رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه نباید کار مقابله با کرونا را تمام شده بدانیم، گفت: اینکه به تدریج بازگشایی‌ها شروع شد ضرورت کشور بود؛ اگر بازگشایی‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشد موفق می‌شویم، اما اگر فکر کنیم کار تمام است دچار اوج بیماری می‌شویم و این بزرگترین مشکلی است که ممکن است در دامن ما قرار گیرد. حسن روحانی دیروز در جلسه هیات دولت، تصریح کرد: تسلط کادر درمانی و هوشمندی و همکاری مردم ایران در مهار ویروس کرونا افزایش یافته است.

 نباید کار مقابله با کرونا را تمام شده بدانیم

روحانی افزود: تا اینجا ما موفقیت‌های نسبی را در مقابله با این بیماری و ویروس به دست آوردیم اما اگر فکر کنیم کار را تمام کردیم و این قدم‌های پایانی است حتما ضرر کردیم و ممکن است تمامی زحمات گذشته یک لحظه از دستمان برود، این زحمت و تلاش ایام عید این همه مراعات‌هایی که از جمله روز سیزده به در نباید هدر رود، ما یکپارچگی خود برای مقابله را نشان دادیم همان روحیه را باید ادامه دهیم.

رئیس‌‌جمهوری ادامه داد: خروج از خانه، تردد در خانه‌های یکدیگر مخالف ضرورت‌های بهداشتی است، دستگاه‌ها چیزی را اعلام نکنند که در یک پیشخوان تجمع مردمی باشد این اجتماع مضر است الان امر به معروف و نهی از منکر ما این هاست.

کرونا به‌ آزمونی برای کارآمدی کشورها تبدیل شده است

وی گفت: مردم کاملا مطلع هستند که داستان ویروس کرونا به آزمونی برای کارآمدی همه کشورها و نظام‌های جهان تبدیل شده است. همه کشورها در کنار هم در یک رقابت شدید برای سلطه و درمان و کوتاه کردن دوران بیماری و مهمتر برای پیشگیری از شیوع این بیماری است و همه ملت‌ها تلاش می کنند، بعضی‌ها بیشتر موفق بودند و بعضی‌ها کمتر که البته پایان کار است که نمره‌ها مشخص است بنابراین باید به پاییز برسیم که جوجه‌ها را بشماریم و ببینیم پایان کار به کجا می‌رسیم. روحانی افزود: در روزهای اول پرستاران و پزشکان و کادر درمان نگران بودند برای این که تجهیزات کافی در بیمارستان نبود. ماسک و لباس مورد نیاز آنها به اندازه کافی نبود. شاید در بعضی بیمارستان‌ها دستگاه تنفس مصنوعی به اندازه نیاز نبود. کیت‌های تشخیص و حتی مواد ضدعفونی و وسایل بهداشتی به اندازه کافی نبود.

می‌توانیم صادرکننده کیت تشخیصی باشیم

روحانی گفت: در زمینه کیت‌های تشخیص همین الان هم می توانیم صادر کننده باشیم البته نیاز داخلی به کیت تشخیص بیماری و آنتی بادی و سرولوژی هم بسیار است. اما هم می توانیم نیاز خود را تامین کنیم و در آینده نیز توانمند هستیم صادر کنیم. رئیس‌‌جمهوری با تشکر از همه دستگاه‌ها و بخش خصوصی گفت: در روزهای سخت کرونا همه پای کار بودند از همان در روزهای پایانی اسفند و اول فروردین که روزهای اوج بیماری بود همه پای کار آمدند، و مشغول فعالیت شدند که اگر این طور نبود بازار از نیازهای بهداشتی و مایحتاج تامین نبود و بازار اشباع نبود.

عده‌ای کاسب کرونا هستند

وی با بیان اینکه چه در تحریم چه در کرونا همواره در کشور عده ای کاسبان هستند، گفت: این‌ها روز تحریم کاسب تحریم و روز کرونا کاسب کرونا هستند، افکار کودکانه و بچه گانه در ذهن اقلیت کوچکی سیر می کند که متاسفانه خط را ازبیگانگان از بیرون کشور می‌گیرند. اگر متصل هم نباشند اما هر چه آنها می‌گویند را تکرار می کنند و بلندگوی آنها می‌شوند و در مورد آمار، درمان و پیشرفت کشور و کارآمدی نظام  تردید ایجاد می‌کنند. این عده همواره چه در فضای فضازی و رسانه‌های خود دنبال وسوسه هستند و مردم را به اضطراب و عدم اعتماد دعوت می‌کنند.

هیچ دارویی برای درمان کرونا بالاتر از اعتماد مردم نیست

روحانی با تاکید بر این که هیچ دارویی برای درمان کرونا بالاتر از اعتماد و روحیه مردم نیست گفت: اگر روحیه مردم و اعتماد به یکدیگر و نشاط روحی بالا باشد این ویروس کمتر اثر می گذارد. وقتی یک جامعه دچار دلهره، تاریکی و اضطراب باشد و آینده خود را تاریک، نامطمئن و بهم ریخته ببیند، تاثیر این ویروس در این شرایط بیشتر می شود.

 خسارت‌های ما کمتر از دیگر کشورهای نفت خیز خواهد بود

وی ادامه داد: همه کشورهای نفت خیر از جمله ما همه دارند ضرر می کنند. البته  ضرر بعضی‌ها خیلی بالا است و ضرر ما خیلی کمتر است چرا که ما نفت نمی‌بریم. امروز دیدم که بعضی‌ها تیترهایی را انتخاب کردند مثل این که این اتفاق یک موفقیت بزرگ برای ما بوده و یک شکست بزرگ برای بعضی است در حالی که برای همه مشکل ایجاد کرده است. رئیس‌‌جمهوری با بیان اینکه شرایط اقتصادی ما نسبت به دنیا شرایط آرام‌تری است، از بخش‌های اقتصاد کشور تشکر  کرد و افزود: ما در سه ماهه آخر سال و سه ماهه چهارم سال هم در کشاورزی و هم در صنعت رشد داریم که البته این رشد مربوط به شرایط قبل از کرونا است که امیدواریم بعد از کرونا هم مسلط شویم و این رشد و شرایط را حفظ کنیم.

 رئیس‌‌جمهوری ادامه داد: آمار و ارقام در تورم مشاهده می‌کنیم آمار خوبی بود. این که تورم نقطه به نقطه ۱۹ درصد و ۱۲ ماهه به ۳۲ درصد رسیده است این است که این مسیر، باز هم مسیر کاهش تورم است. البته این روزها شرایط ما سخت و پیچیده‌تر است اما این امیدواری وجود دارد که بتوانیم تورم را مهار کنیم و از بانک مرکزی می‌خواهم که تلاش خود را در این زمینه ادامه دهد.

وی گفت: این که بهره‌های بین بانکی کاهش پیدا کرده است و شرایط بهتر شده است به این معنی است که می توانیم در این شرایط، شرایطی را به وجود بیاوریم که اقتصاد ما متحول شود.