رئیس‌جمهور‌ با اشاره به تصمیم ستاد کرونا برای محدودیت در افزایش اجاره مسکن، گفت: این تصمیم بر بازار اجاره تاثیرگذار بوده است و درمجموع تصمیمات مهمی درباره مسکن، بورس و ارز اتخاذ کرده‌ایم.

‌‌به گزارش ایسنا، حسن روحانی در جلسه دیروز هیات دولت افزود: تصمیمات دیگری هم گرفته شده که به هماهنگی بانک‌‌ها و وزارت راه نیاز دارد که در جلسات آینده این تصمیمات را اعلام می‌کنیم.

رئیس‌جمهور یادآور شد: اعتراف می‌کنم عقب‌ماندگی در مسکن داشته‌ایم و دلیل آن این بود که برخی طرح‌‌های ما اجرایی نشد. گرفتار بودیم که مسکن ناتمام و بدون خدمات را به جایی برسانیم؛ بنابراین دچار عقب‌ماندگی شدیم، اما ۲۵۰ هزار هکتار زمین اطراف شهرها و روستاها به وزارت راه اختصاص داده شد که به زودی به یک میلیون هکتار می‌رسد تا زمین مورد نیاز را تهیه کنیم و وزارت راه بتواند شهرک‌‌ها را طراحی کند. 300 هزار نفری  که پول در بانک گذاشته اند به عنوان مسکن یکم، تهیه مسکن آنها در اولویت باشد. مستأجران هم در اولویت هستند. ثبت نام و ... در سامانه وزارت راه انجام شده و اولویت دارها مشخص شده است.

الان شرایط تنش و بگومگو نیست

رئیس‌جمهور یادآور شد: خواست ملت این است که سه قوا دست به دست هم دهند و مشکلات حل و فصل شود. الان با وجود دشمنی‌‌ها و تحریم‌‌ها شرایط تنش و بگو مگو نیست.

بورس باید با استحکام به راه خود ادامه دهد

روحانی بیان کرد: بورس باید با استحکام به راه خود ادامه دهد. مردم به بورس و دولت اعتماد کرده‌اند و همه مسئول هستیم تا از اموال مردم حفاظت کنیم و باید عرضه اولیه را زیاد کنیم.

وی خاطرنشان کرد: سهام شناور عرضه می‌شود، شرکت‌‌ها هم باید سهام خود را عرضه کنند. شاهد استحکام بورس خواهیم بود. سی درصد دیگر سهام عدالت هم برای عید غدیر آزاد می شود. سی درصد دیگر هم برای ۲۲ بهمن آزاد می‌شود.

‌‌صادرکننده‌ای که ارز را بازنگرداند، خائن است

رئیس‌جمهور با بیان اینکه صادرکننده کالا و خدمات نباید فکر کند ارز مال اوست و هر زمان خواست ارز را بیاورد، گفت: هر کسی موظف است پس از سه ماه ارز را ارایه کند ولی اگر به تاخیر افتاد، بانک مرکزی ارز را با قیمت روز می‌خرد. برخی صادر کننده‌ها  ارز را نمی‌آورند تا ارز گران تر شود و گران تر بفروشند.

این کار خیانت به کشور و اقتصاد است. اگر کسی خواست به مردم فشار بیاورد برای ما قابل تحمل نیست. از روسای قوه مقننه و قضاییه تشکر می کنم که از برخورد با کسی که ارز را نیاورد حمایت کرده‌اند. نظر دولت و سایر قوا در این زمینه نظر واحد است.

روحانی با بیان اینکه وزارت خارجه سمبل قدرت سیاسی ماست و شخص وزیر هم سمبل وزارت خارجه است، گفت: امام اهمیت خاصی برای احترام به وزیر خارجه قائل بود. رهبری هم همیشه از دولت و وزارت خارجه حمایت کردند. در این ۷ سال کارهای بسیار بزرگی انجام شده که دشمنان هم ناچار شدند عظمت آنها را بپذیرند.

وی افزود: کنار گذاشته شدن ۶ قطعنامه فصل ۷ شورای امنیت اقدام بی نظیری بود و یک پیروزی سیاسی دائمی در تاریخ ایران است. ۶ قطعنامه بدون اجرا شدن در یک روز لغو شد.

دولت به دنبال تحقق وعده‌های خود به مردم است

روحانی با بیان اینکه دولت به دنبال تحقق وعده‌‌های خود به مردم است گفت: مردم هر هفته شاهد افتتاح‌‌های جدید هستند. ۱۹ تیر هم تولید سه و نیم تن آهن اسفنجی و پروژه بافت بلوچ افتتاح می شود.

روحانی در بخش پایانی اظهارات خود با اشاره به این که موج اول کرونا با همکاری همه کنترل و در اردیبهشت آرامش برقرار شد اظهار کرد: از نیمه دوم خرداد با موج جدیدی از کرونا در استان‌‌هایی مواجه هستیم که شامل موج اول نمی‌شدند که ان شاءالله از آن عبور می کنیم. به تمامی استانهایی که شرایط قرمز دارند اختیار داده ایم که محدودیت‌‌های موقت اتخاذ کنند و هر تصمیمی که بگیرند و در ستاد مرکزی تایید شود اجرا شود.

مراسم عروسی و عزا تا اطلاع‌ ثانوی تعطیل است

رئیس‌جمهور گفت: به وزارت بهداشت اختیار داده‌ایم که مراکز پرجمعیت که پروتکل‌‌ها را رعایت نمی‌کنند تعطیل کنند مراسم عروسی و عزا تا اطلاع ثانوی تعطیل است. در اماکن شلوغ هم باید ماسک زده شود و کسی که ماسک نزند نمی تواند خدمات دریافت کند. استفاده از ماسک در اماکن شلوغ مثل ادارات، مترو و اتوبوس و اجتماعات الزامی است. توقع ما این است که با همکاری هم بتوانیم وارد مرداد آرامتری بشویم.