رئیس جمهور هدف توطئه‌های دشمنان را شکستن ابهت و عظمت ملت ایران و تسلیم در برابر آنها دانست و با اشاره به مقاومت ملت و تداوم روند شتابان طرح‌های توسعه‌ای کشور به رغم تحریم‌ها و فشارها، تاکید کرد که «این کار شدنی نیست و دشمنان باید از این اقدام غلط و نادرست خود بازگردند.»

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در آیین افتتاح طرح‌های صنعت آب استان اردبیل، اظهار داشت: هر وقت آنها از نقطه‌ای که توطئه را آغاز کردند، بازگردند ما نیز آماده‌ایم. باید از آن تعهداتی که زیر پا گذاشتند به نقطه اول برگردند و بگویند که نسبت به ملت ایران اشتباه کرده‌اند.

هر وقت آنها از نقطه‌ای که توطئه را آغاز کردند، بازگردند ما نیز آماده‌ایم. باید از آن تعهداتی که زیر پا گذاشتند به نقطه اول برگردند و بگویند که نسبت به ملت ایران اشتباه کرده‌اند

وی با اشاره به اینکه امروز در شرایط سخت تحریم قرار داریم، گفت: اگر توطئه آمریکا علیه ملت ایران نبود، درآمد نفت کشور در این ۲ سال حدود ۱۰۰ میلیارد دلار از آنچه امروز حاصل می‌شود، بیشتر بود. کما اینکه علاوه بر آن می‌توانستیم ۱۰۰ میلیارد دلار نیز اعتبار دریافت کنیم و این در حالی است که تا پیش از تحریم آمریکا، حدود ۶۰ میلیارد دلار اعتبار آماده ورود به کشور بود.

راه بازگشت وجود دارد

روحانی خطاب به دشمنان ملت ایران، گفت: شما، ملت و حکومتی برتر از ملت و حکومت ایران نیستید؛ ما به ملت شما احترام می‌گذاریم و نسبت به حکومت شما شدیداً معترضیم اما می‌گوییم که راه بازگشت وجود دارد.

رئیس جمهور تصریح کرد: با وجود همه این شرایط ملت ایران ملتی پرنشاط و باامید است و تا روزی که این روحیه وجود دارد، شکست نخورده و پله، پله راه خود را ادامه می‌دهیم.

روحانی با اشاره به افتتاح طرح‌های آب، سدسازی، کانال‌کشی و زهکشی و اینکه در مجموع برای طرح‌های آب و برق استان اردبیل ۳۸۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته، خاطر نشان کرد: این نشان می‌دهد که علیرغم تحریم‌ها مسیر توسعه را ادامه می‌دهیم.

وی همچنین افتتاح پروژه‌های گوناگون در استان اردبیل و در سراسر کشور را به معنای حرکت ارزشمند برای توسعه کشور عنوان کرد و گفت: آب و برق را تنها نمی‌توان با توسعه گره زد بلکه با حیات و زندگی مردم مرتبط است.

اگر توطئه آمریکا علیه ملت ایران نبود، درآمد نفت کشور در این ۲ سال حدود ۱۰۰ میلیارد دلار از آنچه امروز حاصل می‌شود، بیشتر بود. کما اینکه علاوه بر آن می‌توانستیم ۱۰۰ میلیارد دلار نیز اعتبار دریافت کنیم

رئیس جمهور پویش «هرهفته الف ب» ایران را برای کشور پربرکت دانست و گفت: اینکه قرار است در ۶ ماه ۲۲۷ طرح و پروژه در کشور افتتاح شود که تا امروز حدود ۹۰ طرح به بهره‌برداری رسیده، افتخار است.

به جای تلاش، به دعواها و نزاع‌های بی‌ثمر افتاده‌ایم

رئیس جمهور ادامه داد: در ایران به جای اینکه تلاش‌مان در مسیر توسعه بیشتر باشد، به دعواها، نزاع‌ها و رقابت‌های بی‌ثمر افتاده‌ایم. البته رقابتی که پایانش برای مردم مفید باشد، خوب است، اما مدام گله‌گذاری و رقابت بی‌ثمر فایده‌ای ندارد.

روحانی تأکید کرد: مردم به ما رأی دادند و ما را در مسئولیتی نشاندند و از ما تلاش، کار و ثمره رأی خود را می‌خواهند.

رئیس جمهور گفت: مردم وقتی از رأی خود خوشحال می‌شوند که ببینند مسئولین در حال تلاش برای رقابت در خدمت هستند.

وی در ادامه با بیان اینکه به گفته استاندار اردبیل میزان گردشگر در شهرستان مشگین‌شهر افزایش یافته و از ۳۰۰ هزار به بیش از یک میلیون نفر رسیده است، افزود: اینکه بتوانیم جاذبه‌های گردشگری را در استان افزایش دهیم و مناظر تفریحی و دیدنی را برای بازدید مردم مهیا کنیم، مهم است.

سدسازی؛ فرصتی  برای جذب گردشگر

روحانی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بخش گردشگری را عاملی مهم در افزایش اشتغال در این بخش دانست و افزود: سدهایی که افتتاح می‌شود، علاوه بر تأمین آب مورد نیاز منطقه 

می‌تواند محلی برای جذب گردشگر باشد و وزارت نیرو با همکاری وزارت گردشگری می‌توانند با رعایت تمامی اصول زیست محیطی فضای مناسب برای استفاده گردشگران در این مناطق را فراهم کنند.

پیش از سخنان رئیس جمهور، رضا اردکانیان وزیر نیرو نیز ضمن ارایه گزارشی از روند اجرای پروژه‌های سدسازی و طرح‌های آب و برق در سراسر کشور، در پویش «هرهفته الف ب»ایران به ویژه در استان اردبیل گفت: در این پویش تاکنون ۹۰ پروژه با اعتبار ۷ هزار و ۹۲۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده است.

وزیر نیرو افزود: تاکنون ۳۹ سد بزرگ در این دولت به بهره‌برداری رسیده و بر اساس برنامه‌ریزی‌ها تا پایان دولت ۳۱ سد دیگر نیز در کشور به بهره‌برداری خواهد رسید.