صدراعظم آلمان گفت که سران گروه هفت «یک گام بزرگ در تلاش‌های‌شان برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها با ایران» برداشته‌اند اما هنوز کار زیادی باید انجام شود.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه دویچه وله، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان دیروز (دوشنبه) در یک کنفرانس خبری مشترک با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در شهر بیاریتز فرانسه گفت که رایزنی‌های سازنده‌ای با ترامپ داشته است اما هنوز راه زیادی برای پیمودن در مسئله ایران وجود دارد.

صدر اعظم آلمان و رئیس جمهور آمریکا در حاشیه نشست گروه هفت در بیاریتز در دیداری دو جانبه درباره مذاکرات تجاری میان آمریکا و اتحادیه اروپا، تشدید مناقشه تجاری میان آمریکا و چین و پرونده ایران و مسائل دیگر رایزنی کردند.

مرکل تصریح کرد: تمامی سران گروه هفت نه تنها روی این مسئله اتفاق نظر دارند که ایران نباید به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند، بلکه معتقدند رایزنی‌ها با تهران درست‌ترین راه برای دست یافتن به این هدف بوده است.

وی افزود: آمریکا نیز از رایزنی‌های اروپا با ایران استقبال کرده است.

وی همچنین گفت: اینکه نتیجه چه چیزی خواهد بود و چه احتمالاتی در نظر گرفته شده است، در حال حاضر قابل گفتن نیست اما خواست قطعی تمام این کشورها برای مذاکره، خود یک گام بزرگ است.

صدراعظم آلمان خاطر نشان کرد: نفع همگی ما در حل مسالمت‌آمیز یک مناقشه است اما این، آسان نخواهد بود.

مرکل، همچنین گفت که سفر ظریف به محل اجلاس برای او غیرمنتظره بوده است. او تأکید کرد که دیدار ظریف با وزیر خارجه فرانسه ربطی به اجلاس گروه هفت ندارد.

رئیس‌جمهور آمریکا نیز گفته است که سران گروه هفت یک اتحاد فوق‌العاده درباره ایران دارند و تا حدی به نتایجی دست یافته‌اند.

دونالد ترامپ در پایان این نشست خبری ابراز امیدواری کرد که آمریکا بتواند با اتحادیه اروپا نیز مانند ژاپن به توافقی در تعرفه‌های تجاری برسد. آنگلا مرکل نیز در مقابل تاکید کرد که سرمایه‌گذاری روی مناسبات تجاری میان آمریکا و اروپا به نفع هردو طرف است و آنها می‌توانند به راه‌حلی برسند. او هم‌چنین ابراز امیدواری کرد که جنگ تجاری میان چین و آمریکا  به زودی پایان پذیرد. مرکل در این رابطه نیز تاکید که رسیدن به راه‌حلی در این زمینه به نفع همه طرف‌ها، از جمله اروپاست و اقتصاد این کشورها همه به هم وابسته‌اند.