آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش جدید خود اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از سقف تعیین شده در برجام فراتر رفته است.

به نوشته ایلنا، در این گزارش آمده است که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران به هزار و ۵۰۰ کیلوگرم رسید که پنج برابر محدودیت تعیین شده در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی است.

در گزارش جدید دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل آمده است که ایران از محدودیت‌های کلیدی در توافق هسته‌ای از جمله سطح غنی‌سازی اورانیوم و ذخایر اورانیوم غنی شده تخطی کرده است.

آژانس انرژی اتمی در این گزارش اعلام کرده است ایران از دادن دسترسی به دو مرکز اتمی به بازرسان این نهاد خودداری کرده و خواستار فراهم شدن دسترسی به این دو مرکز شده است.

این نهاد همچنین از ایران درباره مواد هسته‌ای اعلام نشده در سه مکان اعلام نشده توضیح خواسته است.

اخطاریه قریب‌الوقوع به ایران

همچنین دیروز خبرگزاری رویترز در گزارشی با استناد به گفته‌های برخی دیپلمات‌ها مدعی شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران اخطاریه‌ای بابت آن‌چه عدم همکاری آن در حالت کلی و عدم ایجاد دسترسی به برخی تاسیسات اتمی خوانده شده، صادر می‌کند. خبرگزاری رویترز نوشت: چند دیپلمات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شده‌اند که دیده‌بان آژانس برنامه‌ دارد یک اخطاریه‌ای قریب‌الوقوع را خطاب ایران به خاطر آن چه عدم دادن دسترسی به یکی از تاسیسات هسته‌ای یا بیشتر از آن خوانده شده، صادر کند. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هر سه ماه یک بار گزارشی به روز از برنامه هسته‌ای ایران به کشورهای عضوش ارائه می‌دهد. 

موعد ارائه گزارش بعدی از سری این‌ گزارش‌های آژانس دیروز (سه شنبه 13 اسفند) بود و بنا به ادعای دیپلمات‌ها، آژانس برنامه دارد گزارش جداگانه‌ای را در همان روز ارائه داده و به ایران به خاطر عدم همکاری در حالت کلی و دسترسی ندادن در برخی موارد به خصوص اخطار دهد. یک دیپلمات اروپایی در این باره گفت: گزارش دوم درباره مسائل دیده‌بانی مرتبط با تاسیساتی خواهد بود که آژانس به آن‌ها دسترسی پیدا نکرد. ما از دو مورد باخبریم اما نمی‌دانیم که آیا آژانس به هر دو تاسیسات در گزارش اشاره خواهد کرد یا نه. وی افزود که مشخص نیست آژانس چه توصیه‌هایی داشته باشد. دیپلمات‌های دیگر گفتند که حداقل به یک تاسیسات اتمی در گزارش اشاره خواهد شد و ممکن است دو تا هم باشند و این که ارتباطی هم به آرشیو وجود دارد. هیچ یک از این دیپلمات‌ها که گفتند منتظر یک گزارش دوم هستند، جزئیاتی درباره یک تاسیسات به خصوص یا تاسیساتی که ممکن است در گزارش‌ها اشاره شود، ارائه ندادند.