تلویزیون دولتی ژاپن مدعی شد که «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی قصد دارد برای اولین بار به ایران سفر کند.

«ان. اچ. کی» روز جمعه به نقل از منابع دیپلماتیک افزود که مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امیدوار است اوایل هفته آینده با هدف گفت و گو و مذاکره با مقامات ارشد ایران، به تهران سفر کند.

گزارش می‌افزاید انتظار می‌رود که وی در این سفر، خواستار دسترسی کارشناسان این سازمان به دو سایت هسته ای اعلام نشده ایران شود. تلویزیون ژاپن افزوده است: سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای را در ماه ژوئن /تیر/ به تصویب رساند و از ایران خواست که به بازرسان اجازه دسترسی به این دو سایت را بدهد این قطعنامه توسط انگلیس، فرانسه و آلمان پیشنهاد شده بود.

در این گزارش آمده است: ایالات متحده آمریکا خواستار فشار آوردن به ایران است مایک پمپئو وزیر امور خارجه این کشور اوایل ماه جاری میلادی با گروسی دیدار کرد تا در مورد لزوم پاسخگویی ایران به درخواست آژانس انرژی هسته‌ای گفت و گو کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصمیم دارد گزارش اولیه خود درباره برنامه هسته‌ای ایران را اوایل ماه سپتامبر /شهریور/ پیش از برگزاری نشست سران، منتشر کند پیش‌بینی می‌شود موضوع هسته‌ای ایران محور اصلی این نشست باشد.

«ان. اچ. کی» می‌گوید: سفر برنامه‌ریزی شده گروسی به ایران به دنبال دیدار کارشناسان ارشد سازمان بین‌المللی انرژی اتمی از ایران در اواسط ماه جاری میلادی است.

در پایان این گزارش آمده است: همچنین انتظار می‌رود گروسی با مقامات ایران در مورد تاسیسات هسته‌ای نطنز در مرکز ایران، جایی که ماه گذشته در آن آتش‌سوزی رخ داد، صحبت کند.