عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نمایندگان اگر تصمیم دارند طرحی را ارائه کنند، باید با پشتوانه علمی و کارشناسی در این مسیر گام بردارند و نباید تصور کنند با یک طرح فوری و ناپخته می‌توانند مشکلات کشور را بر طرف کنند.

غلامرضا مصباحی مقدم در خصوص عملکرد مجلس یازدهم در دو ماه اخیر، به خبرآنلاین اظهار کرد: بخش عمده‌ای از وقت مجلس جدید در ماه ابتدایی فعالیت نمایندگان معطوف به ایجاد ساختار برای فعالیت پیش رو شده است.

وی ادامه داد: در واقع در این مدتی که از عمر مجلس جدید می‌گذرد تمرکز نمایندگان معطوف به ایجاد کمیسیون‌های تخصصی، آشنایی با سازوکار قانونگذاری و بررسی چند اعتبارنامه شد. به همین دلیل هنوز نمی‌توان در خصوص عملکرد این مجلس اظهار نظر قطعی کرد.

این عضو جامعه روحانیت مبارز با اشاره به توصیه‌های مهم رهبر معظم انقلاب به نمایندگان مجلس یازدهم، اظهار داشت: مقام معظم رهبری همواره تأکید دارند که مجلس جدید با دولت مستقر همکاری کند. طبق فرمایش رهبر انقلاب، دولت نیز باید تلاش کرده تا وظایفی که بر عهده دارد را تا آخرین روز کاری خود، پیگیری کند.

سوال از رئیس‌جمهور یا ساقط کردن دولت موضوعیت ندارد

این عضو شاخص جریان سیاسی اصولگرا با تأکید بر لزوم توجه نمایندگان مجلس یازدهم به فرمایشات رهبر انقلاب، بیان داشت: امروز دیگر بحث‌هایی همچون «طرح سوال از رئیس جمهور» و یا «استیضاح و ساقط کردن دولت»، آن هم در شرایط کنونی، موضوعیت ندارد. وی تاکید کرد: در شرایطی که کشور در مواجهه با یک جنگ اقتصادی ناخواسته و تحمیلی از سوی آمریکا قرار گرفته، مصلحت نیست که نمایندگان مجلس به دنبال فشار بر دولت باشند. مجلس و دولت باید در قبال هم رویکرد «تفاهم» و «تعامل» داشته باشند.

مصباحی مقدم با اشاره به وظایف ذاتی نمایندگان مجلس، عنوان داشت: وکلای ملت حق دارند مطالبات مردم را با صراحت از دولت بخواهند و البته پس از فرمایشات مقام معظم رهبری، نمایندگان مجلس باید رویکرد تعاملی با دولت اتخاذ کنند.

این چهره سیاسی اصولگرا در پاسخ به این پرسش که نمایندگان چگونه باید نقد خود را به عملکرد دولت ارائه کنند تا نگاه رهبر انقلاب در این موضوع محقق شود، اظهار داشت: نمایندگان مجلس باید در نقد خود نسبت به دولت، متانت خود را حفظ کنند. در کنار این موضوع باید برای مشکلات مختلفی که به آن نقد دارند، راه حل نیز ارائه کنند.

وی ادامه داد: نمایندگان مجلس جدید باید با نقد «دلسوزانه» و «عالمانه» نشان دهند که به دنبال تخریب و انتقام گیری نیستند.