رئیس‌جمهور با اشاره به ماجرای اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی گفت: در این داستان فقط یک فرد نمی‌تواند مقصر باشد فقط کسی که شاسی را فشار داده مقصر نیست دیگرانی هم هستند و قوه قضائیه باید در این زمینه دادگاهی ویژه تشکیل دهد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حسن روحانی در همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی گفت: لازم می‌دانم غم بسیار بزرگ و سهمگین سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی که ۱۷۶ نفر در این حادثه فاجعه‌آمیز جان خود را از دست دادند را به ملت ایران تسلیت بگویم.

وی افزود: من از لحظه‌ای که احتمال دادم ممکن است سقوط هواپیما طبیعی و عادی نباشد تلاش فراوانی کردم که دوران بررسی و تحقیق کوتاه شود و به دقت بدانیم که این هواپیما چگونه سقوط کرده است. همکاری‌های خوبی از طرف نیروهای مسلح که تنها مسیر ما برای یافتن حقیقت در این بخش بودند، انجام گرفت و بلافاصله بعد از آنکه برای من مشخص شد یک خطای بسیار دردناک و نابخشودنی انجام گرفته به مسئولان امر اعلام کردم که بلافاصله به مردم اطلاع دهند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: این حادثه، حادثه بسیار تلخی بود. تحملش برای مردم بسیار سنگین است حتی اگر به خاطر نقص فنی هم این هواپیما سقوط کرده بود، باز هم غمبار بود اما بعد از اینکه مشخص شد خطای انسانی منجر به حادثه شده، غم مردم را چندین برابر کرد.

وی ادامه داد: از همین جا به خانواده‌های جان‌باختگان در ایران و سایر کشورها همانطور که با رهبرانشان تلفنی حرف زدم اولا قول می‌دهم دولت با همه توان و امکاناتش پیگیر این مساله باشد، چراکه موضوع بسیار مهمی است.

روحانی خاطرنشان کرد: قوه قضائیه باید دادگاهی ویژه با قاضی عالی رتبه و ده‌ها کارشناس تشکیل دهد. چراکه این پرونده عادی نیست همه دنیا به این دادگاه ما نگاه خواهند کرد، به همه عزیزان دولت توصیه می‌کنم در کنار این خانواده‌های عزیز باشند مشکل و مسائل آنها را پیگیری کنند و از مردم ایران  می‌خواهم در کنار این عزیزان همدردی ارزشمندی را انجام دهند. وزیر راه، مسئولان دولتی استاندارها و همه در کنار این خانواده‌ها قرار گیرند.

وی گفت: به عنوان یک پدر احساس می‌کنم غم از دست دادن جوان نخبه تحصیلکرده سطح بالا که سرمایه کشور و مردم بوده تا چه حد سخت و مشکل است. اینکه نیروهای مسلح ما با صراحت لهجه خطای خود را اعلام و از مردم عذرخواهی کردند گام اول خوبی بوده که در این راستا برداشته شده و گام‌های بعدی هم باید برداشته شود به دلیل آشنایی کمی که با پدافند دارم در این داستان فقط یک فرد نمی‌تواند مقصر باشد فقط کسی که شاسی را فشار داده مقصر نیست دیگرانی هم هستند و من می‌خواهم این مساله با صداقت برای مردم بیان شود.

رئیس جمهور گفت: مردم ما می‌دانند این حادثه از روی اشتباه و سهو بود اما چه کسانی دخیل بودند و چه شرایطی پیش آمد که این حادثه رخ داد. درست است که در این ایام ریشه همه غم‌ها به آمریکا بر می‌گردد و آمریکا بود که جو را ملتهب و غیرعادی کرد و آمریکا بود که ما را تهدید کرد، آمریکا بود که عزیز ما را از ما گرفت، اما این دلیل نمی‌شود که در این حادثه به تمام ریشه‌های مساله نپردازیم.

وی افزود: سوال مردم این است که آیا زمان روشن شدن حادثه تا اعلام آن طولانی بود یا فقط چند ساعت طول کشید؟ مسئولان باید تمام پروسه را توضیح دهند. از روز چهارشنبه تا جمعه که جلسه اضطراری در شورای عالی امنیت ملی تشکیل شد، تماما توضیح داده شود. مردم ما در این غم سهیم هستند اما می‌خواهند بفهمند آیا مسئولان طبق قاعده در چارچوب اصول اخلاقی درست رفتار کرده‌اند یا خیر.

روحانی تاکید کرد:‌ من به عنوان نماینده مردم و رئیس‌جمهور حادثه را دنبال می‌کنم در مراحل بعدی به هر نتیجه‌ای برسیم به مردم خبر می‌دهیم.

وی اظهار داشت: حادثه کوچک نیست بحث امنیت فضای ایران است. بحث ۱۷۶ نفر نیست امنیت فضای ایران برای ملت ایران و دنیا اهمیت دارد. برای مردم مهم است هر کسی در هر حد مقصر بود، معرفی شود و هر کسی باید مجازات شود به مجازات برسد.

رئیس جمهور ادامه داد: دولت خود را در قبال مردم و اتباع کشورهای دیگر مسئول می‌داند و به همه وظایف حقوقی و قانونی خود عمل می‌کند. مهم‌تر اینکه مردم مطمئن شوند این حادثه تکرار نمی‌شود، مهم‌ترین مساله برای مردم و افکار عمومی جهان و هوانوردی، امنیت آسمان ایران و اینکه این حادثه تکرار نمی‌شود، است.

وی با بیان اینکه ما نیاز به بازنگری در آیین‌نامه مقررات و شیوه‌نامه‌ها داریم، گفت: همه مسئولیت داریم تمام مقررات را بازنگری کنیم که چرا و کدام ضعف مقررات و کدام ضعف اجرا بود که این حادثه غم‌انگیز اتفاق افتاد که در تاریخ کشور بی نظیر بود.

روحانی یادآور شد: هیچ وقت اتفاق نیفتاده بود که مسئول پدافند نسبت به هواپیمای مسافربری در پایتخت و کنار فرودگاه بین المللی چنین خطایی مرتکب شود.

وی بیان کرد: بنده ضمن همدردی با خانواده‌ها اعلام می‌کنم ما به این مسیر تا کشف جوانب امر و مجازات کسانی که دخیل بودند ادامه می‌دهیم و به مردم اطمینان می‌دهیم که چنین حادثه‌ای تکرار نمی‌شود.