وزیر کشور با اشاره به نتایج هیأت اجرایی به وزارت کشور، گفت: میزان رد صلاحیت‌ها نسبت به دور قبل با توجه به آمار کل که در حدود ۱۶ هزار نفر داوطلب بود و دور قبل ۱۲ هزار نفر بود، رقم بسیار قابل قبولی است.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، رحمانی فضلی در پایان جلسه شورای تأمین استان مازندران در خصوص میزان آمادگی وزارت کشور برای برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: ما در آمادگی کامل هستیم. وزارت کشور، پیش از این تمام برنامه‌ریزی‌ها را انجام داده و متناسب با تقویم اجرایی، تاکنون امور به خوبی پیش رفته است.

وی افزود: هفته گذشته نتایج هیأت‌های اجرایی را اعلام کردیم و حدود ۸.۳۳ درصد مبتنی بر اسناد، مستندات و مدارک مراجع چهارگانه عدم تایید صلاحیت داشتند و همه این افراد می‌توانند به هیأت‌های نظارت استانِ خود مراجعه و شکایت کنند که این کار انجام شده است.

21 دی؛ اعلام نتایج بررسی صلاحیت کاندیداها

وزیر کشور خاطرنشان کرد: ما کار خود را انجام داده‌ایم و منتظریم تا هیأت‌های نظارت کار خود را انجام دهند و در ۲۱ دی ماه در مرحله اول نتایج را اعلام خواهند کرد و بازهم در مرحله دیگری افرادی که نسبت به نتایج، نظر یا اعتراضی دارند به هیأت بالاتر و در نهایت شورای نگهبان، می‌توانند شکایت کنند.

رحمانی فضلی عنوان کرد: تمام تلاش ما این است که در یک فضای مطلوب رقابتی به این معنا که کسانی که به عنوان نامزد انتخابات ثبت نام کرده‌اند هرچه بیشتر بتوانند در صحنه رقابت حضور را معنی کنند و باشند و مردم برای رأی، با تکثر و تنوع بیشتری مواجه باشند؛ البته این به معنای آن نیست که هیات های نظارت و شورای نگهبان مبتنی بر مستندات و مدارک قانونی ای که دارد نسبت به کار خود کم توجهی یا بی توجهی کنند، ولی هرچه قدر بتوانیم حضور بیشتری در صحنه رقابت داشته باشیم، امکان مشارکت را نیز تقویت خواهد کرد.

وی اضافه کرد: در روند اجرای انتخابات، با شورای نگهبان هماهنگی لازم را داریم؛ هیأت‌های اجرایی ما با هیأت‌های نظارت در استان و شهرستان، همچنین استانداران با روسای هیأت‌های نظارت استان رابطه و همکاری بسیارخوبی دارند. و همه ما به دنبال این هستیم که انتخابات اسفند، انتخاباتی باشکوه باشد و در یک فضای کاملا امن و سالم برگزار شود.

وزیرکشور تاکید کرد: محور تمامی این فعالیت‌ها برای ما قانون است و ما قانون را ملاک اصلی انتخابات می‌دانیم و تمام تلاش ما در صیانت و حفاظت از قانون و حق قانونی همه نامزدها و همه مراجع انتخاباتی و همه مردم رعایت شود.

روی همچنین در خصوص اقدامات در حوزه امنیتی یادآور شد: اطلس امنیتی منسجمی را با مشورت و راهنمایی روسای تامین استان‌ها تهیه کرده‌ایم و در انتخابات هیچ مشکلی در حوزه امنیتی نخواهیم داشت و نداریم و تمهیدات لازم اندیشیده شده است.

رحمانی فضلی ابراز امیدواری کرد: در اسفند ماه انتخابات باشکوه داشتیم باشیم و همه با هم به استقبال سال پربرکت و پر خیری برویم.

رحمانی فضلی با اشاره به حضور در جلسه شورای تامین استان، گفت: گزارش خوبی از سوی همه اعضا ارائه شد. در همه حوزه‌های امنیتی و انتظامی از جمله در بحث جرایم، اقدامات بسیار خوبی در استان انجام شده و همین شرایط موجب شد که در حوادث اخیر، در استان مازندران با هوشمندی و هوشیاری خود مردم خوب استان مازندران، خسارت و آسیب جدی نداشته باشیم. در چند شهرستان هم که تجمعات کوچکی بود، بلافاصله این تجمعات مدیریت شد و این نشان‌دهنده هوشیاری و تیزبینی مردم و همچنین آمادگی نیروها و برخورد مناسب آنها با مردم است.