا و آمریکا بین مردم تبعیض قائل شدند ولی در ایران بین اقوام، مذاهب، داخلی و خارجی تبعیض ندیدیم و حقوق‌بشر، معرفت و فرهنگ را دیدیم.  

رعایت اصول بهداشتی از واکسن مهمتر است

رئیس‌دولت تدبیر و امید بیان کرد: وزارت بهداشت همه پیش بینی لازم را برای واکسن (آنفلوآنزا) انجام داده است، برای افرادی که درشرایط  شرایط پرخطر قرار دارند مانند افراد مسن و مبتلایان بیماری‌های زمینه‌ای پیش بینی شده است و شرایط را برای سایر مردم نیز فراهم می‌کنیم که اگر بخواهند از بازار آزاد این واکسن را تهیه کنند، مشکلی وجود نداشته باشد.

رئیس‌جمهوری گفت: از واکسن مهمتر «رعایت اصول بهداشتی» است که تا آخر سال با ما همراه است، در صورتی که این واکسن شاید فقط بر روی یک آنفلوانزای خاص تاثیر داشته باشد و ممکن است امسال هم یک آنفلوآنزای خاص و جدید بیاید و روی آن هم تاثیر نداشته باشد اما رعایت اصول بهداشتی، ما را تا پایان سال حفظ می‌کند.