رئیس‌جمهور پیوندهای عمیق بین دو ملت ایران و عراق را پشتیبان اجرای توافقات دو کشور در عرصه‌های مختلف عنوان کرد و گفت: ایران از ایفای نقش برجسته عراق در شرایط حساس منطقه استقبال می کند.

به گزارش ایسنا، حسن روحانی،  بعد از ظهر دیروز در گفتگوی تلفنی نخست‌وزیر عراق با وی، با تبریک عید قربان، سفر مصطفی الکاظمی به تهران را سازنده توصیف کرد و گفت:  با اراده، تصمیم و تلاش قاطع و جدی که در مقامات عالی تهران و بغداد دیده می‌شود، دو طرف خواهند توانست همه مشکلات و سختی‌های پیش‌روی توسعه روابط دوجانبه را برطرف کنند.

به گفته روحانی این سفر و توافقات صورت گرفته در جریان آن، تحولات مثبت و رو به جلویی در روابط دو کشور ایجاد خواهد کرد.

رئیس‌جمهور افزود: علاوه بر مذاکرات مفید بنده و معاون اول رئیس‌جمهوری ایران با جنابعالی، وزرا هم دیدارهای موفقی داشتند.  روحانی تصریح کرد: آغاز فعالیت اجرایی مسیر ریلی بین ایران و عراق، برای دو ملت امیدبخش و سرآغازی برای ایجاد تحرکی جدید و جدی در توسعه بیش از پیش تعاملات دوجانبه خواهد بود. روحانی تصریح کرد: اراده ایران برقراری ثبات کامل در منطقه است و در این راستا به همه تعهدات خود پایبند است.

تأکید بر ارتقای روابط دو کشور  به سطحی ممتاز

نخست وزیر عراق نیز در این گفتگو ضمن تبریک عید قربان به دولت و ملت ایران گفت: قطعا در سایه حمایت‌های جنابعالی و همکاری جدی و صمیمانه مسئولان دو کشور، می توان روابط دو طرف را به سرعت به سطحی ممتاز ارتقا داد و دوره جدیدی از همکاری و تعاملات سازنده و مثبت ایران و عراق را پایه‌گذاری کرد.

مصطفی الکاظمی، با اشاره به اینکه بلافاصله پس از بازگشت از سفر به ایران، کمیته هایی را با مسئولیت وزرای مرتبط برای فعال سازی توافقات و اجرای پروژه های مشترک تشکیل داده است، اضافه کرد: اراده مقامات عراق، رفع همه موانع و مشکلات پیش روی توسعه روابط با ایران است و علاقمندیم آغاز فعالیت پروژه مسیر ریلی ایران و عراق هر چه سریع تر به عنوان نماد و الگوی توسعه روابط دو کشور انجام شود.