رئیس جمهوری گفت که امروز بدترین دوران تحریم را می‌گذرانیم اما قامت مردم استوار بوده و همه جا در مقابل دشمنان ایستادگی کردند.

حسن روحانی دیروز در آیین افتتاح و بهره‌برداری متروی گلشهر به شهر جدید هشتگرد گفت: آنچه که هست در سایه ایثار‌، ‌فداکاری و ایمان مردم رقم خورده است روزهای سختی در دوران انقلاب‌، جنگ تحمیلی و در دوران تحریم داشتیم و امروز بدترین دوران تحریم را می‌گذرانیم. اما مردم ما استوار بوده و در برابر قدرت‌های بدخواه و دشمنان این مرز و بوم به خوبی ایستادگی کرده‌اند.

رئیس جمهوری گفت‌‌: امروز موفق هستیم به لطف و تایید خداوند بزرگ هدیه کوچکی را به مردم استان البرز و همچنین هشتگرد و شهرستان‌های اطراف که می توانند از این ریل بهره مند شوند تقدیم کنیم.

روحانی افزود: در اینجا (شهر جدید هشتگرد) شاهد یک خدمت در سایه تلاش کارگران هستیم‌، آنها شبانه روز تلاش کردند تا پروژه به نتیجه برسد و خستگی همه آن‌ها امروز رفع شده و روحیه شاد کارگران (متروی شهرجدید هشتگرد) دستمزد دنیایی است و در آخرت «یرزق من یشاع به غیرحساب»‌، آنجا اجر خداوند در روز قیامت اجر بی پایانی است که با هیچ عدد و رقمی قابل محاسبه نیست.

وی بیان داشت: راهی نداریم جز اینکه به فناوری روز برای رفاه مردم پناه ببریم و این دستور خداوند و پیامبر (ص) است که از تجربه بشری و از علم و دانش بیاموزیم و به کار بگیریم.

روحانی گفت‌‌: بشر در جایی متوجه شد که حمل و نقل در روی سطح زمین و در دریاها کافی نیست از این رو به فضا‌، آسمان و به عمق زمین پناه برد با این وجود امروز بسیاری از حمل و نقل‌ها و سفر‌ها هوایی انجام می گیرد.

وی افزود‌‌: پرواز هواپیماها و جا به جایی بار مسافر خدمتی بزرگ به مردم است‌،عمق‌، زیرزمین و روی زمین برای رفاه مردم کافی نبوده و ما ناچار شدیم در این مرحله از مترو در عمق زمین استفاده کنیم. ایران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مترو یا قطار زیرزمینی در اختیار نداشت و تنها ریل روزی زمین داشت.

روحانی اظهار داشت‌‌: در اینکه چرا ما ناچار هستیم به عمق زمین(احداث مترو) برویم‌، امروز پاسخ دادن به این سوال آسان است، همه می گویند بله و چاره ای نیست، ولی در سالهای اول انقلاب یک دعوای بزرگ و حسابی بود که آیا کشور نیاز به مترو دارد یا ندارد. تمام مجلس اول این بحث بود و تا آخر مجلس اول به نتیجه نرسیدم.

وی اظهار داشت‌‌: از روز آغاز مترو تا امروز چقدر سفر در تهران توسط مترو انجام گرفته است ‌.طبق گزارش بیش از ۹ میلیارد سفر توسط مترو تا امروز انجام شده است.اگر نبود همه ۹ میلیارد سفر باید توسط اتوبوس و خودروی شخصی انجام می گرفت که در آن صورت چقدر تهران آلوده و چقدر سوخت مصرف می شد.خودمان باید برای رفع آلودگی‌، رفاه و رفع رنج مردم تلاش کنیم. این روزها هوای تهران هوای بدی بود نه تنها در تهران و کرج و دیگر کلانشهرها؟ این آلودگی یک روزه ایجاد نشده، در طول یک قرن آلاینده‌های فراوانی کنار هم قرار گرفتند.

وی ادامه داد: اگر یک عامل و علتی در طول ۱۰۰ سال برای ما مشکل درست کرده حتما در یک روز حل نمی شود، این آلودگی‌ها مربوط به ده‌ها سال پیش روی هم متراکم شده است و می گویند این دولت و آن دولت حل کند‌، باید دولت‌ها دست به دست هم دهند و نسل‌ها تلاش کنند تا آلودگی رفع شود.

آلودگی فقط برای کشور ما نیست

رئیس جمهوری گفت‌‌: آلودگی ایران در رتبه ۱۶ یا ۱۷ در دنیا است، اینطور نیست که آلودگی ما در دنیا اول باشد، اکنون با شاخص آلودگی ۲۰۰ مدارس را تعطیل می کنیم در حالیکه در هند با آلودگی ۳۰۰ به مدرسه می روند و در چین با آلودگی ۳۶۰‌، مدرسه تعطیل نمی شود.برای سلامت مردم این اقدامات ( تعطیلی مدارس و ساخت مترو) را انجام می هیم اگر در چین با آلودگی ۲۰۰ مثل تهران مدارس را تعطیل کنند ۶ ماه سال باید مدارس تعطیل شود و در هند و مکزیک هم باید ۹ ماه سال تعطیل شود.

وی ادامه داد‌‌: مشکلات مخصوص ما نیست و دنیا هم مشکل دارد‌. این موضوع مهم است.آیا دولت به فکر مردم است؟ آیا دولت درک می کند که مردم در مشکل هستند؟ آیا دولتمردان در تهران هستند؟ آن‌ها یک دستگاه دیگری دارند و یا اکسیژنی دارند که با آن تنفس می کنند؟ در پاسخ باید گفت که دولتمردان هم آلودگی هوا را احساس می کنند و به فکر حل آن هستند و تلاش می کنند.