سخنگوی شورای نگهبان با تاکید بر این که آماده همکاری با مجلس هستیم، گفت: شورای نگهبان با رویکرد جدید مصوبات مجلس را بررسی خواهد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، عباسعلی کدخدایی دیروز پس از نشست مشترک اعضای هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با دبیر و حقوقدانان شورای نگهبان گفت: بارها اعلام کرده‌ایم که آماده همکاری با مجلس هستیم به ویژه این مجلس که با رویکرد جدید شکل گرفته است. وی افزود: پژوهشکده شورای نگهبان و اعضای این شورا آمادگی دارند که دیدگاه‌های مشورتی را پیشاپیش به مجلس ارائه کنند تا رفت و برگشت مصوبات سرعت بیشتری داشته باشد و مصوبات با سرعت بیشتری به مرحله نهایی برسد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: این همکاری‌ها دارای آثار خوب برای مردم به ویژه مصوباتی است که ناظر بر حل مسایل مردم باشد و شورای نگهبان نیز با رویکرد جدید به بررسی مصوبات خواهد پرداخت.

کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره فرجام بررسی قانون جامع انتخابات در مجلس و این که آیا این قانون به انتخابات ۱۴۰۰ خواهد رسید گفت: نمی‌توانم پیش بینی کنم، اما همکاری‌ها آغاز شده و کمیسیون شورای‌های مجلس در نشست‌هایی با برخی اعضا و کارشناسان شورای نگهبان این موضوع را بررسی کرده است.

وی ضمن ابراز امیدواری از اینکه قدامات مشورتی با سرعت بیشتری انجام شود تا مجلس هم بتواند آن را نهایی کند،گفت: این که چه زمانی به ثمر می‌رسد به مباحثی بستگی دارد که در مجلس مطرح می‌شود.

کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آیا با توجه به تفسیر جدید شورای نگهبان از اصل ۱۱۵ قانون اساسی، داوطلبان جوان‌تر برای انتخابات ریاست جمهوری امکان تایید صلاحیت خواهند داشت، گفت: نمی‌توانم درباره جوان‌تر بودن داوطلبان نظری بدهم، اما اصل کار مبتنی بر سیاست‌های کلی انتخابات؛ ابلاغیه از جانب رهبر معظم انقلاب است.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: براساس این سیاست‌ها هم مجلس و هم شورای نگهبان رویکرد جدیدی را خواهند داشت تا دیگر با مشکلاتی که در گذشته با آن مواجه بودیم، مواجه نشویم.