رئیس‌جمهوری در تماس تلفنی با رئیس شورای اروپا محاسبات غلط و زیان‌بار آمریکا را ناشی از عدم شناخت این کشور از ایران و منطقه دانست و گفت: اتحادیه اروپا با اتخاذ مواضع مستقل از واشنگتن، باید اجازه ندهد ایران کاملا از اروپا مایوس شود. 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی رئیس‌جمهوری، حسن روحانی روز پنجشنبه در تماس تلفنی «شارل میشل» رئیس شورای اروپا با وی، گفت: ایران آماده است با اتحادیه اروپا همکاری نزدیکتری داشته باشد و معتقدیم نباید اجازه داد فرصت همکاری از بین برود.

رئیس جمهوری با اشاره به ابراز همدردی رئیس شورای اروپا به خاطر حوادث اخیر گفت: تظاهرات گسترده مردمی از کشمیر تا عراق و لبنان به دنبال ترور سپهبد شهید قاسم سلیمانی بیانگر محبوبیت و نقش بزرگ این شهید در ثبات و امنیت منطقه است.

روحانی گفت: آمریکا با تشدید تحریم‌ها علیه ایران حتی در بحث دارو و مواد غذایی دست به تروریسم اقتصادی زد و با ترور  فرمانده بزرگ ایران، همه مقررات بین المللی را زیر پا گذاشت و اروپا باید در خصوص این اقدامات تروریستی آمریکا واکنش نشان دهد.

رئیس جمهوری در پاسخ به توضیحات رئیس شورای اروپا تاکید کرد: ایران و اروپا به دنبال ثبات منطقه و تحکیم مجدد برجام هستند و برای ما بسیار مهم است که اروپا، چین و روسیه بتوانند برای حفظ برجام نقش مهم خود را ایفا کنند تا منافع ایران تامین شود.

روحانی پنج گام ایران در کاهش تعهدات برجامی را در راستای ایجاد تعادل دانست و اظهارداشت: ایران به همکاری‌های خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنان ادامه خواهد داد.

رئیس شورای اروپا نیز در این تماس تلفنی ضمن ابراز تسلیت به خاطر حوادث اخیر در ایران گفت: برجام دستاورد 10 سال مذاکره بود و اتحادیه اروپا تمام تلاش خود را برای حفظ این توافق بکار خواهد گرفت.

شارل میشل نیز گفت: اروپا همچنین همه تلاش خود را بکار گرفته است تا نقش مثبتی در فضای سیاسی سطح جهانی و منطقه ایفا کند و در روزهای اخیر بارها از آمریکا خواسته است تا بیش از این باعث افزایش تنش در منطقه نشود. وی افزود: ما نگران تحولات منطقه هستیم و همه طرف‌ها را به خویشتن‌داری دعوت می‌کنیم.

رئیس شورای اروپا همچنین از همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی، به‌رغم کاهش تعهدات برجامی قدردانی کرد.