رویترز در گزارشی به تحریم‌های آمریکا پرداخت و نوشت: مقام‌های کره جنوبی و ژاپن از انتقال پول نقد به سوئیس بدون اجازه آمریکا خودداری می‌کنند.

این رسانه با اشاره به اینکه تحریم‌های آمریکا مبادله کالاهای بشردوستانه با ایران را دچار مشکل کرده است، افزود: یک مقام وزارت خارجه کره جنوبی گفت: با در نظر گرفتن تحریم‌های آمریکا، بازگرداندن پول به ‌صورت نقد ممکن نیست. هر گونه مجوز درباره این وجوه باید از طرف آمریکا صادر شود. سئول درباره انتقال پول ایران به مسیر کانال سوئیس مذاکراتی را انجام داده اما آمریکا نظر مثبتی درباره چنین طرح‌هایی ندارد.

ادعای خبرگزاری کره‌ای درباره توافق تهران - سئول

همزمان خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی به نقل از یک منبع مطلع مدعی شد که ایران و کره جنوبی برای راه‌اندازی کارگروهی جهت توسعه تجارت بشردوستانه بین دو کشور به توافق رسیده‌اند. این خبرگزاری بامداد یکشنبه نوشت که کره جنوبی و ایران توافق کرده‌اند برای توسعه تجارت بشردوستانه به عنوان بخشی از تلاش‌ها جهت حفظ همکاری‌های دوجانبه ذیل معافیت‌های تحریمی آمریکا، کارگروه مشترکی ایجاد کنند.

این منبع به رسانه کره‌ای گفته است که مباحثات بین دو کشور در سطح مدیران کل، با هدف بررسی منظم چگونگی همسان‌سازی درخواست ایران برای دارو و تجهیزات پزشکی با چیزی که صادرکنندگان کره جنوبی می‌توانند ارائه دهند، انجام می‌شود.

تمایل ایران برای خرید محصولات کره‌ای

بر این اساس، اولین گفت‌وگوهای کارگروه مذکور بین دو کشور در اوایل ماه آینده میلادی (سپتامبر) برگزار خواهد شد. یونهاپ به نقل از این منبع - که نامش را فاش نکرد - نوشت: دو طرف در زمان مباحثات ویدئوکنفرانسی سطح بالا، که در هفته قبل برگزار شد - به این توافق رسیده‌اند. در این گفت‌وگوها طرف ایرانی تمایل خود برای خرید چند صد میلیون دلار از محصولات کره جنوبی را ابراز کرد. این خبرگزاری اذعان کرد که دارایی ایران در دو بانک کره جنوبی مجموعا به ارزش ۷ میلیارد دلار از ماه سپتامبر سال ۲۰۱۹ به بهانه تحریم‌های آمریکا بر واردات نفت ایران توسط سئول، بلوکه شده است. یونهاپ هفته قبل گزارش کرده بود معاون وزیر خارجه کره جنوبی در امور اقتصادی ریاست طرف کره‌ای را در این جلسه که قرار است با شرکت مقامات سایر وزارتخانه‌ها و آژانس‌های تجاری این کشور برگزار شود، برعهده خواهد داشت. «محمدرضا شانه‌ساز» رئیس سازمان غذا و داروی ایران و مقامات بانک مرکزی از طرف ایران در این جلسه حضور خواهند داشت.