تحلیل‌گر مسائل آمریکا با بیان اینکه ایران باید به رهبران بزرگ دنیا نامه بنویسد و تاکید کند با ادامه این دست اقدامات آمریکا سنگ رو سنگ بند نمی‌شود، گفت: در صورت ادامه یافتن این تهدیدها و اقدامات عملی، ایران امنیت داخلی اسرائیل را دچار چالش کند.

عبدالرضا فرجی‌‌راد، در گفت‌وگو با ایلنا، درباره علت اقدام جنگنده‌های آمریکایی علیه هواپیمای مسافربری ایران، اظهار داشت: آمریکایی‌ها با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری این کشور، تلاش‌های گوناگونی را انجام دادند که از مذاکره با ایران دستاوردی داشته باشند و این دستاورد را در لابی‌های انتخاباتی به رخ طرفداران و رأی‌دهندگان بکشند، اما این تلاش‌ها به جایی نرسیده است.

وی افزود: ترامپ اکنون به نحو دیگری به ایران فشار می‌آورد، برای اینکه حلقه را تنگ‌تر کند و ایران را بترساند به کارهای خشونت‌آمیز روی آورده است و شاید خیلی هم بدش نمی‌آید که یک درگیری ایجاد شود.

فرجی‌راد با اشاره به طرح اخیر ۸۵ صفحه‌ای دموکرات‌ها و بایدن که در آن اعلام شده است آمریکا به برجام باز خواهد گشت و به دنبال تغییر نظام در ایران نیست، تاکید کرد: این موارد چیزهایی نیستند که نتانیاهو و اسرائیل از آن خوششان بیاید، بنابراین اسرائیل همه تلاش خود را می‌کند تا اتفاقی بیفتد که هم ترامپ در انتخابات پیروز شود و هم درگیری بین ایران آمریکا پیش بیاید که حتی اگر دموکرات‌ها هم پیروز شدند، روابط ایران و آمریکا به سمت گفت‌وگو پیش نرود.

می‌خواستند پدافند سوریه

به اشتباه هواپیمای ماهان را بزند

وی افزود: بنابراین غیر از این اتفاقی که برای هواپیمای ایرانی در سوریه اتفاق افتاد، ممکن است اتفاق‌های دیگری هم ترتیب بدهند، اسرائیلی‌ها می‌دانند یک عکس‌العمل ایران جمعیت اسرائیل را تکان می‌دهد اما با ارزیابی که خودشان انجام دادند به این نتیجه رسیدند که این موضوع(جنگ ایران و آمریکا) به نفع منافع ملی آنها است و علی‌رغم اینکه ریسک این موضوع را می‌دانند اما با توجه به ذهنیت غلطی که درباره هسته‌ای شدن ایران دارند، ریسک این را می‌پذیرند تا تسلیحاتی شدن ایران.

این تحلیلگر مسائل آمریکا ادامه داد:  بنابراین در سه ماه آینده ما از این موارد چه در منطقه و چه در داخل ایران خواهیم دید که با هماهنگی کامل نیز بین کاخ سفید و اسرائیل اتفاق خواهند افتاد. وی درباره عکس‌العمل ایران به این اقدام آمریکا، گفت: نامه‌ای که به آقای «گوترش» دبیرکل سازمان ملل نوشته شد نامه خوبی بود، اما می‌بایست چندین نامه به رهبران بزرگ دنیا نیز نوشته شود، چون این اقدامات، کارهای بسیار خطرناکی هستند. یک هواپیمای اوکراینی در حالت جنگی ایران سرنگون می‌شود، ایران نیز اعلام می‌کند این ساقط شدن عمدی نبوده و در اثر اشتباه رخ داده است، اما ببینید چه سروصدایی در دنیا اتفاق می‌افتد؛ این اقدام آمریکایی‌ها علیه هواپیمای ایرانی بسیار بدتر است؛ چرا که عمدی بوده و می‌خواستند پدافند سوریه به اشتباه به هواپیمای مسافربری ماهان شلیک کند. باید روی این مسئله مانور تبلیغاتی بیشتری بدهیم نه اینکه به یک نامه به دبیرکل سازمان ملل اکتفا کنیم هرچند که این نیز اقدام خوبی بود.