نمایندگان ویژه جمهوری اسلامی ایران، جمهوری اسلامی پاکستان، جمهوری خلق چین و فدراسیون روسیه روز دوشنبه، 29 اردیبهشت در یک جلسه مجازی در مورد وضعیت جاری در افغانستان و روند صلح و آشتی در آن کشور تبادل نظر کردند. به گزارش اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، در این تبادل نظر، نمایندگان چهار کشور با استقبال از توافق بین رهبران دو جناح سیاسی اصلی در افغانستان، بیانیه‌ای مشترک به شرح زیر منتشر کردند:

نمایندگان ویژه ایران، پاکستان، چین و روسیه ۱- بر احترام خود به حق حاکمیت، استقلال و وحدت ارضی افغانستان و تصمیم مردم آن کشور در تعیین مسیر تحولات آینده‌شان تصریح کردند.

۲- از توافق بین رهبران دو جناح سیاسی اصلی استقبال کرده و امیدوارند که این تحول مهم آغاز مذاکرات بین‌الافغانی را تسریع کند.

۳- از روند صلح و آشتی با مالکیت و هدایت افغانستان حمایت کرده و باور دارند مذاکرات فراگیر بین‌الافغانی تنها راه تحقق آشتی ملی و پایان سریع منازعه طولانی خواهد بود.

۴- از تمام گروه‌های قومی و احزاب افغانستان، به شمول طالبان، می‌خواهد که از فرصت‌ها برای اقدام جهت فراهم کردن شرایط آغاز هرچه سریعتر مذاکرات بین‌الافغانی استفاده کنند.

۵- از افغانستان برای رسیدن به صلح جامع و پایدار در آینده نزدیک، [تحفظ جمهوری اسلامی ایران: با احترام به قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان و حقوق اساسی زنان و گروه‌های قومی و مذهبی] حمایت می‌کنند.

۶- پی‌آمدهای تحولاتی که منجر به خروج نیروهای خارجی از افغانستان می‌شود را از نزدیک مورد توجه قرار می‌دهند. از نیروهای خارجی می‌خواهند به شیوه منظم و مسئولانه خارج شوند به نحوی که شرایط در افغانستان انتقال بدون مشکل را تجربه کند.

۷- از آزادی زندانیان و اسرایی که توسط همه طرف‌های منازعه نگهداری می‌شوند، حمایت می‌کنند.

۸- امیدوار هستند که قطعنامه شماره (۲۰۲۰) ۲۵۱۳ شورای امنیت سازمان ملل بتواند اجرا و رعایت شود.

۹- از ابتکار دبیرکل سازمان ملل برای آتش بس جهانی حمایت کرده و خواهان اعلام همزمان آتش‌بس فراگیر در سراسر افغانستان بر اساس توافق طرف‌های درگیر در منازعه هستند.

۱۰- با نگرانی از تهدید جدی تروریسم موجود در افغانستان، تمام طرف‌ها در افغانستان را ترغیب می‌کند اقدامات جدی بر علیه القاعده، داعش، جنبش تیمور شرقی، تحریک طالبان پاکستان و سایر سازمان‌های تروریستی که علیه کشورهای منطقه عملیات می‌کنند، اتخاذ کرده و تولید و قاچاق مواد مخدر را در آن کشور کاملا ریشه‌کن کنند.

۱۱- حمایت خود از افغانستان برای مقابله با تاثیرات شیوع کوید -۱۹ را مورد تایید مجدد قرار داده و از ادامه کمک‌های انساندوستانه جامعه بین‌المللی به افغانستان استقبال می‌کنند.

۱۲- تاکید می‌کنند که انتظار می‌رود روند صلح و آشتی راه راه برای بازگشت و استقرار مجدد پناهندگان افغان هموار کند. از جامعه بین‌المللی می‌خواهند از بازگشت زمان‌بندی شده همراه با احترام و کرامت پناهندگان افغانستان حمایت کنند.

۱۳- توافق می‌کنند تماس‌های خود در مورد موضوع افغانستان را حفظ کنند و با همدیگر برای پیشبرد صلح و آشتی ملی و بازسازی افغانستان همکاری کنند.

این بیانیه در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ در تهران، اسلام‌آباد، پکن و مسکو به زبان‌های فارسی، انگلیسی، چینی و روسی منتشر شد.