یک فعال سیاسی یادآور شد: براساس تجربه گذشته می‌گویم پارلمان اصلاحات شعار قشنگی است، اما تحققش عملا ممکن نیست.

غلامرضا انصاری در گفت‌وگو با ایسنا،‌ تصریح کرد: عمر شورایعالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان با توجه به شرایط و علت تشکیل شدنش در انتخابات‌های ۹۲ ، ۶۴ و ۹۸ به پایان رسیده‌ است.

وی در ارتباط با آینده شورایعالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، گفت: امروز با توجه به شرایط جدید و استراتژی انتخاباتی اصلاح‌طلبان که قصد حضور با کاندیدای حداکثری در انتخابات را دارند، طبیعی است به راه‌حل‌های جدیدی نیاز داریم. با توجه به نظر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب وزارت کشور درباره حضور احزاب در یک جبهه و نه بیش‌تر، نوع چینش احزاب اصلاح‌طلب در یک جبهه واحد باید با نظر و همفکری تمام گروه‌ها، احزاب و افراد سیاسی این جناح باشد.

وی یادآور شد: برای حضوردر انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نیازمند همفکری و همراهی مجدد تمام احزب اصلاح‌طلب هستیم.

این فعال سیاسی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان تشکیل یک جبهه جدید در جریان اصلاحات و یا ایجاد پارلمان اصلاحات وجود دارد، گفت: پارلمان اصلاحات یعنی نمایندگان تمام اصلاح‌طلبان  کشور در آن جلسه حضور داشته باشند. با توجه به اینکه در یک جبهه سیاسی امکان تامین حقوق مالی برای اعضا وجود ندارد، خود به خود بعد از چند جلسه حضور نمایندگان استانی منتفی می‌شود و ترکیب هیأت رئیسه باقی می‌ماند، که به لحاظ شکلی شبیه  شورایعالی می‌شود.

این فعال سیاسی  افزود: در سا ل ۷۴ و ۷۵ تمام اصلاح‌‌اطلبان شناسنامه‌دار جلسه‌ای همانند پارلمان اصلاحات را تشکیل دادند. دو جلسه نیز در دفتر آقای کروبی  برگزار شد. در آن جلسه یک شورای 30 ‌نفره به نمایندگی از طرف جمعیت اصلاح‌طلبان انتخاب شد تا مقدمات کار سیاسی یک جبهه را مهیا کنند. به دلیل عدم ارتباط ارگانی و دلایل متعدد دیگر عمر این پارلمان به شش‌ ماه نکشید. مجمع نیروهای خط امام ادامه همان شورا است. از آن 30 نفر منتخب فقط سید هادی خامنه‌ای باقی ماند.

انصاری یادآور شد: در این که شورایعالی نقص‌هایی داشت شکی نیست؛ اما در اینکه پارلمان اصلاحات به عنوان بحثی ۲۰ ساله امکان تحقق ندارد، هم شکی نیست، ‌هم اصلاح‌طلبان و هم اصولگرایان با ایده جمنا در این امر شکست خوردند.

این عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در پایان گفت:  به زودی اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات ۱۴۰۰ به جمع‌بندی خواهند رسید. در صورتی که امکان حضور کاندیدای صد در صد اصلاح‌طلب در  انتخابات آزاد وجود داشته باشد در انتخابات حضور پرنگی خواهند داشت.