سخنگوی دولت با اعلام اینکه دادستانی مرجع اعلام تعداد کشته‌شده‌های آبان ماه با جزئیات شده است، گفت: به همه خانواده‌های آسیب دیده حوادث آبان سرکشی شده است.

به گزارش ایسنا، علی ربیعی در نشست هفتگی خود با خبرنگاران درباره چگونگی رسیدگی دولت به خانواده‌های آسیب دیده در حوادث آبان ماه، گفت: ما هیأت بررسی که برای این موضوع تشکیل داده ایم تاکنون جلسات گوناگونی داشته است. البته مشکل این بوده که اطلاع رسانی درباره کار این هیأت انجام نشده ولی یکی از کارهای این هیات استفاده از معتمدین محلی در رسیدگی به خانواده‌های آسیب دیده بوده که طی آن به همه خانواده‌های آسیب دیده در این حوادث سرکشی شده و حمایت‌های لازم هم از آنها انجام شده که لازم نیست اینجا به آن اشاره شود.

وی افزود: مهمترین کار هیئت بررسی، رسیدگی به ابعاد حقوقی و اجتماعی و اقتصادی این حوادث است. ما باید از گزارش این هیات تجربه به دست آوریم که برای پیش گیری از این گونه حوادث چه کارهایی انجام دهیم. حوادثی که رخ داد برای ما قابل قبول نبود، اما متاسفانه ترکیبی از اتفاقات رخ داد که نه در طولانی مدت، بلکه در کوتاه مدت باید تبیین و نقش جریان‌هایی که به ماجرا ورود کردند و می‌خواستند موج‌سواری کنند با افراد معترضی که به صورت طبیعی وارد شده بودند جدا شود.

سخنگوی دولت ادامه داد: هیئت بررسی باید حساب افراد بی‌گناه و حتی جوانان هیجان‌زده که از خانواده‌ها و فرزندان همین سرزمین هستند، را از گروه‌های دیگر سوا کند، و به نحوی باید با ایجاد همدلی از آنها دلجویی شود.

دولت دستاوردهای بی‌نظیری در عرصه دیپپلماسی داشته است

وی ادامه داد: دولت اگر چه دستاوردهای بی‌نظیری در عرصه دیپپلماسی داشته است و طی چندین سال گشایش‌های فراوانی در سطح بین المللی برای کشور فراهم کرده است، از جمله خارج کردن کشور از قطعنامه‌های فصل هفتی شورای امنیت سازمان ملل، اما هرگز از ظرفیت‌های داخلی خود نیز غافل نبوده است.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه نگاه معطوف به حمایت از تولید داخلی، استقلال اقتصادی و اتکا به توان و ظرفیت‌های ملی همواره از جمله اولویت‌های دولت و تمام دستگاه‌های زیرمجموعه آن بوده است، خاطرنشان کرد: اگر منصفانه و با توجه به شرایط تحریمی کشور به عملکرد دولت نگاه شود، پیداست که دولت هم زمان هم به ظرفیت‌های داخلی توجه داشته و هم از ظرفیت‌های دیپلماتیک برای توسعه و پیشرفت کشور استفاده کرده است. دولت از ابتدا معتقد به استفاده از همه ظرفیت‌های ایران و نیز هم افزایی بوده است. دولت باور دارد که دو مسیر دیپلماسی و تحریم شکنی و تحریم زدایی و قوی کردن اقتصاد کشور راهگشا خواهد بود.

سفر به مالزی و ژاپن نشان داد که تحریم را به رسمیت نمی شناسیم

ربیعی با یادآوری اینکه سفر رئیس‌‌جمهور به مالزی و ژاپن نشان داد که تحریم را به عنوان یک واقعیت موجود در زندگی ملت ایران به رسمیت نشناخته و از همه ظرفیت‌های داخلی و خارجی برای شکستن این تحریم ضد بشری استفاده می کند، افزود : برای این منظور و همچنین با هدف توسعه و ارتقای جایگاه ایران و حمایت از منافع ملی، توجه به هر دو ظرفیتِ سرمایه‌های داخلی و استفاده از توان دیپلماتیک را در دستور کار خود قرار داده است.

وی تصریح کرد: جمع بندی رئیس‌‌جمهور از مجموع مذاکرات ژاپن و مالزی این بود که فشارها به لطف دیپلماسی ملی و انقلابی کاملا شکست پذیر هستند و این یک راهبرد دو وجهی است.استقامت و انسجام ملی در داخل و «صلح گستری در منطقه و دیپلماسی فعال در مناسبات منطقه ای و جهانی».

سخنگوی دولت ادامه داد:با همین راهبرد صلح و آزادی است که می توان حصر ایران در برابر تحریم‌های ظالمانه را شکست. سخن امام خمینی در گوش ماست که در دشوار ترین روزهای میهن فرمودند حصر آبادان باید شکسته شود.

تلاش اروپایی‌ها و ژاپن برای شکستن تحریم‌های یکجانبه آمریکا

وی در ادامه با یادآوری اینکه سفر رئیس‌جمهوری به ژاپن در نودمین سال روابط سیاسی دو کشور نیز اهمیت ویژه‌ای داشت، خاطرنشان کرد: علی‌رغم برخی حاشیه‌سازی‌ها، این سفر در راستای گسترش همکاری‌های دوجانبه میان ایران و ژاپن در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی بود. همچنین گام مهمی در جهت اجماع جهانی علیه تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا بود چرا که علاوه بر اروپایی‌ها، کشورهایی مثل ژاپن که از هم‌پیمانان آمریکا به شمار می‌روند در تلاش برای شکستن تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران هستند.

وی اضافه کرد:در دیدار رئیس‌جمهور با نخست‌وزیر ژاپن مسئله طرح صلح هرمز مورد استقبال آقای آبه قرار گرفت و گفت‌وگوها و پیشنهادهایی در زمینه انرژی، گسترش همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری مطرح شد.در مجموع این سفر و دستاوردهای آن در راستای دیپلماسی فعال دولت و با حفظ استقلال و حمایت از منافع ملی، در حالی انجام شد که دولت هیچ‌گاه از نگاه به داخل و حمایت از سرمایه‌ها و ظرفیت‌های داخلی غافل نبوده و این دو در کنار هم می‌تواند به عنوان مکمل، توسعه کشور، حفظ منافع ملی و ارتقای جایگاه ایران در عرصه بین‌المللی را به همراه داشته باشد.

بنزین تاکسی‌های اینترنتی

ربیعی در بخش دیگری از نشست خبری خود در پاسخ به این پرسش که وزارت کشور هنوز سهمیه بنزین تاکسی‌های اینترنتی را نداده است، گفت: دو شرکت بزرگ تاکسیرانی اینترنتی گزارش پیمایش‌های خود را به وزارت کشور ارایه می کنند و بعد از ارایه گزارش یک ماهه، پول به کارت‌های آنان واریز می‌شود. مشکلی تحت این عنوان که صدی هفت پرداخت کردن سهیمه بنزین کم است مطرح شده اما اینکه بگویند اصلا پولی واریز نمی شود را نشنیده ام ولی پیگیری خواهم کرد.

آخرین وضعیت طرح‌های ارایه شده برای ادامه برجام

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره‌ طرح‌های ایران و ژاپن برای ادامه برجام، گفت: این طرح‌ها مطرح شده است و تبادل آنها هم انجام شده است. هم ما طرح‌هایی ارایه کردیم و هم آنها، برخی از طرح‌ها هم رد شده و ابتکارات فرانسوی‌ها هم در این موضوع بوده است، اما هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است.

وی با بیان اینکه اگر الگو و نظر جدیدی باشد مجدد بررسی می‌شود اما تبادل طرح‌ها وجود دارد، درباره شکست خوردن طرح فرانسه، گفت: طرح ابتکاری فرانسه به علت عدم انعطاف امریکایی‌ها و مواضع اولیه ما که نخست باید تحریم‌ها برداشته شود، به مشکل همیشگی برخورد کرد. با این همه از هر طرحی که منافع ملی ما را تضمین کند و در چارچوب‌های نظام باشد، دوباره بررسی می‌کنیم.

دادستانی مرجع اعلام تعداد کشته شده‌های آبان ماه

وی در پاسخ به این پرسش که آمار جانباختگان در سخنان محمدجواد لاریجانی به دو دسته تروریستی و امنیتی تقسیم شده است و اینکه آیا دولت این آمار را تایید می‌کند، اظهار کرد: این سوال را باید از خود ایشان بپرسید. بنابر وعده ای که با وزیر کشور داشته ایم و بر اساس تقسیم کار قرار شد دادستانی آمار را با تفکیک و دقیق ارایه کند و از آمارهای دبیر ستاد حقوق بشر هیچ اطلاعی ندارم. البته از نیروهایی امنیتی ما هم عده‌ای شهید شدند که به این موضوع شک نداریم.

سخنان وزیر کشور درباره حوادث آبان  تقطیع شده است

ربیعی در پاسخ به این پرسش که آیا سخنان محمود صادقی درباره اظهارات رحمانی فضلی درباره چگونگی شلیک‌ها به معترضین درست است یا خیر، گفت: من در آن جلسه نبودم ولی با آقای رحمانی فضلی که صحبت کردم گفت که بیانات من تقطیع شده است و آنچه که گفته ام شبیه سازی موضوع بوده و این که چطور اتفاقات رخ می‌دهد.

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره بسته‌های حمایتی و معیشتی تاکید کرد: گفته بودیم به ۶۰ میلیون نفر پرداخت شود و بررسی می‌کنیم افرادی که واجد شرایط هستند اضافه شوند. در استان تهران ۵۰ درصد و شهر تهران حدود ۳۰ درصد یارانه گرفتند. طبیعی است به هر کسی هم بگویید می‌گویند نگرفتیم. ولی سیستان و بلوچستان بالای ۸۰ درصد گرفته‌اند. اتفاق دیگر این است که خیلی‌ها خودشان را مستحق می‌دانند اما وضع دیگران را نمی‌دانند این پایش پایگاه‌های اطلاعاتی است. ما باید بپذیریم افرادی که در این پایگاه استحقاق بیشتری برای دریافت داشتن قرار گرفته‌اند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه نزدیک به پنج میلیون نفر درخواست بررسی درآمدها و هزینه‌های خود را دادند، افزود: بیش از ۲ میلیون نفر اجازه دادند که مسائل هزینه‌ها و درآمدهایشان بررسی شود اما این کار زمان‌بر است و به مرور که به نتیجه رسیدند، به این‌ها پاسخ می دهند. ما هر زمان به ترکیبی از درآمد و سایر درآمدها رسیدیم، بر اساس آن ترکیب‌ها عمل خواهیم کرد.

ربیعی درباره اخبار مربوط به تایید و اجرایی شدن پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت گفت: امروز به نقل از یکی از اعضای مجمع این خبر را شنیدم، اما منبع رسمی و موثقی برای این خبر نتوانستم پیدا کنم. برخی معتقد هستند اکنون که تحریم هستیم، مسائل مربوط به این لوایح هم به آن اضافه شود؛ اما این استراتژی «آب که از سر بگذرد چه یک وجب، چه صد وجب» اشتباه و بی‌معنا است و برای مردم قابل قبول نیست. عدم تصویب لوایح مرتبط به FATF ابعاد جدیدی از محدودیت برای مردم وکشور ایجاد می‌کند.

سخنگوی دولت ادامه داد: برخی هم ابهام ایجاد می‌کنند که قبول کردن این لوایح منجر به این می‌شود که حقوق گروه‌های انقلابی که مبارزه آن‌ها مورد قبول ما هم هست، زیر سوال برود. ما اصلا این نوع ایراد و ابهام‌ها را قبول نداریم چرا که اصلا منجر به چنین اتفاقی نخواهد شد. تمام متخصصان امنیتی کشور اعلام کرده‌اند حق تحفظ این کنوانسیون‌ها به اندازه‌ای هست که نگرانی وجود نداشته باشد.

نباید به تحریم‌های موجود، تحریم دیگری اضافه کنیم

وی با تاکید بر اینکه ما نباید به تحریم‌های موجود، تحریم دیگری اضافه کنیم، تصریح کرد: تصویب لوایح FATF درخواست دولت است، اما برای احترام به قانون به تصمیم مجلس و شورای نگهبان مجمع احترام می گذاریم و از قانون تبعیت می‌کنیم.

باید یک کار سیستماتیک در مورد کولبران انجام شود

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره ساماندهی بازارچه‌های مرزی و حل مشکلات کولبران اظهار کرد: وضعیت از ۶ سال گذشته بسیار متفاوت‌ شده است. بحث مرزنشینان، معیشت است و از آنجایی که مرز می‌تواند با قاچاق توام شود، معیشت غیررسمی شکل می‌گیرد که این پدیده طبیعی است. ما به سراغ بازارچه‌ها رفتیم که این بازارچه‌ها تداوم پیدا کرده و تعطیل نشده است.

وی افزود: ساماندهی کولبران به این معنی است که اجازه بدهیم آنها بروند و فلان میزان کالا با کول‌بری بیاورند که ما این کار را امر درستی نمی‌دانیم. بحث اشتغال روستایی در این استان‌ها در اولویت قرار گرفته و پول بیشتری هم اختصاص داده شده است. من با تمام جنبه‌های اخلاقی و انسانی کولبران همدردی دارم ولی وقتی سودجوها مزیتی برای پول بیشتر قرار می‌دهند نظام بازارچه‌ها را هم برهم می‌زنند. از آنجایی که نمی‌توان چند میلیارد دلار در بازارچه‌ها قرارداد بنابراین مجبوریم برای بازارچه‌ها سقف قرار بدهیم. سخنگوی دولت ادامه داد: از تعدادی از کولبران که در این سقف قرار می‌گیرند شمارش انجام شده و به آنها گفته می‌شود در نظام بازارچه‌ای کار کنند اما خارج از سقف این بازارچه‌ها مسئله سودجویی وارد می‌شود پس باید یک کار سیستماتیک انجام شود چرا که اینها فرزندان و برادران ما هستند و از این راه معیشت می‌کنند.