رئیس‌جمهور با علام اینکه در نیویورک پیشنهادهای نسبتا خوبی به ایران داده شد اعلام کرد: شرایط طوری بود که باید به رئیس‌جمهور امریکا اعتماد می‌کردیم که کار بسیار سختی بود، شاید اگر رئیس‌جمهور دیگری در امریکا بود این کار تا اول مهر ماه انجام و تمام می‌شد.

حسن روحانی دیروز (سه شنبه) در جلسه شورای اداری استان کرمان خطاب به مردم گفت: راه و مسیری که دولت و نظام انتخاب کرده، درست است و حق با شماست که سختی‌های زیادی دارید، اما شرایطی بود که دشمنان برای ما به وجود آوردند و ما آغازگر نبودیم.

وی ادامه داد: شبانه روز تلاش می کردیم برجام نشکند، کار مهمی بود و با همه توان تلاش کردم برجام شکسته نشود.طی این سه روز کارخانجاتی که افتتاح شد، در سایه برجام ایجاد شد و قطعات آنها با برجام وارد و راه اندازی شد.

وی در ادامه با اشاره به دلایلی که برجام را به این نقطه رساند، گفت: اسرائیل اعلام کرد فشار چندین ماهه ما بود که ترامپ را وادار کرد از برجام خارج شود و عربستان گفت که پول دادیم.

وی با بیان اینکه اگر مشکل داریم، از جای دیگر و از دشمنان و بدخواهان ماست، تصریح کرد: همه خوشحال بودند که امریکا از برجام خارج شده و ایران خارج می شود و تحریم ها برمی گردد و می گویند ایران به هم زد و نمی گویند امریکا اول خارج شد.

روحانی با یادآوری اینکه مهلت دادیم که اروپا اگر جبران کند، در برجام می‌مانیم، افزود: ما یک سال صبر کردیم و هیچ شخصی در دنیا نمی تواند به ما ایراد بگیرد که چرا از تعهدات برجامی خارج می‌شوید؟ یک سال صبر کردیم و تا امروز نتوانسته اند ما را به شورای امنیت برگردانند، زیرا با منطق و حساب شده کار را انجام می دهیم.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: راهی که ما انتخاب کردیم راه مقاومت و ایستادگی و کاهش تعهدات برجامی و مذاکره با دنیا همه در کنار هم و درست است. با دنیا حرف می زنیم و پیشنهاد  می‌دهند و پیشنهادمی دهیم و تا امروز پیشنهادهای را قبول نکرده ام. در نیویورک پیشنهادهای نسبتا خوبی داده شد و می توانستم تصمیم بگیرم که تحریم را بشکنیم و شرایط طوری بود که باید به رئیس‌جمهور امریکا اعتماد می‌کردیم که کار بسیار سختی بود، شاید اگر رئیس‌جمهور دیگری در امریکا بود این کار تا اول مهر ماه انجام و تمام می شد.

وی در ادامه با بیان اینکه در این مسیر کشورهایی واسطه شده ‌اند و ما هنوز با آنها صحبت می‌کنیم، آنها پیشنهاد می دهند و ما نیز پیشنهاد می دهیم، گفت تقریبا در اصول به توافق رسیده‌ایم  در شیوه اجرا مشکل داریم راه مذاکره را ما رها نمی کنیم، اما به مذاکره هم اتکا نمی‌کنیم.

رئیس‌جمهور در ادامه گفت: عده ای از اول سال 97 به ما می گفتند راهی به جز کوپنی کردن اجناس ندارید اما سیاست دیگری مدنظر بنده بود و گفتیم باید تلاش کنیم جنس به اندازه لازم در بازار وجود داشته باشد و مردم احساس ثبات داشته و احساس کنند روند کشور امیدبخش است.

وی افزود: ذخایر استراتژیک را به طور مداوم مراقبت می‌کنیم و کالا در بازار وجود دارد.

روحانی تصریح کرد: مسئله دیگر قدرت خرید مردم بود که پایین آمده و پول کمی که از فروش نفت در اختیار ماست کم است و به همه ما فشار آمده است.

وی ادامه داد: در سال جاری 20 درصد به حقوق حقوق بگیران ثابت اضافه کردیم که البته به حقوق کارگران بیش از 30 درصد اضافه شده که برای این بود مقداری از بار روی دوش مردم کم شود و برای سال آینده برای حقوق بگیران ثابت ناچار هستیم مقداری افزایش بدهیم و این کار را خواهیم کرد.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه کار بعدی این است که بسته حمایتی در اختیار خانواده هایی بگذاریم که قدری فشار روی آنها بیشتر است، افزود: این کار یکی از مشکلات دولت است و اینکه دولت بخواهد امروز بگوید چند خانواده در کشور وضعشان خوب یا میانه است و چقدر مشکلات زیاد هستند، این طبقه بندی را ندارد.

وی افزود: نه اینکه دولت نمی تواند این اطلاعات را به دست بیاورد. برای من خیلی سخت بوده که اجازه بدهم همه امکانات در اختیار یک جا باشد. ما می توانیم به دست بیاوریم منتها باید به زندگی مردم سرک بکشیم.

روحانی تصریح کرد: از اول دولت یازدهم مقاومت کرده‌ام، زیرا سرک کشیدن مضرات و منافعی دارد و مضرات آن بیشتر است و تا کنون زیر بار نرفته ایم و اگر دولت چنین تصمیمی بگیرد، می توانیم مشخص کنیم خانواده های نیازمند چه کسانی هستند.

وی بیان کرد: محاسبات اولیه می گوید 24 میلیون و 600 هزار خانوار در کشور داریم که حدود 7 میلیون خانوار مطمئن هستیم وضع زندگی خوبی دارند و 18 میلیون زندگی را به سختی می گذرانند که تصمیم داریم ماهیانه یک بسته حمایتی در اختیارشان بگذاریم و کارت ها شارژ شود تا بتوانند مواد ضروری لازم را استفاده کنند برای اینکه مقداری فشار از دوش مردم کم شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: اینکه باید مقابل استکبار بایستیم درست است اینکه امریکا بدعهد است درست است اینکه نباید زندگی مردم را به بیرون وصل کنیم، درست است اما باید بر مبنای توانمندی ها و امکانات خودمان کشور را اداره و ضروریات زندگی مردم را در نظر بگیریم.

روحانی اظهار کرد: دارو باید در دسترس مردم باشد و منابع و ذخایر ما همیشه باید تضمین باشد. نمی شود روزی دارو و یا گندم نباشد.

وی افزود: در 20 روز نخست ریاست جمهوری شبانه روز کار را بر روی ذخایر گندم گذاشتیم تا زندگی مردم عادی باشد و در طول دولت تدبیر و امید در گندم هیچ مشکلی نداشته ایم و باید به مردم اطمینان داده و زندگی آنها تامین شود.