وزیر امور خارجه کشورمان اظهار کرد: سفر مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران هیچ ارتباطی با موضوع مکانیسم ماشه ندارد. البته مکانیسم ماشه اصطلاح نادرستی است که آمریکایی‌ها باب کرده‌اند. به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف صبح روز دوشنبه در حاشیه افتتاح میز خدمت کنسولی در وزارت خارجه با بیان اینکه همکاری و فعالیت ما با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر اساس اصل شفافیت است، به فتوای مقام معظم رهبری درباره منع استفاده از سلاح‌های هسته‌ای اشاره کرد و گفت: ما هیچ گاه به دنبال دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای نبوده و نیستیم و از نظر اعتقادی استراتژیک و ملاحظات راهبردی به این سمت حرکت نکرده‌ایم و این موضوع را (سلاح‌های هسته‌ای) به ضرر کشور می‌دانیم.

وی با بیان اینکه ایران آماده‌ ارتباط با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است، افزود: البته اجازه نمی‌دهیم کسانی که مخالف آژانس هستند و با داشتن سلاح هسته‌ای مخل امنیت در جهان هستند یعنی آمریکا و رژیم صهیونیستی بتوانند اهداف آژانس را به سخره بگیرند.

وزیر امور خارجه کشورمان اضافه کرد: ما گفت‌وگوهای زیادی با آژانس داشتیم و سفر اخیر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران نیز در همین چارچوب صورت می‌گیرد.

مسیر حقوقی پیگیری «پول‌های بلوکه شده در کره» باز است

وی همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با روند وضعیت پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی و پیگیری‌هایی که در این زمینه از سوی کشورمان انجام شده، تصریح کرد: دولت کره، شرکت‌ها و بانک‌های کره جنوبی موظف هستند که وظایف خود را درارتباط با این موضوع یعنی آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران انجام دهند. ما این موضوع را از مسیرهای مختلف از جمله مذاکره دنبال می‌کنیم و پیگیری این مسئله از مسیرهای حقوقی نیز باز است.

بیش از 400 خدمت در میز خدمت کنسولی

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه‌ گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در مراسم افتتاح میز خدمت کنسولی به مناسبت هفته دولت گفت: این میز کنسولی خدماتش در گذشته فقط در قالب اسناد بود ولی اکنون تمام بخش‌های کنسولی را که بیش از ۴۰۰ خدمت است در بر می‌گیرد و در همین چارچوب ارباب رجوع بدون اینکه مجبور شود به دفاتر مختلف برای دریافت خدمات کنسولی مراجعه کند به یک میز مراجعه می‌کند.

وی گفت: در مرحله‌ بعد این میز خدمت اینترنتی و آنلاین خواهد شد و این باعث می‌شود که حضور فیزیکی شهروندان برای دریافت خدمات کنسولی کمتر شود و زمینه برای راحتی بیشتر امور فراهم شود.