مراسم بتن‌ریزی دومین راکتور هسته‌ای نیروگاه اتمی بوشهر با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، نمایندگان مجلس و مدیران شرکت‌های روسی در ساختگاه نیروگاه اتمی بوشهر آغاز شد.

به گزارش تسنیم از بوشهر، مجری طرح نیروگاه اتمی بوشهر در این آیین با بیان اینکه قرارداد واحد‌های ۲ و ۳ نیروگاه اتمی در سال ۱۳۹۳ منعقد شد، اظهار داشت: این قرارداد بین شرکت مادر تخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران و شرکت روسی اتم استروی اکسپورت در سال ۱۳۹۳ منعقد شد.

محمود جعفری، موضوع قرارداد یاد شده را طراحی، احداث و راه‌اندازی ۲ واحد نیروگاه هسته‌ای دانست و گفت: ظرفیت هر کدام از این واحد‌های هسته‌ای تولید ۱۰۵۷ مگاوات الکترونیک برق است. وی، با اشاره به اینکه ساخت واحد ۲ نیروگاه اتمی بوشهر در ۲۰ شهریور سال ۱۳۹۵ با حضور معاون اول رئیس جمهور آغاز شد خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی این قرارداد در ۸ دی سال ۱۳۹۵ و عملیات گودبرداری واحد دوم نیروگاه اتمی در ۹ آبان سال ۱۳۹۶ با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و رئیس شرکت روس اتم روسیه آغاز شد. مجری طرح نیروگاه اتمی بوشهر مرحله بتن‌ریزی واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر را یکی از مراحل مهم و کلیدی این طرح ملی دانست و تصریح کرد: با اجرای عملیات بتن‌ریزی گام‌های بزرگی در توسعه نیروگاه‌های هسته‌ای در کشور برداشته می‌شود. جعفری افزود: بر اساس برنامه بلند مدت کشور، نیروگاه اتمی بوشهر برای ساخت و بهره‌برداری از سه واحد راکتور اتمی در نظر گرفته شده است که هم اکنون واحد نخست آن با ۱۰۰۰ مگاوات الکتریک در مدار تولید برق است. وی بیان کرد: پس از بهره‌برداری از واحد‌های ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر ظرفیت برق هسته‌ای کشور به ۳ هزار و ۱۱۴ مگاوات الکتریک افزایش می‌یابد.