وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که پروازهای میان ایران و ترکیه از ابتدای ماه اوت(11 مرداد) از سر گرفته خواهند شد.

چاووش اوغلو در این نشست خبری مشترک با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که در آنکارا برگزار شد، افزود: این پروازها به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا لغو شده بودند. بر اساس گزارش الجزیره اوغلو در بخش دیگری از این نشست با تاکید بر اینکه تحریم‌ها علیه ایران را نمی‌پذیریم، گفت: خطرات تروریستی ما را تهدید می‌کند و ما باید برای پایان دادن به این اقدامات تروریستی تلاش کنیم.

وزیر خارجه ترکیه خاطرنشان کرد: رئیس جمهور ترکیه و روسیه بر همکاری مشترک به منظور ایجاد آتش‌بس در لیبی توافق کردند. اوغلو در ادامه گفت: ویروس کرونا وحدت و همبستگی را به ما یاد داد بنابراین به همکاری‌های خود با ایران ادامه خواهیم داد. وی گفت: ما به همکاری‌های خود با تهران در رابطه با مسئله سوریه و دیگر مسائل تداوم می دهیم.

اردوغان به ایران سفر خواهد کرد

ظریف نیز در این نشست خبری تاکید کرد: کادرهای پزشکی ایرانی و ترکیه‌ای در کنار هم برای مقابله با ویروس کرونا تلاش می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: ما و ترکیه توانستیم از بحران کرونا عبور کنیم و تهران آماده همکاری با کادرهای پزشکی ترکیه است. از مهم‌ترین مسائلی که در رابطه با آن رایزنی کردیم مسئله از سرگیری تجارت میان دو کشور است اما این مسئله به امور پزشکی مرتبط است. وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: آمریکا در مسئله همکاری برای مقابله با ویروس کرونا نام خود را در صفحه سیاه تاریخ ثبت کرد. وی گفت: برخی پروازهای تجاری میان ایران و ترکیه از سرگرفته شد و مساله انتقال گاز طبیعی ایران به ترکیه را بررسی کردیم. ظریف همچنین خبر داد: اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به ایران سفر خواهد کرد و با این کشور توافقات تجاری امضا خواهد شد.

نشست تهران در ادامه روند آستانه

وی گفت که در چارچوب توافقات میان دو کشور ایران و ترکیه، ملت ترکیه از گاز ایران بهره‌مند خواهند شد. وزیر خارجه کشورمان در ادامه گفت که کشور ترکیه می‌خواهد که بحران یمن بدون جنگ و به صورت مسالمت‌آمیز حل شود.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین اعلام کرد که در ادامه روند آستانه به زودی نشستی در سطح سران در تهران برگزار خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در رابطه با تحولات سوریه و یمن رایزنی کردیم و ترکیه به دنبال این است که در کشور یمن صلح ایجاد شود.

از سوی دیگر چاووش اوغلو گفت: ترکیه و روسیه در رابطه با مساله لیبی اختلاف نظر ندارند و تعویق دیدار با وزیر خارجه و دفاع روسیه به منظور تعمیق رایزنی‌ها در رابطه با مسئله لیبی است.