امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه گفت که سران گروه هفت بر سر یک اقدام مشترک در خصوص ایران با هدف کاهش تنش‌ها توافق کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه دیروز، یکشنبه در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی فرانسوی تصریح کرد که سران گروه هفت برای یک اقدام مشترک در خصوص ایران با هدف کاهش تنش‌ها و آغاز مذاکرات جدید با تهران توافق کرده‌اند.

مکرون ادامه داد: ما توافق کردیم که می‌خواهیم چه حرفی را به ‌طور مشترک با ایران بزنیم. یک پیام از سوی گروه هفت درباره اهداف ما وجود دارد و آنچه اهمیت دارد این حقیقت است که ما روی آن اتفاق نظر داریم، چیزی که مانع از شکاف‌هایی می‌شود که درنهایت به تضعیف همگان منجر خواهد شد.

وی تصریح کرد: همه خواهان جلوگیری از وقوع درگیری هستند. دونالد ترامپ کاملا درباره این مسئله شفاف بوده است.

ترامپ: درباره این موضوع  بحثی نداشته‌ایم

بنابر این گزارش، یک منبع آگاه در کاخ ریاست جمهوری فرانسه دیروز گفت که مکرون از سوی گروه هفت مامور ارسال پیام به ایران شده است اما دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا گفت که درباره این موضوع بحثی نداشته است. ترامپ البته گفت که مانع گفت‌وگوی رهبرای دنیا با ایران نمی‌شود و هر کسی که می‌خواهد با تهران مذاکره کند، می‌تواند این کار را انجام دهد.

گفتنی است خبرگزاری فرانسه روز گذشته گزارش داد رهبران نشست جی ۷ که از روز شنبه در شهر بیاریتس فرانسه در حال برگزاری است، امانوئل مکرون را به عنوان واسطه و مامور برای انتقال پیام رهبران حاضر در این نشست به ایران انتخاب کرده‌اند. 

بر اساس این خبر، رئیس‌جمهور فرانسه مامور شده است تا نتایج و پیام‌های این نشست را که با محوریت ایران در حال برگزاری است، به مقام‌های تهران منتقل کند.

فرانس ۲۴ اما بعدتر نوشت: امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه در خصوص ماموریت خود برای گفت‌وگو با ایران گفت: «من در این زمینه ماموریت رسمی ندارم. در واقع گروه هفت یک گروه رسمی محسوب نمی‌شود و نمی‌تواند کسی را به طور رسمی برای کاری مامور و به کسی ماموریت رسمی اعطا کند.»