سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کراچی با تشریح وضعیت سه خواهر ایرانی اهل چابهار که گفته شده به پاکستان فرار کرده‌اند، گفت: در حال حاضر دو نفر از این افراد احراز هویت شده‌اند، منتظر احراز هویت نفر سوم هستیم تا اقدامات قانونی لازم برای بازگشت این افراد به کشور را انجام دهیم.

احمد محمدی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کراچی در گفت‌وگو با ایسنا درباره اخبار منتشر شده مربوط به فرار سه خواهر ایرانی به پاکستان گفت: حدود دو هفته پیش به همکاران بنده در کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کراچی اطلاع داده شد که سه خواهر ایرانی به طور غیر مجاز وارد خاک پاکستان شده و اکنون تمایل دارند به کشور برگردند.

وی افزود: در پی اطلاع از این خبر، همکاران بنده پیگیری‌های لازم را انجام دادند تا ببیند موضوع از چه قرار است؛ نهایتا این سه خواهر به کنسولگری مراجعه کردند و شرح ما وقع زندگی خود را ارائه کردند که چه مشکلاتی داشتند و این‌که به طور غیرمجاز وارد پاکستان شده‌اند.

سرکنسول کشورمان در کراچی همچنین بیان کرد: موضوع برگرداندن یا بازگشت هر تبعه ایرانی در هر کشوری دو شرط دارد؛ که شرط نخست این است، شخص به صورت داوطلبانه درخواست داشته باشد که قصد دارد به کشورش برگردد و شرط دوم هم بحث احراز هویت است که آیا این شخص تابعیت ایرانی دارد یا خیر، زیرا این احتمال وجود دارد که اتباع کشورهای همسایه به اسم ایرانی بودن بخواهند به کشور ما وارد شوند.

محمدی اظهار کرد: بنابراین براساس پیگیری‌های انجام شده شرط نخست که درخواست خودشان برای بازگشت به  کشور بود، برای ما محرز شد و در بحث دوم مربوط به احراز هویت نیز پیگیری‌ها انجام شد که هویت این سه خواهر، ایرانی است یا خیر و تاکنون دو نفر از این افراد احراز هویت شده‌اند و منتظر هستیم تا از داخل کشور و از سمت خانواده آنها مدارک قانونی و لازم برای احراز هویت نفر سوم هم ارائه شود تا پس از آن اقدامات قانونی در داخل پاکستان را آغاز کنیم و از مقامات پاکستان بخواهیم که این افراد به کشور باز گردند.

وی ادامه داد: البته روال اداری این قبیل امور ممکن است زمان بر باشد، چه بسا  این که دادگاه هم تشکیل شود، زیرا این افراد به صورت غیرمجاز وارد خاک پاکستان شده‌اند البته اتفاقات این‌چنینی در کشورهای همسایه بسیار رخ می‌دهد، طی دو سال اخیر ما نیز موفق شدیم 80 شهروند ایرانی را آزاد کنیم که بسیاری از این افراد هم ملوانان زحمتکشی بودند که از خطه جنوب یا چابهار به شغل ملوانی فعالیت داشتند که یا سهوا و یا براساس ادعاهای مقامات پاکستانی دستگیر شده بودند.

محمدی تصریح کرد: در نتیجه برای این قبیل پرونده‌ها از زمانی که ما مطلع شویم، اقدامات لازم را در دستورکار قرار می‌دهیم، گرچه مواردی هم وجود داشته که فرد زندانی بوده به محض اطلاع ما از زندانی بودن شهروند ایرانی اقدامات لازم را انجام داده‌ایم.

سرکنسول کشورمان در کراچی در ادامه اظهار کرد: در این مورد این سه خواهر زندانی نیستند، در یک کمپ مخصوص بانوان بدون مشکل زندگی می‌کنند. گرچه برای ما هم محل اقامت شهروندانمان بسیار مهم است لذا امیدواریم که از داخل کشور هم خانواده آنها همکاری بیشتر و سریع‌تری داشته باشند و برگه احراز هویت خواهر سوم را ارائه کنند تا سریعتر از دولت پاکستان بخواهیم که اجازه خروج این افراد را صادر کند.