رئیس‌‌جمهوری با اشاره به ضرورت حفظ انسجام و همگرایی قوای سه‌گانه در راستای حل و فصل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مقابله با تحریم و توطئه دشمنان تاکید کرد: دولت با همکاری قوای دیگر به دنبال گشایش در اقتصاد و معیشت مردم است و نخواهیم گذاشت توطئه دشمنان به ثمر بنشیند.

به پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حسن روحانی عصر دوشنبه در پنجاه و سومین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه که با حضور روسای قوای مقننه و قضائیه، اعضای ستاد اقتصادی دولت و نمایندگان قوه قضائیه و مجلس شورای اسلامی برگزار شد، تاکید کرد: باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی و اقدام کنیم تا مردم شریف ایران حس کنند مجموعه نظام برای حل مشکلات اقتصادی و معیشت آنان در تلاش هستند و این موضوع در شرایط خاص و پیچیده اقتصادی امروز کشور، بسیار حائز اهمیت است.

رئیس‌جمهوری ادامه داد: عبور از شرایط پیچیده ای که شیوع بیماری کرونا و تحریم دشمنان بر کشور تحمیل کرده، نیازمند اتخاذ تدابیر و سیاست‌هایی است که بتواند گشایش‌هایی را در وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم ایجاد کند و در این راستا هر سه قوه در کنار هم با وفاق و همگرایی تلاش می‌کنند.

روحانی با بیان اینکه امروز دشمنان علاوه بر تحریم و اعمال فشار، به دنبال سیاه‌نمایی و ایجاد یأس، ناامیدی و دلسردی نسبت به آینده در میان مردم بوده و می‌خواهند با شایعه پراکنی، اختلاف و چنددستگی میان مسئولان را به جامعه القا کنند، گفت: همه مسئولان باید در گفتار و رفتار خود مراقب و هوشیار باشند تا بتوانیم توطئه دشمنان را خنثی کرده و امید و نشاط را در جامعه گسترش دهیم.

روحانی با بیان اینکه سران سه قوه و دیگر مسوولان از پیشنهادها، انتقادات و راهکارهای همه متخصصین، کارشناسان و فعالان اقتصادی در مسیر بهبود شرایط اقتصادی و معیشتی مردم استقبال می‌کنند، خاطرنشان کرد: بر اساس تجربه سال‌های گذشته بویژه دو سال و نیم اخیر مقابله با تحریم و جنگ اقتصادی دشمن، مطمئنا با اتکا به توانایی‌ها وظرفیت‌های موجود در کشور و حفظ انسجام و وحدت می‌توانیم از این مشکلات عبور کنیم.

در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، پیشنهاد مطرح شده از سوی ستاد اقتصادی دولت برای مقابله با تحریم نفتی و هدایت نقدینگی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و ضمن استقبال از این طرح، تصمیمات لازم جهت نهایی شدن آن اتخاذ شد.

ابلاغ مجازات‌ سرپیچی از پروتکل‌های بهداشتی شنبه آینده

رئیس‌جمهور همچنین در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: عمدتاً تاکنون نیازی نبوده که ما از مجازات استفاده کنیم اما همیشه افرادی هستند که برای کنترل آنها باید از مجازات استفاده کنیم؛ عده‌ای پروتکل‌های بهداشتی را مراعات نمی‌کنند و دیگران را نیز گرفتار می‌کنند، بنابراین اعمال قانون مورد نظر قرار گرفته شنبه هفته آینده نهایی و ابلاغ خواهد شد.

روحانی تاکید کرد: ما حداقل باید در نظر بگیریم که ۶ ماه دیگر هم همین وضعیت است. تا روزی که یک واکسنی به دست ما برسد و موثر باشد و در اختیار ما قرار بگیرد و مردم بتوانند استفاده کنند، تا آن زمان همه باید مراعات کنیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: محدودیت‌های شدید دیگر امکانپذیر نیست زیرا جامعه را دچار التهاب و افسردگی می‌کند.

روحانی اضافه کرد: همه ما باید بدانیم در شرایط ویژه‌ای هستیم و تمامی دستورالعمل‌ها را رعایت کنیم.

رئیس دولت دوازدهم بیان کرد: برای سالمندان و کسانی که بیماران زمینه‌ای دارند، باید فکری جداگانه کنیم و این از وظایف ماست که این افراد گرفتار بیماری نشوند، مخصوصاً در اجتماعات باید مراقبت‌های بیشتری صورت گیرد.

وی با بیان اینکه در این جلسه ما بر دستورالعمل‌های ماه محرم نیز تأکید کردیم، گفت: عزاداری نداشتن در ماه محرم نادرست و ناصحیح است و موجب اضطراب و افسردگی برای مردم می‌شود و برای جامعه ما قابل تحمل نیست، ما عدد را کم می‌کنیم اما اصل عزاداری را باید برقرار می‌کنیم.

روحانی ادامه داد: ‌ما امسال باید سلامت و سوگواری مردم را در کنار یکدیگر قرار دهیم که اولین راهکار اطلاع‌رسانی است، یعنی همه باید بدانند که به چه صورت باید عمل کنند و این اطلاع‌رسانی باید از طریق رسانه و صدا وسیما انجام بگیرد و همه هماهنگی‌های لازم نیز از امروز آغاز شود و ان‌شاالله ما ماه محرم بسیار خوبی داشته باشیم.

رئیس‌جمهور گفت: پذیرایی باید ممنوعیت داشته باشد؛ افرادی که دچار تخلف می‌شوند و پروتکل‌ها را بی‌اهمیت می‌دانند، ما در سه بخش دستورالعمل‌هایی در این خصوص تهیه کردیم و برای ادارات و اصناف و عموم ابلاغ خواهد شد، امیدوارم سلامت جامعه را حراست و حفاظت کنیم و تخت‌های بیمارستانی را خالی کنیم و همه دست به دست همه دهیم که این کار بزرگ را بتوانیم انجام دهیم.