وزیر امور خارجه گفت: تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران کارساز نیست و بر ناامنی منطقه افزوده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به قطر سفر کرده بود، صبح دوشنبه با شیخ تمیم بن حمد، امیر قطر دیدار و گفت‌وگو کرد. 

وزیر خارجه کشورمان در این دیدار دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در توسعه مناسبات با کلیه همسایگان را مورد تاکید قرار داد و از روابط ایران و قطر به عنوان الگویی برای مناسبات سیاسی ایران و کشورهای منطقه یاد کرد.

امیر قطر نیز در این دیدار با اشاره مناسبات نزدیک و برادرانه ایران و قطر، مشورت و رایزنی دو کشور در خصوص مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و تلاش مشترک برای حل و فصل مشکلات منطقه را مورد تاکید قرار داد.

وی همچنین بر آمادگی همیشگی کشور متبوع خود برای برقراری صلح و ثبات در منطقه تاکید کرد.

ائتلاف‌های نظامی از پیش شکست خورده‌اند

وزیر امور خارجه کشورمان که به دوحه سفر کرده، همچنین در این سفر با «محمد بن عبدالرحمن»، همتای قطری خود نیز دیدار کرد. محمدجواد ظریف در این دیدار با اشاره به ائتلاف نظامی آمریکایی در خلیج فارس گفت: ائتلاف‌های نظامی از پیش شکست خورده‌اند و نیروهای بیگانه زمینه‌های ناامنی منطقه را فراهم می‌آورند.

وزیر خارجه ایران امنیت خلیج فارس را مسئولیت کشورهای همین منطقه دانست و نه نیروهای خارجی. وی بر مسئولیت ایران در حفظ صلح و ثبات منطقه تاکید کرد.

ظریف روابط ایران و قطر را در تمامی زمینه‌ها از جمله در حوزه سیاست و اقتصاد رو به توسعه خواند و رایزنی مستمر دو کشور در خصوص تحولات منطقه را به عنوان یک نیاز منطقه‌ای مورد تاکید قرار داد. 

محمد بن عبدالرحمن نیز در این دیدار، با ابراز خرسندی از روابط ویژه ایران و قطر، بر نقش دو کشور در برقراری صلح و ثبات منطقه و همکاری مشترک جهت تقویت عنصر گفتگو برای حل و فصل مشکلات منطقه تاکید کرد.

ظریف یکشنبه شب در ضیافت شام وزیر خارجه قطر حضور یافت.

توئیت ظریف پس از بازگشت از قطر

ظریف دیروز در توییتی سفر خود به قطر را «بسیار سازنده» خواند و نوشت: «از سفر بسیار سازنده به قطر به ایران بازگشتم. با جناب آقای تمیم بن حمد امیر قطر و آقای محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه درباره مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و جهانی تبادل نظر کردیم. همچنین گفتگوی مفصلی با الجزیره انگلیسی داشتم. فقط کشورهای منطقه می‌توانند امنیت منطقه را تضمین کنند.

 نخست همسایگان.»