پس از آنکه مجلس شورای اسلامی به مدرس خیابانی، وزیر پیشنهادی رئیس جمهوری برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت رأی اعتماد نداد، دولت ناگزیر از تعیین سرپرست برای این وزارتخانه شد. از طرفی اما مهلت قانونی دولت برای اداره وزارتخانه با سرپرست به اتمام رسیده بود و تنها با استجازه از رهبری بود که می‌توانست برای این وزارتخانه سرپرست تعیین کند.  رئیس جمهوری نهایتا 10 روز قبل جعفر سرقینی را به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب کرد. مجلس اما این انتصاب را غیرقانونی می‌داند. عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: هنوز برای مجلس محرز نشده که دولت برای تعیین سرپرست جدید وزارت صمت از رهبر انقلاب اذن گرفته یا خیر که لازم است دیوان محاسبات به این مسئله ورود کند.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی در گفتگو با مهر با اشاره به اینکه دولت در معرفی سرپرست جدید وزارت صمت تخلف کرده است، افزود: دولت می‌گوید که برای معرفی سرپرست جدید وزارت صمت از مقام معظم رهبری اذن گرفته است که اگر واقعاً این‌گونه است، باید نامه رسمی آن را به مجلس ارائه کنند.

از رئیس‌جمهور شکایت می‌کنیم اگر ...

وی بیان کرد: در صورتی که رهبر معظم انقلاب در این زمینه به دولت اذن نداده باشند، معرفی سرپرست جدید برای وزارت صمت اقدام درستی نیست. عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بر اساس اصل ۱۳۵ قانون اساسی، فقط سه ماه امکان وجود دارد که وزارتخانه‌ای با سرپرست اداره شود و بر این اساس، رئیس‌جمهور نباید سرپرست جدیدی را برای وزارت صمت تعیین می‌کرد. حاجی‌دلیگانی گفت: توصیه بنده به سرپرست جدید وزارت صمت این است که مواظب باشد چرا که فعالیت وی در وزارت صمت غیرقانونی، غیرشرعی و خلاف قانون است و بر اساس ماده ۵۹۸ قانون مجازات اسلامی، این اقدام تصرف غیرقانونی در اموال دولتی است و مجازاتی در پی دارد. وی تأکید کرد: در صورتی که برای مجلس شورای اسلامی محرز شود که دولت برای تعیین سرپرست جدید وزارت صمت اذن مقام معظم رهبری را نگرفته است، از رئیس‌جمهور و سرپرست جدید وزارت صمت شکایت خواهیم کرد؛ همچنین لازم است دیوان محاسبات به این موضوع ورود پیدا کند. نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: در صورتی که سرپرست جدید وزارت صمت بدون اذن رهبر معظم انقلاب فعالیت کند، این کار غیرشرعی است و هنوز برای مجلس محرز نشده که آیا دولت این اذن را گرفته است یا خیر.

ابلاغ استجازه به مجلس  از اختیارات دفتر رهبری است

در همین حال، معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری روز گذشته در حاشیه جلسه هیأت دولت با بیان اینکه رییس جمهور با استجازه از رهبری، سرپرست وزارت صمت را تعیین کرده است، اظهار کرد: هفته گذشته نماینده‌ای در این زمینه تذکر داد و رییس مجلس تذکر را وارد دانست، اما من قبلاً به صورت حضوری به نمایندگان گفته بودم که تعیین سرپرست با استجازه رهبری بوده است.

حسینعلی امیری با بیان اینکه استجازه مکتوب رهبری وجود دارد، گفت: ابلاغ استجازه به مجلس شورای اسلامی مربوط به اختیارات دفتر رهبری است و اگر دفتر صلاح بداند به مجلس ابلاغ می‌کند.  وی تاکید کرد: ابلاغ استجازه در حوزه اختیارات دولت نیست.