سخنگوی وزارت خارجه از رایزنی‌های ظریف با برخی از همتایان اروپایی اش در موردشیوع ویروس کرونا خبر داد.

به گزارش ایلنا، سید عباس موسوی، در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص اقدامات انجام شده از سوی این وزارتخانه به منظور جلب همکاری و مشارکت دیگر کشورها و سازمانهای بین‌المللی در زمینه اقلام مورد نیاز برای مقابله با کرونا در کشورمان اظهار کرد: آقای ظریف پس از اعلام و تایید ورود ویروس کرونا به کشورمان از سوی مقامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چارچوبی مبنی بر تلاش جهت به حداقل رسانیدن آثار سوء اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ناشی از انتشار ویروس کرونا را تعیین کردند و بر همین اساس تمامی بخش‌های ذیربط وزارت امور خارجه و سفارتخانه‌های کشورمان در این رابطه فعال شدند. وی اضافه کرد: در این ارتباط تشکیل جلسه توجیهی و پرسش و پاسخ با کلیه سفرای خارجی مقیم ایران ، نمایندگان نهادهای بین‌‌المللی در ایران از جمله سازمان بهداشت جهانی و نمایندگان وزارت بهداشت در محل وزارت خارجه در دستور کار قرار گرفت.

موسوی ادامه داد: در این جلسه نماینده سازمان جهانی بهداشت از توانایی و عملکرد ایران، به عنوان «نمونه‌ای مثال‌زدنی» یاد کرد. همچنین مقامات سازمان مذکور در ژنو نیز از توانایی اساسی ایران برای مدیریت بحران و سابقه اثبات شده کشورمان در مدیریت موفق بحرانهای قبلی تهدیدکننده سلامت و بهداشت جهانی سخن گفتند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که نقش وزارت امور خارجه در تامین نیازهای وزارت بهداشت کشورمان از سایر کشورها و سازمان‌های بین‌‌المللی به چه ترتیبی بوده است گفت :از جمله اقدامات اولیه وزارت امور خارجه ارائه فهرست منسجم نیازهای پیشگیرانه و درمانی کشور برای مهار کرونا به سازمان ملل، نهادهای بین‌‌المللی مرتبط و سفرای مقیم و نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور جهت حداکثری کردن پتانسیل کمک‌های بین‌‌المللی بوده است. در همین خصوص کمک‌های بسیار موثری از سوی سازمان بهداشت جهانی شامل محموله قابل توجهی روز گذشته دوشنبه ۹۸/۱۲/۱۲ با پرواز تخصیص داده شده توسط امارات به کشورمان انتقال یافت.همچنین اقلام ارسالی از سوی یونیسف و همینطور برخی کشورها بویژه چین، ترکیه و اتریش در این خصوص قابل ذکر است.کمک‌های ارائه شده از سوی سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه نیز بامداد امروز وارد کشورمان شده است.