وزیر خارجه کشورمان گفت: مامور ایرانی که به هواپیمای اوکراینی شلیک کرد، اکنون در زندان است.

به گزارش ایلنا ، محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با اشپیگل در پاسخ به این پرسش که چرا دولت روحانی پس از سه روز به مردم حقیقت را گفت، تصریح کرد که کشور در وضعیت بسیار دشواری قرار داشت. ۳۲ سال پیش آمریکا هواپیمای مسافربری ایران را سرنگون کرد و آنها هنوز به طور رسمی از ما عذرخواهی نکرده‌اند. افسر آمریکایی که مسئول شلیک به هواپیمای ایران بود، مدال افتخار هم دریافت کرد.

وی در پاسخ به این‌که این مساله، تاخیر سه روزه دولت ایران در اعلام اشتباه را توجیه نمی‌کند، گفت: مردم حق داشتند نسبت به این‌که اطلاعات در اختیار آنها قرار نگرفته است، شکایت کنند. ولی دولت مسئول این امر نبود.

ظریف در پاسخ به پرسشی در خصوص حضور مردم در خیابان‌ها در پی حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: مردم حق دارند اعتراض کنند چون بسیاری از عزایزان خود را در سانحه سقوط هواپیما از دست دادند. بسیاری از دانشجویان، دوستان و نزدیکان خود را از دست دادند. آنها واکنشی احساسی داشتند.

ظریف در پاسخ به این پرسش که شما خود شخصا چه زمانی از این مساله مطلع شدید، گفت: جمعه بعدازظهر، بیش از دو روز از زمان وقوع این حادثه؛ این مقطع، زمانی بود که افراد بلندپایه نظامی ما به این جمع‌بندی نهایی رسیده بودند که این اقدام توسط فردی به اشتباه صورت گرفته است. این امر بلافاصه به رهبر انقلاب گزارش شد و ایشان خواستار آن شدند که مردم در جریان این امر قرار بگیرند. این اطلاع‌رسانی صبح شنبه انجام شد. هفته‌های بسیار دردناکی بودند.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: آمریکایی‌ها خواهند دید که سلیمانی به عنوان یک شهید بسیار مؤثرتر از یک ژنرال سلیمانی خواهد بود.

ظریف در پاسخ به این پرسش که ایران و آمریکا 40 سال است که با هم خصومت دارند و شما 20 سال از این زمان را مسئولیت داشتید، آیا تاکنون وضعیتی به اندازه وضعیت فعلی که با آن روبرو هستیم خطرناک بوده است، گفت: اول از همه ، من باید شما را اصلاح کنم. من ۳۰ سال در پست‌های مهم بوده‌ام و همیشه دشوار بوده است. ما در ۴۰ سال گذشته چندین بار در آستانه جنگ بودیم. این بار به ویژه بسیار سخت است چرا که ایالات متحده علیه یکی از مقامات دولت ایران عملیاتی تروریستی انجام داده است و قبلاً هرگز چنین اتفاقی نیفتاده بود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا تشدید تنش بیشتر قریب‌الوقوع است، گفت: این حمله براساس یک سوء‌تفاهم صورت گرفته است. ایالات متحده معتقد بود که با ترور ژنرال قاسم سلیمانی، موقعیت خود را در منطقه بهبود می بخشد. وزیر امور خارجه مایک پومپئو توئیت کرد که مردم در خیابانهای عراق در حال رقصیدن بودند. اما مراسم تشییع جنازه با جمعیتی زیادی برگزار شد. این یک لحظه بسیار دشوار را در این منطقه ایجاد کرده است. مطمئناً ایالات متحده از این امر سود نخواهد برد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است تندروها در ایالات متحده آمریکا واکنش خفیف ایران را نشانه ضعف تلقی کنند، گفت: خساراتی که ما به ایالات متحده آمریکا وارد کرده‌ایم گسترده است چرا که با تمام توان نظامی نتوانستند مانع اصابت موشک به پایگاه آن شوند. این نشان می‌دهد که ایالات متحده چقدر آسیب پذیر است اما آمریکایی‌ها خود از طریق نفرتی که آمریکا در مردم منطقه ایجاد کرده، خسارتهای واقعی را دیده اند. قتل سردار سلیمانی سرآغاز پایان حضور ایالات متحده مطمئناً در عراق است اما در جاهای دیگر منطقه ممکن است فردا نباشد، ما قدمتی هزاران ساله داریم و عجله‌ای نداریم.

این دیپلمات ارشد کشورمان در خصوص موضوع پیام ارسالی ایران برای ایالات متحده از  طریق سوئیس گفت: این ارتباطات توسط ایالات متحده به شکلی بسیار نادرست آغاز شده است.

ظریف در پاسخ به پرسشی در خصوص این‌که چرا ایران طرح تماس پیشنهادی ایالات متحده را نادرست و غیرمناسب ارزیابی کرده است، گفت: مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا دیپلمات چندان خوبی نیست. پیام او به ما تحریک‌آمیز، موهن و تهدیدکننده بود. من هرگز آن را در راستای تنش‌زدایی ارزیابی نکردم. ما بعد از حمله تلافی‌جویانه خود، پیام مناسب و صحیحی از طریق سوئیس ارسال کرده و تاکید کردیم که اقدام ما به پایان رسیده و اگر آنها هیچ اقدامی انجام ندهند ما نیز اقدامی نمی‌کنیم و همچنین ما مسئول اقدام طرف‌های دیگر نیستیم.