دیروز، روزنامه سازندگی، ارگان رسمی حزب کارگزاران سازندگی با عکس غلامحسین کرباسچی، دبیرکل این حزب و تیتر «بازسازی جبهه اصلاحات» منتشر شد. کرباسچی خبر از «آغار بازسازی جبهه اصلاحات» داده و تاکید کرده که «ستاد انتخاباتی ملی اصلاح‌طلبان تشکیل خواهد شد.» به دنبال آن در شبکه‌های اجتماعی مطرح شد که حزب کارگزاران «عبور از خاتمی» و جریان اصلاحات را کلید زده است.

سپس کرباسچی در گفتگویی با ایرنا به برداشت‌های نادرست از مصاحبه‌اش با ارگان مطبوعاتی کارگزاران اشاره کرد و توضیح داد: اینکه می‌گویم اشکالات اصلاحات باید برطرف شود به معنای خروج از اصلاحات نیست؛ این را کسانی به «خروج» تعبیر کردند که آن معایب را دارند و نمی‌خواهند اصلاح شود. توصیه می‌کنم اگر فردی شبهه ای دارد دوباره مصاحبه را بخواند.

وی همچنین در بخشی از سخنانش به عملکرد رئیس فراکسیون امید مجلس و رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان اشاره کرد و گفت: محمد رضا عارف در شورای عالی اصلاح طلبان و مجلس در این مدت چه‌ کار کرده است؟ همه اعتراض‌های اصلاح‌طلبان به دلیل عملکرد اوست. وی عملکردی ندارد که کسی بخواهد از او انتقاد کند. اتفاقا ناکارآمدی شورای عالی باعث شده است که رئیس دولت اصلاحات به سراغ نهاد بالا دستی برود.

کرباسچی درباره بخشی از سخانش مبنی بر اینکه «رئیس دولت اصلاحات هیچ وقت رهبر جریان اصلاحات نبوده است»، یادآور شد: در مصاحبه گفتم خاتمی رهبر تشکیلاتی اصلاحات نبوده است ولی بارها وی را «رهبر نمادین اصلاحات» که تاثیرگذار هم است، قلمداد کردم. در بازنگری جدید (بازسازی جبهه اصلاحات) اگر وی بخواهد و اراده کند می‌تواند مدیریت تشکیلاتی را در دست بگیرد.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی اظهار داشت: نظر حزب چیزی جز بحثی که کردم نیست. اینکه به شکل مبهم دائما حرف از اصلاحات بزنیم به چه معناست؟ هر شخص یا حزبی نمی‌تواند خود را اصلاح‌طلب یا رهبر اصلاحات معرفی کند. ابتدا باید تعریف روشنی از اصلاحات ارائه کرد و هر گروهی که این تعریف را قبول دارد را اصلاح‌طلب دانست و بعد مشخص شود که روش و عملکرد اصلاحات در جامعه چیست. آیا از طریق انتخابات است یا راه‌های دیگری دارد.

وی بیان کرد: احزاب یا اشخاص باید تعریف، روش کار و ارزیابی را قبول داشته باشند. بعد هم بررسی کنند کسانی که ادعای اصلاح‌طلبی دارند یا به اسم اصلاح‌طلبی، به پست و سمت منصوب شدند، عملکردشان مورد ارزیابی قرار گیرد.