رئیس‌ جمهوری با تاکید بر لزوم همکاری مردم در مقابله با کرونا و با بیان اینکه اگر همکاری مردم نباشد و سلامت مردم به خطر بیافتد، مجبوریم همه محدودیت‌ها را بازگردانیم؛ گفت: رعایت مردم در اردیبهشت‌ماه نسبت به این اپیدمی تا ۸۰ درصد مطلوب بوده است و اما در اواسط خرداد این مراعات‌ها به ۲۰ درصد رسیده است.  

حسن روحانی دیروز در جلسه ستاد ملی کرونا گفت: مردم عزیز ما می‌دانند موضوع مواجه شدن با این ویروس عالم گیر(کرونا) یک موضوع بی‌سابقه لااقل در ۱۵۰ سال اخیر در کشور ما بوده است، از سال ۱۲۴۷  که دوران طاعون و مرگ و میر شدید در ایران و عراق بوده، چنین حادثه ای به این شکل بی‌سابقه بوده است.

رئیس‌ جمهوری افزود: در دنیا هم از ۱۹۲۰ میلادی که موضوع آنفلوانزا اسپانیایی مطرح بود و تا ۵۰ میلیون نفر در آن آنفولانزا از بین رفتند، چنین حادثه ای نداشتیم که ویروس خطرناکی از آسیا شروع شود و به اروپا، سپس به آمریکا و آفریقا برسد و تقریبا همه کشورهای جهان را درگیر کند.

روحانی یادآور شد: روند به این صورت بوده که در هر کشوری این ویروس وارد شده به پیک رسیده از پیک عبور کرده و از دروازه ای وارد کشور دوم سپس سوم و سپس ادامه یافته است. برای مثال وقتی این ویروس وارد کشور ما شد استان‌هایی چون قم و گیلان به سرعت به پیک رفتند و بعد هم به تدریج استان‌های دیگر وارد پیک شدند، بسیاری از استان‌هایی که به پیک رسیدند از پیک عبور کردند شرایطشان فوق العاده نیست. البته باز هم بیماری وجود دارد ولی به آن شدت نیست.

وی ادامه داد: امروز چند استان همین حالت را دارند که اینها مربوط به پیک اول است. ما داخل پیک اول هستیم. پیک اول در برخی استان‌ها آمده و عبور کرده است.  در بعضی استان‌های دیگر  وارد پیک شده که از آن عبور خواهیم کرد مانند خوزستان که در این جلسه بحث شد و کم کم در حال عبور از پیک است. پیش بینی این است که استان‌های دیگر در نوبت هستند یعنی بتدریج آنها وارد  پیک می‌شوند و باید عبور کنند. این همه مربوط به پیک اول این بیماری است بنابراین این استان با استان دیگر متفاوت است. رئیس‌ جمهوری گفت: این که قبلا گفته شد استان‌هایی سفید،  زرد یا قرمز است، این قرمزی و سفیدی ثابت نیست. استانی ممکن است امروز سفید باشد هفته بعد زرد شود و هفته بعد از آن به سمت قرمز شدن برود که شرایط ویژه خود را خواهد داشت بنابراین کلیت مساله به این صورت است.

وی یادآور شد: بارها تکرار کردیم چون این بیماری واکسن و داروی قطعی ندارد، بنابراین باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم البته در بعضی کشورهای دنیا گفتند که داروهایی موثر است که دارند امتحان می‌کنند.

 گزارش‌ها نگران‌کننده است

روحانی گفت: گزارش دوم نگران کننده در این جلسه این بود که رعایت مردم در اردیبهشت‌ماه نسبت به این اپیدمی تا ۸۰ درصد مطلوب بوده است و اما در اواسط خرداد این مراعات‌ها به ۲۰ درصد رسیده است  که می‌تواند برای ما نگرانی به وجود آورد و مردم باید این مراقبت را انجام دهند تا بتوانیم از این مرحله به خوبی عبور کنیم.

رئیس‌ جمهوری با تاکید بر افزایش تخت‌ها، تجهیزات پزشکی، امکانات و تجهیزات حفاظتی برای پزشکان و بیمارستان‌ها گفت: دولت همه توان خود را به کار می‌برد و امروز با وجود این گونه نیازمندی‌ها، شرایط خوب است و حتی خود را برای شرایط سخت‌تر آماده کردیم. اما در عین حال در کنار تلاش‌های انجام شده مردم باید همچنان همکاری خود را ادامه دهند.

وزارت صمت ماسک پارچه‌ای  قابل شستشو در اختیار مردم قرار دهد

روحانی با بیان اینکه از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواستم تا به اندازه کافی ماسک رایگان در اختیار مردم بگذارد و مردم بتوانند از ماسک پارچه ای قابل شست و شو استفاده کنند، اظهارکرد: باید ماسک پارچه‌ای قابل شست و شو در اختیار مردم باشد تا بتوانیم از کنار همه این موارد به خوبی عبور  کنیم.

رئیس‌ دولت تدبیر و امید با توصیه به مردم و دولت اظهارداشت: یکی از توصیه‌ها این است؛ هم دولت و هم مردم با اقداماتی که انجام می‌دهند موارد را مراعات کنند. مردم حتی الامکان بدون سفر باشند و دولت هم خدمات الکترونیک ارائه دهد.

روحانی خاطرنشان کرد: دولت همه توان را برای ارائه دولت الکترونیک به کار گرفت و هر هفته یک خدمت مهم به صورت الکترونیک اعلام و ارائه می‌شود از دریافت مجوز گرفته تا مساله بیمه شخص ثالث. هر هفته یک خدمت بزرگ به خدمت الکترونیکی تبدیل می‌شود.

افزاش رشد ۱۲ درصدی تولیدات در ۲ماهه نخست امسال

روحانی گفت: در ماههای فروردین و اردیبهشت امسال که البته خرداد هم همین شرایط را دارد، ‌تولیدات ما افزایش یافت. در بعضی امور مانند گردشگردی و بحث صنعت هوانوردی شرایط کمی فرق می‌کند اما به غیر از این چند موضوع که هنوز به شرایط نرمال نرسیدند، امروز در شرایط مناسبی قرار داریم و تولیدات ما در این ماهها نسبت به ۲ ماه اول پارسال، در بخش صنعت، ‌ کشاورزی و خدمات ۱۰ تا ۱۲ درصد رشد داشته است.

وی اضافه کرد: بسیار خوشحال کننده است که هم تولید ما در مسیر حرکت است و هم امروز صادرات ما در نقطه خوب دارد قرار می گیرد. در بحث صادرات غیرنفتی با مشکل عظیم روبرو بودیم و دروازه‌های ما بسته بود. اما در ۲ هفته اخیر بسیاری از دروازه‌های ما با همسایگان غربی، شرقی، جنوبی و شمالی گشایش یافت و صادرات غیرنفتی افزایش پیدا کرده است.

در ماجرای کرونا توانستیم تهدید را به فرصت تبدیل کنیم

روحانی افزود: همانطور که در سخنرانی مجلس شورای اسلامی هم بیان کردم اگر بتوانیم امسال را سال پیوند و پیروزی قرار دهیم، یعنی همه با هم بیش از گذشته پیوند برقرار کنیم، و متحد شویم،  این ویروس با همه مشکلاتش برای ما و دنیا ایجاد کرده، دستاورد و نکاتی هم داشته و آن اینکه که توانستیم تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.