سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با بیان اینکه دو تراکنش صورت گرفته در کانال مالی سوئیس، با منابع مالی ایران نزد سوئیس انجام شده، گفت: منابع مالی ما در این کشور خیلی زیاد نیست اما منابع مالی ایران در سایر کشورها زیاد است و آمریکا تلاش می‌کند که این منابع مالی وارد این کانال نشود.

سعید خطیب‌زاده در نشست خبری دیروز خود با رسانه‌های داخلی و خارجی، در پاسخ به اینکه آیا با توجه به اینکه سوئیس حافظ منافع آمریکا در ایران است، آیا سفر وزیر خارجه این کشور ارتباطی با رابطه ایران و آمریکا دارد، تصریح کرد: سفر وزیر خارجه سوییس به تهران در چارچوب روابط دو کشور و در چارچوب نقشه راهی است که در جریان سفر روسای جمهور دو کشور به ایران و سوئیس تهیه شد و ارتباطی با روابط ایران و آمریکا ندارد.

وی با بیان اینکه این سفر قرار بود زودتر از اینها انجام شود ولی به دلیل شیوع ویروس کرونا با تاخیر مواجه شد، اظهار کرد: ما روابط کمی و کیفی عمیقی با سوئیس داریم و یکی از ویژگی‌های سوییس این است که حافظ منافع ما در برخی از کشورهاست.

وی با اشاره به تماس تلفنی پمپئو وزیر خارجه آمریکا با وزیر خارجه سوییس در آستانه این سفر گفت: در آستانه سفر آقای گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران نیز شاهد اینگونه رفتارها و فشارها از سوی آمریکا بودیم.

نقض قطعنامه 2231 به معنای پایان حضور ایران در برجام است

سخنگوی امور وزارت خارجه همچنین در مورد گزارش برخی از رسانه‌ها مبنی بر احتمال این‌که انگلیس بخواهد روندی خارج از چارچوب برجام در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران اتخاذ کند و برخی از اخباری که در این زمینه مطرح شده است، گفت: آنچه که تاکنون دولت انگلیس انجام داده است هم راستا با دیگر کشورهای عضو برجام و کمیسیون مشترک بوده است. آنها می‌دانند که تعهدات قطعی در برجام دارند و تمام موارد و اتفاقات در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل آمده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد گزارش برخی رسانه‌ها مبنی بر احتمال این‌که انگلیس بخواهد روندی خارج از چارچوب برجام در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران اتخاذ کند، گفت: هرگونه نقض قطعنامه 2231 به معنای پایان حضور ایران در برجام خواهد بود

وی با بیان اینکه کشورهای عضو برجام در بیانیه‌های خود در جریان تحولات اخیر بر اهمیت حفظ این توافق بین‌المللی تاکید کرده‌اند، اظهار کرد: هر طرفی که بخواهد قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان بین‌الملل را نقض کند و تعهدات خود در این زمینه را اجرا نکند و نقض کند پاسخ ایران به این موضوع روشن خواهد بود هرگونه نقض این قطعنامه به معنای پایان حضور ایران در برجام خواهد بود و طرف‌های مقابل به این مسئله واقف هستند و آنها با آخرین شانس‌ها برای حضور ایران در برجام بازی نمی‌کنند.

دخالتی در پروسه قضایی پرونده قاضی منصوری نداریم

سخنگوی وزارت خارجه کشور در بخش دیگری از نشست خبری خود درباره پرونده قاضی منصوری و برخی از اظهاراتی که از سوی خانواده وی اخیرا مطرح شده است، گفت: همانطور که می‌دانیم وزارت خارجه دخالتی در پروسه قضایی و پلیسی ندارد و هر چیزی در مسیر خودش انجام می‌شود و سفارتخانه‌های ایران نیز در چارچوب قانون عمل می‌کنند. خطیب‌زاده اضافه کرد: در مورد این متوفی نیز گزارش نهایی دادگاه ارسال شده، ترجمه شده و در اختیار خانواده آن مرحوم و قوه قضاییه قرار می‌گیرد، نظر نهایی اعلام شده و خانواده آن مرحوم ۲۰ روز فرصت دارند که به رأی دادگاه اعتراض کنند و اگر در این مسیر کاری از وزارت خارجه برآید انجام خواهد داد.

پیامی برای امارات

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در ادامه صحبت های خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با تحولات اخیر در روابط امارات و رژیم صهیونیستی و انتشار برخی از اخبار مبنی بر ایجاد پایگاه جاسوسی در منطقه از سوی آنها و رصد فعالیت‌های ایران گفت: در جریان تحولات اخیر امارات متحده عربی دو اشتباه راهبردی انجام داد، هم اشتباه شناختی و هم اشتباه محاسباتی. اشتباه شناختی او در مورد جایگاهش در منطقه و همچنین جایگاه اسرائیل و آمریکا در دنیای گذار کنونی است و اشتباه دوم آن، اشتباه محاسباتی بود که تصور می‌کند از خارج از منطقه می‌تواند امنیت خود را تامین کند در حالیکه آنها نمی‌توانند امنیت خود را تامین کنند چه برسد به امنیت کشور دیگری.

خطیب‌زاده از سفر امروز وزیر خارجه هند به ایران خبر داد و درباره همکاری نظامی ایران و هند، گفت: روابط ما با کشور هند چند لایه و عمیق است و یکی از همکاری‌های ما با این کشور مبارزه با تروریسم است

وی با بیان اینکه به صورت جدی انتظار داریم که امارات اشتباهات خود را در این زمینه تصحیح کند، ادامه داد: در ارتباط با موضوع امنیت ملی نیز ایران در این زمینه با هیچ کسی شوخی ندارد و ما با شفافیت و از تمامی مجاری ممکن این موضوع را به اطلاع همسایه‌مان در خلیج فارس رسانده‌ایم.

وی همچنین در مورد توافق اخیر دو کشور صربستان و کوزوو در ارتباط با اسرائیل با حمایت آمریکا و همچنین توافقی که بین این دو کشور برای حل اختلافات منعقد شده است، گفت: البته قیافه‌ای که من از مقامات این کشورها از جلسه آقای ترامپ دیدم قیافه متعجبی بود و باید تفسیر کرد که در آن اتاق چه گذشته است. آنها برای چیز دیگری جمع شده بودند ولی ترامپ با دستور کار دیگری وارد شد.

برخورد فعالانه برای آزادسازی دارایی‌های ایران در بورس آلمان

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با تلاش‌های آمریکا برای آزاد کردن دارایی‌های ایران در بورس آلمان به بهانه پرداخت غرامت به قربانیان ترور در کنیا و تانزانیا، گفت: یک وجه این موضوع به آمریکا برمی‌گردد و دولت واشنگتن همواره سعی کرده که از هر حربه و دستاویزی برای ضربه زدن به منافع ایران استفاده کند.

وی خطاب به خبرنگار پرسش‌کننده گفت: شما جزئیات این موضوع را از بانک مرکزی سوال کنید ولی به این موضوع توجه کنید که آمریکا در هیچ یک از اقداماتش در این چارچوب موفق نشده و نظر ایران تا کنون جلو رفته است. در حال حاضر آمریکا تلاش می‌کند که در کشورهای مختلف اینگونه اقدامات را انجام دهد و به دنبال ایجاد بهانه است و ما نیز با اینگونه اقدامات و سیاست‌ها فعالانه برخورد می‌کنیم.

وزیر خارجه هند امروز به ایران می‌آید

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با سفر اخیر وزیر دفاع هند به ایران و اهمیت همکاری ایران با کشورهایی همچون روسیه و هند در حوزه نظامی در راستای مبارزه با تروریسم تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران یک سیاست خارجی واحد دارد که در آن سیاست، دیپلماسی فرهنگی، علمی و دفاعی نیز وجود دارد.

وی با بیان اینکه ما همواره به دنبال حسن همجواری با کشورهای همسایه خود هستیم، افزود: روابط ما با کشور هند چند لایه و عمیق است و یکی از همکاری‌های ما با این کشور مبارزه با تروریسم است. همچنین ایران مایل است به عنوان یکی از قدرت‌های تاثیرگذار منطقه نقش خود را در متوازن کردن تحولات منطقه ایفا کند و در این چارچوب تلاش دارد.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین با اعلام اینکه فردا(18 شهریور) وزیر خارجه هند سفر کوتاهی به ایران خواهد داشت، گفت: وزیر خارجه هند در جریان سفر به روسیه برای شرکت در اجلاس شانگهای چند ساعتی کوتاه در تهران توقف خواهد داشت و با آقای ظریف دیدار و رایزنی می‌کند. خطیب‌زاده تاکید کرد: هفته‌های شلوغی را در عرصه سیاست خارجی در پیش رو داریم و سفرهایی نیز برای آقای ظریف در پیش گرفته شده که به محض نهایی شدن در مورد آن اطلاع‌رسانی می‌کنیم.