یک کنشگر سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه این گرانی بنزین به پای اصلاح‌طلبان نوشته می‌شود، گفت: روحانی در آستانه انتخابات بهتر از این نمی‌توانست به جریان مخالف دولت و اصلاح‌طبان هدیه بدهد؛ همه این موضوع را به حساب اصلاح‌طلبان و حامیان دولت می‌گذارند در صورتی که دولت و حامیانش در این موضوع نقشی نداشته و آنها نیز این را می‌دانند.

محمدصادق جوادی‌حصار با بیان اینکه این کار دست بالا بردن و تسلیم شدن در مقابل جریان رقیب بود، گفت:  وقتی که جریان دیگری غیر از دولت می‌خواست این کار را انجام دهد چرا خودش آن را اجرا نکرد، می‌گذاشتند، همان جریان آن را اجرا کند، چرا به دولت می‌دهند.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی تحلیل خود درباره اینکه تصمیم افزایش قیمت بنزین توسط شورای عالی هماهنگی اقتصادی صورت گرفته اما هجمه‌ها به سمت دولت است، را اینگونه بیان کرد: در این کشور نه دولت، نه مجلس و نه قوه قضاییه، کارآمدی لازم را ندارند. این دور زدن‌های مجلس و دولت و تقویت شورای هماهنگی قوا برای تصمیم‌سازی یا تقویت مجمع تشخیص مصلحت نظام به شکلی که حتی قوانین مصوب شورای نگهبان هم باید در این نهاد تایید شود، یعنی کم اهمیت کردن رای و نظر مردم.

وی گفت: دولت هم در ماجرای بنزین، کمال بی‌انصافی، بی‌مبالاتی و کمال پیمان‌شکنی را در مورد حامیان خودش به خرج داد.

دبیرکل حزب کانون دانشگاهیان خراسان با بیان اینکه دولت اگر می‌داند این افزایش قیمت بنزین به نفع مردم است، پس باید از نمایندگان آنها تایید بگیرد، گفت: در کشور مردم را با نمایندگان خودشان روبرو کنیم تا مردم بتوانند از نماینده خود بخواهند که چرا این طرح را تصویب کرده‌اند و این در حالی است که اکنون نمایندگان مجلس طلبکار هم هستند که چرا به ما نگفتید که چنین کاری قرار است؛ انجام شود.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی افزود: آقای روحانی می‌داند هزینه این کار به پای اصلاح‌طلبان گذاشته می‌شود آن هم در شرایطی که اصلاح‌طلبان تلاش می‌کنند مردم را امیدوار کرده، به عرصه برگردانند و درانتخابات شرکت کنند.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با تاکید بر این که با شکل تعریف شده و قاعده‌مند افزایش قیمت بنزین مخالف نیستم، اما مخالف شکل فعلی آن که بدون قاعده، بدون اعتماد مردم و یکباره، انجام گرفته هستم، ادامه‌ داد:  بر اساس نظرسنجی که از طریق تلفن و یا به صورت حضوری با افراد مختلف انجام دادم و راجع به این موضوع از آنها پرسیدم، اکثر مردم نسبت به این موضوع ناراضی بوده و معتقدند که در بی‌گاه‌ترین زمان و بدترین شکل ممکن این کار انجام شده است.