رئیس جمهور با بیان اینکه روابط ایران و ترکیه در طول تاریخ بر پایه‌های مستحکم بنیانگذاری شده و وقوع حوادث تلخ و ناگوار نتوانسته گزندی بر روابط دو کشور وارد کند، گفت: دو کشور برای غلبه بر توطئه‌های دشمنان راهی جز تقویت همکاری‌ها ندارند.

به گزارش ایسنا، حسن روحانی روز سه‌شنبه طی سخنانی در ششمین جلسه شورای عالی روابط راهبردی ایران و ترکیه که به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت ویدئو کنفرانس به میزبانی تهران، برگزار شد، اظهار داشت: روابط دو کشور همواره بر مبنای حسن همجواری و ارزش‌های مشترک فرهنگی و احترام متقابل و همچنین توجه به منافع مشترک دو کشور و ثبات، امنیت و صلح در منطقه بوده است.

روحانی افزود: مرزهای دو کشور همواره مرزهای صلح و دوستی بوده و به ویژه در 7 سال گذشته تلاش دو دولت بر مبنای توسعه روابط دو جانبه و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بوده است.

وی با بیان اینکه هر دو کشور در منطقه بسیار حساس خاورمیانه قرار گرفته‌ایم، تصریح کرد: ایران و ترکیه دو قدرت بزرگ در منطقه هستند و همواره دشمنی‌ها و کینه‌توزی‌هایی نسبت به هر دو کشور وجود داشته و امروز هم وجود دارد، به همین خاطر راهی جز تقویت روابط دوستانه دو کشور برای غلبه بر اینگونه توطئه‌ها وجود ندارد.

روحانی همچنین ابراز امیدواری کرد توافقاتی که در این نشست مشترک با حضور هیأت‌های عالیرتبه دو کشور حاصل خواهد شد، برای روابط دو جانبه مثمر ثمر و سازنده باشد.

رئیس‌جمهور ترکیه نیز طی سخنانی در این نشست مجازی، جلسات شورای همکاری‌‌های راهبردی ایران و ترکیه را یکی از نمادهای دوستی بین دو کشور عنوان کرد و گفت: در نشست‌های قبلی و تا امروز در چارچوب این شورا تصمیمات بسیار مهمی برای توسعه روابط و همکاری‌ها اتخاذ شده است.

رجب طیب اردوغان، با اشاره به برگزاری ششمین نشست شورای عالی روابط راهبردی ایران و ترکیه به صورت مجازی، اظهار داشت: برگزاری این نشست در شرایط شیوع ویروس کرونا نشان‌دهنده عزم و اراده دو کشور برای توسعه و تعمیق روابط و همکاری های بیشتر است.

رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه ایران و ترکیه در حل و فصل بسیاری از مشکلات و مسائل منطقه از نقش تعیین‌کننده برخوردار هستند، گفت: امروز نیز همراه با دوستان خود در ششمین نشست برای توسعه هر چه بیشتر همکاری‌ها و شتاب در اجرای توافقات قبلی تلاش خواهیم کرد.