عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در ارتباط با مساله کنوانسیون‌های مرتبط با «FATF»، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام به این نتیجه رسیده‌اند که ابتدا بازخورد تعهدات قبلی ایران در مفاد «FATF» ‌از سوی این نهاد مشخص شود که آیا تاکنون از اجرای مفاد مشخص شده در این کارگروه منتفع شده‌ایم یا خیر، سپس به تصویب بندهای باقی مانده از جمله پالرمو و «CFT» بپردازیم.

به گزارش ایرنا، محمدرضا باهنر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست خبری دیروز خود درباره سرنوشت لوایح پالرمو (مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی) و CFT(مقابله با تأمین مالی تروریسم) در مجمع تشخیص مصلحت نظام، افزود: همچنین منتظر هستیم که ببینیم آیا اروپایی‌ها همانطور که می‌گویند اراده‌ای برای اجرای تعهدات برجامی خود دارند یا خیر. 

وی با بیان اینکه هم‌اکنون ضرورتی در مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی بر تصویب لوایح پالرمو و «CFT» دیده نمی‌شود، ادامه داد: همچنین باید به این مساله نیز تاکید کنیم که ضرب‌الأجل‌های چهار ماهه «FATF» اهمیتی برای ما ندارد. منتظر می‌مانیم آقایان برای تعهدات و قطعنامه‌ها و در رأس آن برجام حاضرند چه هزینه‌ای پرداخت کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در بحث برجام یکسری تعهداتی برای برداشتن تحریم‌ها داده بودیم و به آن عمل کردیم. اما در اردیبهشت سال ۹۷ آمریکا به شکل یکجانبه و غیرمستدل و معقول از برجام خود را کنار کشید.

باهنر اضافه کرد: اروپایی‌ها در این یک سال و خرده ای که آمریکا از برجام خارج شده اقدام موثری نکردند و کاری جز اظهار نگرانی، دلسوزی، غصه و تاسف انجام ندادند بنابراین ما به این جمع‌بندی رسیدیم که در چارچوب برجام تعهدات ذیل این توافقنامه را کاهش دهیم.

دبیرکل جامعه مهندسین گفت: تاکنون دو مرحله کاهش تعهدات خود را در برجام اعلام کردیم و مرحله سوم را نیز به آنها اعلام کردیم و ۱۵ شهریور فرصت تمام می شود. با توجه به روندی که اروپایی‌ها در هفته‌ها و ماه‌های اخیر در قبال برجام اتخاذ کرده‌اند به نظر نمی‌رسد تا این زمان کاری انجام دهند که نظام جمهوری اسلامی را برای برداشتن گام سوم منصرف کند. جزو تصمیم‌گیران نیستم، اما تحلیل من این است که ایران گام سوم را قطعا برمی‌دارد.