رئیس دولت دوازدهم اعلام کرد که از آغاز دولت تا امروز ما سخت‌ترین شرایط را روبروی خود می‌بینیم.

به گزارش ایسنا،  حسن روحانی در نشستی خبری که با حضور مدیران ارشد رسانه‌ها برگزار شد با اشاره به گذشت ۷ سال از عمر دولت‌های یازدهم و دوازدهم اظهار کرد: کمتر از یکسال فرصت خدمت برای ما باقی مانده و امروز بسیار مهم است که ببینیم در طول ۷ سال قبل چه اقداماتی انجام شده است، دولت چه خدماتی را مطرح کرده و دستگاه اجرایی چه اقداماتی را انجام داده و چگونه باید این خدمات را به مردم ارائه کنیم.

تبیین شرایطی که در آن قرار داریم ضروری است

وی با تاکید بر اینکه ارائه خدمت بدون مقایسه زمانی یا مقایسه با دولت‌های قبل برای مردم کمی سخت است، افزود: تبیین شرایطی که در آن قرار گرفتیم یکی از ضرورت‌ها است؛ از آغاز دولت تا امروز ما سخت‌ترین شرایط را روبروی خود می‌بینیم. ما اولین دولتی بعد از انقلاب هستیم که در شرایط تحریم کار خود را آغاز کردیم؛ شرایط اقتصادی و سیاسی برای همه روشن است و در طول این ۶ سال هم سال اول و دوم در شرایط تحریمی بودیم؛ سال ۹۳ تا اواخر ۹۴ سپس در سال ۹۷ در تحریمی بسیار شدید و بی سابقه بودیم از سال قبل هم با موضوع کرونا مواجه شدیم. رئیس جمهوری گفت: ممکن است جایی خدمت ما از گذشتگان بیشتر و جایی کمتر بوده و نقاط ضعف و قوت داشته باشیم، اما هر موفقیتی که داشتیم در سایه حضور مردم و رهنمودهای مقام معظم رهبری بوده؛ نقاط قوت ما متعلق به ملت و نقاط ضعف ما برای ماست.

۷ سال گذشته از نظر سیاسی و اقتصادی استثنایی بود

روحانی خاطر نشان کرد: در این حال نکاتی در این ۷ سال برای تاریخ کشور وجود دارد؛ می‌توان گفت ۷ سال گذشته از نظر سیاسی و اقتصادی شرایطی استثنایی بوده است؛ به هر حال در این دولت صادرات غیرنفتی ما بر واردات پیشی گرفت که از زمان دولت مصدق تا زمان ما بی سابقه بوده. همچنین ۲۶سال بی سابقه بوده که ما دو سال تورم تک رقمی داشته باشیم که در سال‌های ۹۵ و ۹۶ اینگونه بود و در سال ۹۵ بالاترین رشد اقتصادی را در جهان داشتیم.

وی با اشاره به برنامه‌های قیمت در زمینه تامین انرژی و آب اظهار کرد: در این دولت تا پایان ۲۰ هزار مگاوات به برق کشور افزوده می شود که در دولت‌های قبل بی سابقه است. در آب نیز میتوان گفت طی ۷ سال قبل اقدامات بی‌سابقه انجام شده است و تا پایان دولت بالای ۵۰ سد را افتتاح خواهیم کرد.

رسانه‌ها عملکرد دولت‌ها را مقایسه کنند

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه مقایسه عملکرد دولت‌ها بر عهده رسانه‌ها است نه دولت، اظهار کرد: تبیین و نقد بر عهده رسانه‌هاست و دولت کار خود را انجام میدهد. در این فرصت باقی مانده مثل قبل از نقد رسانه‌ها استقلال میکنیم و میدانیم اگر انتقادات از روی دلسوزی مطرح شود، موجب بهبود و کمال امور خواهد شد.

روحانی با بیان اینکه باید میان انتظارات مردم و ظرفیت‌های موجود تناسبی وجود داشته باشد، خاطرنشان کرد: در هر دولتی در هر مقطعی اگر انتظارات مردم را بیش از حد بالا ببریم همواره شکست خورده‌ایم؛ اگر هر دولتی بالاترین خدمت را ارئه دهد اما انتظارات مردم را بالا ببریم، شکست خورده‌ایم. انتظارات باید در حد واقعیت‌های جامعه باشد. نتیجه‌ی انتظارات بالا و عمل بر مبنای واقعیت این میشود که فاصله‌ای میان این دو ایجاد می‌شود و این فاصله موجب یاس و سرخوردگی  می شود.

دشمن به دنبال به هم ریختن اقتصاد کشور بود

وی گفت: در سال جهش تولید باید این شعار را محقق کنیم و آنچه که دشمن به دنبالش بود که اقتصاد برهم بریزد و به قول خودشان به سمت فروپاشی برویم اما با کمک مردم این اتفاق رخ نداد.

رئیس جمهوری ادامه داد: ما در چهار ماهه اول تقریباً در تولید، صنعت و کشاورزی که البته کمی دچار مشکل شده، در همه بخش‌ها افزایش را مشاهده می‌کنیم و این خیلی مهم است آن هم در شرایطی که کاهش تولید به خاطر کرونا در دنیا تجربه شد اما ما افزایش تولید را داشتیم.

توانمندی دفاعی ما افزایش پیدا کرده است

در ادامه این نشست خبری روحانی در پاسخ به پرسش مدیرعامل ایرنا مبنی بر اینکه نظر وی درباره توازن میان دیپلماسی و قدرت دفاعی ایران چیست، اظهار کرد: آنچه مهم است داشتن توانمندی و قدرت در همه بخش‌ها در کشور است. وقتی در محصولات کشاورزی از ۹۷ میلیون تن به ۱۳۰ میلیون تن رسیدم معنایش قدرت است. قدرت اقتصادی باشد یا سیاسی یا دفاعی همین است. وقتی ما در قدرت دفاعی چیزی بالای اس۳۰۰ تولید کردیم و موشک کروز دریایی را همین هفته قبل رونمایی کردیم. این نشان دهنده افزایش توانمندی است.

الان اتکای چندانی به نفت نداریم

رئیس‌جمهوری در ادامه در پاسخ به پرسش نماینده خبرگزاری صداوسیما درباره برنامه‌های دولت در زمینه کاهش ساختاری وابستگی بودجه کشور به فروش نفت گفت: اینکه کشور را به نقطه ای برسانیم که به یک محصول وابسته نباشد بسیار مهم است؛ برای ما مهم است که کاری کنیم که به محصول نفت متکی نباشیم و اگر هم نفت هست، سایر محصولات از جمله پتروشیمی فولاد نیز ظهور و بروز پیدا کند. همچنین لازم است که محصولات خود را بصورت خام به فروش برسانیم. وی با بیان اینکه «ما ۷ سال قبل هم در بنزین و هم در گازوییل وارد کننده بودیم اما امروز  هم در بنزین وهم گازوییل خودکفا شده ایم و هم بنزین خود را می‌فروشیم»، اظهار کرد: تحریم‌ها مقداری مارا وادار به کاهش اتکا به نفت کرد و در بودجه پارسال اتکای ما به نفت ۹.۹ بوده و در طول ۲ سال قبل اتکای ما به نفت برای اولین بار تک رقمی شده؛ اگر تحریم نبود، این اتفاق دیرتر می‌افتاد، ما اگر هم تحریم نبود، مصوبه ای داشتیم که پولی که به صندوق توسعه ملی وارد می‌شود هرساله درصدی افزایش یابد، عملا این اتفاق( کاهش وابستگی به نفت) اتفاق می‌افتد.

توانمندی ما در بخش بهداشتی دو برابر شده است

رئیس جمهوری در پاسخ به پرسش علی متقیان مدیرعامل ایسنا مبنی بر اینکه هفت سال از حضور شما در جایگاه ریاست جمهوری گذشته است. در نگاهی گذرا به هفت سال گذشته اگر بخواهید سرفصل‌وار معضلات ریشه‌ای موجود در کشور را مورد اشاره قرار دهید چه خواهید گفت و اگر می‌توانستید زمان را به عقب بازگردانید در کدام یک از تصمیمات خود تجدیدنظر می‌کردید و حال که یکسال بیشتر از دولت شما باقی نمانده با استفاده از تجربیات گذشته چه برنامه‌ای را در کانون توجه خود قرار خواهید داد. به عبارت دیگر کدام یک از معضلات ریشه‌ای کشور تا پایان دولت شما حل خواهد شد، اظهار کرد: طرح تحول سلامت کار بزرگی بود که در کشور انجام گرفت. بستری شدن مردم در شهر از ۳۷ درصد پرداختی شده ۱۰ درصد و در روستاها ۶ درصد. همچنین توانمندی ما در بخش بهداشتی دوبرابر شده است. در اقتصاد دانش‌بنیان و اقتصاد دیجیتال کار عظیمی صورت گرفته و ۹۵ برابر شده است. فضای مجازی که خود زیرساختی است برای توانمندی شبکه ۳۳ برابر شده است در طول این هفت سال.

بر تروریسم بین المللی پیروز شدیم

روحانی در ادامه تصریح کرد: اینکه در سازمان ملل می رویم و می‌بینیم که از ۱۵ عضو ، ۱۴ عضو طرفدار و همراه ما هستند این نشان دهنده قدرت سیاسی ماست. در این دولت ما با تروریسم بین‌المللی بیش از همیشه مبارزه کردیم و پیروز شدیم.

وی ادامه داد: مبارزه با داعش کار آسانی نبود و کاری که سردار شهید سلیمانی انجام داد و نیروهای مسلح ما انجام دادند،  کار بزرگی بود. ما نمی‌خواهیم مصادره به مطلوب کنیم و الان هم فرصتش نیست که بگوییم دولت در این زمینه چه کرده است ولی کار بزرگی برای امنیت منطقه انجام شده است.

می‌خواستیم با پیش فروش نفت در بازار مشکل اقتصاد را حل کنیم

وی در واکنش به سخنان سردبیر روزنامه سازندگی مبنی بر اینکه وعده گشایش اقتصادی دولت چه بوده است، اظهار کرد: آنچه در ذهن ما بود این بود که بیاییم علی رغم تحریم نفت ، آن را در بازار با قیمت روز بفروشیم، آن هم با ریال و بر مبنای ارز نیمایی این کار را انجام دهیم و البته با قرار دو سال دیگر تحویل دهیم که هم مشکل ارز و ریال حل شود و هم نفت فروخته شود.

رئیس جمهوری تصریح کرد: اما برخی از این طرح ایراداتی گرفتند که عجیب است. مثلاً اینکه می‌گویند دولت بعدی به این طرح متعهد می‌شود. این چیزی است که در همه دولت‌ها وجود دارد، مگر ما از دولت قبلی تعهد نداشتیم که دو میلیون مسکن مهر را تحویل دهیم؟ این کار را انجام دادیم. حتی در بخشی از کار مسکن مهر فقط زمین‌ خالی وجود داشت اما آن را هم تکمیل کردیم.

فشار حداکثری شکست خورده است

رئیس‌جمهوری در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره شکست سیاست فشار حداکثری ایالات متحده آمریکا و ادعای ترامپ مبنی بر اینکه ظرف چند هفته می‌تواند با ایران مذاکره کند که از سوی نماینده روزنامه ایران مطرح شد، گفت: فشار حداکثری از دید همه صددرصد شکست خورده است؛ این فشار برای مجبور کردن ایران به رفتن به پای میز مذاکره در حالت ضعف بود؛ عین این کار را اواخر سالهای ۹۳ و ۹۴ هم انجام دادند و قیمت نفت کاهش دادند تا ما در فشار برای توافق قرار بگیریم؛ این کار را اسرائیل و عربستان طراحی کردند اما تاثیری نداشت.

وی ادامه داد: هدف آمریکایی‌ها این است که ما را در حالت قدرت دلار و ضعف ریال پای میز مذاکره برسانند و این کار امکان ناپذیر است و دیدند که نشد؛ در سالهای ۹۷ و ۹۸ کشور اداره شد و در سال ۹۹ نیز ان شاءالله کشور اداره خواهد شد و در سال آینده نیز کشور اداره خواهد شد؛ بنابراین آمریکایی‌ها در هدفی که در سیاست فشار حداکثری داشتند دچار شکست قطعی شدند و آنها می‌خواستند دنیا به سمت آنها بیایند؛ آمریکا میخواست علیه برجام کار کند اما هیچکس قبول نکرد. امروز در سازمان ملل و در مجامع جهانی اگر بحثی درباره برجام میشود جز آمریکا و یکی دو کشور که از اذناب آمریکا هستند دیگران با آمریکا همراهی نمی‌کنند.

توافق با آمریکا به معنای بازگشت به برجام است

روحانی  همچنین در واکنش به اظهارات رئیس جمهوری آمریکا درباره رسیدن به توافق با ایران در روزهای نخست ریاست جمهوری خود در دوره جدید، اظهار کرد: ترامپ حرفهای زیادی می‌زند؛ یک مرتبه گفت اگر در انتخابات پیروز شوم در ماه اول با ایران توافق می کنم اما اخیراً گفته که منظور من هفته نخست ریاست جمهوری دوره جدید بوده است. اگر توافق به معنای بازگشت به برجام است، همین امروز هم این توافق انجام می‌شود اما اگر بخواهند کار دیگری انجام دهند و فشاری به ملت ایران تحمیل کنند دستیابی به توافق امکان‌پذیر نخواهد بود.

با تک نرخی شدن ارز مخالف بودم

رئیس جمهوری در پاسخ به پرسش مدیرمسئول روزنامه دنیای اقتصاد مبنی بر اینکه آیا با سیاست‌های غیرقابل پیش‌بینی دولت‌ها، سرمایه‌گذار خارجی و داخلی قائل به سرمایه‌گذاری خواهد بود، تاکید کرد: دولت و مجلس در قانون‌گذاری باید امنیت در اقتصاد به وجود آورند تا مقرارت هر روز تغییر نکند. اگر چنین باشد معلوم است که آینده مبهم می‌شود و سرمایه‌گذاری را دچار مشکل می‌کند البته بالاتر از این هم در کل مجموعه نظام مسائلی وجود دارد که من نمیخواهم وارد آن بشوم. وی افزود: چرا وقتی انتخابات تمام شد در سال ۹۲ قیمت ارز پایین آمد؟ چون مردم تصور کردند که دولتی سرکار آمده است که مشکلات اقتصادی و بین‌المللی را حل می کند و ما هنوز کاری نکرده بودیم. اما در همان اواخر ۹۶ و ۹۷ اتفاقاتی افتاد که مردم را نگران کرد یکی در ۹۶ که در داخل بود و دیگری کار آمریکا برای خروج از برجام در ۹۷ که یکباره قیمت ارز را روزانه و ساعتی بالا می‌برد.

کسری بودجه امسال و سال آینده تامین شده است

رئیس جمهوری با بیان اینکه برخی از این ماجرا سواستفاده کردند و تخلف انجام دادند، اظهار کرد: شرایط باعث می‌شود که دولت تصمیماتی بگیرد و دولت هم البته تصمیمات باثباتی را در مجموع گرفته است اما دولت هم مشکلاتی دارد. من گفتم که نیاز به یک وزیر بازرگانی دارم که تمام حواسش صدرصد به بازار باشد. این نشد و ما سال‌ها منتظر ماندیم.روحانی تصریح کرد: دولت ابزاری نیاز دارد که گاهی باید از سوی مجلس تامین شود که البته زمانی هم هست که اینگونه نمیشود و الان کاری به دلایلش نداریم.

خیلی از مسایل در مبارزه با فساد گفته نمی شود

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه البته باید با فساد باید مبارزه شود، ادامه داد: حتماً باید با افرادی که در مسیر رانت هستند و حقوق مردم را زیر پا گذاشتند باید مقابله شود منتها ریشه این‌ها برمی گردد به اینکه ما ابتدا شفافیت درست کنیم.

 روحانی افزود: وقتی در بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی شفاف نیستیم و شفافیت به وجود نمی‌آید. اطلاع‌رسانی نمی‌شود رسانه‌ها آزاد نیستند در همه زمینه‌ها یعنی رسانه در هر بخشی اگر خواست نقد بکند واقعا اگر دید نقدی وارد است بتواند نقد ‌کند. شرایط ما الان چنین شرایطی نیست. وی تصریح کرد: همین نکته‌ای که شما الان می‌ گویید درباره مقابله با فساد آیا خوب است دقیق است و یا اشکال دارد جرات نمی‌کنید تیتر روزنامه کنید تیتر کنید روزنامه شما دچار مشکل می‌شود ولی کلیت این حرف درست است که ما باید با فساد مبارزه کنیم.