وزیر امورخارجه کشورمان و معاون وزیر امور خارجه گرجستان راه‌های گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف دو کشور را بررسی کردند.

به گزارش اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه،   «الکساندر خوتیسیاشویلی»، معاون وزیر امور خارجه گرجستان که برای شرکت در سومین دور مشورت‌های سیاسی دوجانبه ایران و گرجستان به تهران سفر کرده است، بعد از ظهر دیروز - با  «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد.

طرفین در این دیدار با مورد توجه قرار دادن وضعیت موجود روابط فیمابین، راه‌های گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف را مورد تبادل نظر قرار دادند.

معاون وزیر امور خارجه گرجستان علاوه بر دیدار با وزیر امور خارجه، با سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه نیز دیدار کرده است.  

محمدجواد ظریف نیز پیش از دیدار الکساندر خوتیسیاشویلی، با علی بن مسعود السنیدی وزیر تجارت و صنعت عمان هم گفت‌وگو کرده بود.  

 تحریم‌ها می‌توانند فرصتی برای همکاری‌های ایران و گرجستان ایجاد کنند

 معاون سیاسی وزارت امور خارجه با اشاره به مشکلات ایجاد شده ناشی از تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران تاکید کرد: این تحریم‌ها در عین حال می‌توانند فرصت‌های جدیدی را برای همکاری‌های ایران و گرجستان ایجاد کنند.

 الکساندر خوتیسیاشویلی، معاون وزیر امور خارجه گرجستان که برای شرکت در سومین دور مشورت‌های سیاسی دوجانبه ایران و گرجستان به تهران سفر کرده است، روز یکشنبه با سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه دیدار کرد.

سید عباس عراقچی در این دیدار با اشاره به همکاری‌های وسیع دو کشور در سال‌های گذشته، مزیت‌های تزانزیتی گرجستان در زمینه انرژی و  کالا را ظرفیت مناسبی برای توسعه همکاری فیمابین دانست.

وی با اشاره به مشکلات ایجاد شده ناشی از تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران تصریح کرد: این تحریم‌ها در عین حال می توانند فرصت‌های جدیدی برای همکاری های دوجانبه ایجاد کنند.

عراقچی با اشاره به اینکه روابط ایران با همسایگان خود در منطقه از جمله با گرجستان از عوامل خارجی تاثیر نمی‌پذیرد، بر لزوم توسعه مستقل مناسبات دوجانبه تاکید کرد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با اشاره به حضور تعداد قابل توجهی از ایرانیان در گرجستان بر لزوم حل مشکلات کنسولی و همچنین امضای سریعتر اسناد قضایی بین دوکشور تاکید و اظهار امیدواری کرد که امکان انتقال زندانیان و محکومان دو کشور به زودی فراهم شود.

همچنین در این دیدار خوتیسیاشویلی با اشاره به سابقه تاریخی روابط دو کشور، بر آمادگی و علاقه تفلیس برای توسعه همه جانبه مناسبات دوجانبه تاکید کرد.

دو طرف در این دور از مذاکرات همچنین در خصوص برجام و مسائل منطقه‌ای از جمله تحولات در خلیج فارس و آبخازیا تبادل نظر کردند.

معاون وزیر امور خارجه گرجستان روز یکشنبه با سفر به اصفهان، از مراکز دیدنی آن شهر نیز بازدید کرد.