معاون اول رئیس جمهور گفت: ایران در خاورمیانه کشور بزرگی است امکان ندارد امنیت را در خلیج فارس بدون ایران تصور کرد. آنکه می‌تواند برای منطقه امنیت تامین کند ایران است.

 اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی البرز که در استانداری البرز برگزار شد، افزود: در مقطع کنونی ظالمانه‌ترین تحریم‌های تاریخ علیه ما در حال اعمال است؛ آن هم نه به خاطر اینکه ما خلاف بین الملل عمل کرده‌ایم، یک ظلم مضاعفی نسبت به ایران در حال انجام است با وجود اینکه ایران ثابت کرده می‌تواند با قدرتمندترین کشورهای دنیا گفت و گو کند و به نتیجه برسد، برجام چنین نتیجه‌ای بود که با شش قدرت نشستیم و توافق کردیم و به تعهدات خود عمل کردیم.

وی ادامه داد:  واقعا آمریکایی‌ها فکر می‌کردند این تحریم‌ها اقتصاد ما را از هم می‌پاشد اما حالا اقداماتشان باعث شده ما اتکا به نفت را کاهش دهیم.

معاون اول رئیس جمهوری اظهار کرد: در بیش از یک سال گذشته از آمریکایی‌ها که انتظار نداشتیم ولی انتظار داشتیم پنج کشور باقی مانده به برجام به تعهدات خود پایند می‌ماندند اما هیچ کار به درد بخور و جدی نکردند.

ما کجا هستیم، کره و ترکیه کجا؟

وی با بیان اینکه آثار نفت برای ما منفی بوده است، گفت: ما در طول این سال‌ها هزار میلیارد دلار درآمد نفت داشتیم، توسعه ما همزمان با کره و جلوتر از ترکیه شروع شد اما حالا آنها کجا هستند ما کجا هستیم.

جهانگیری توضیح داد: خود نفت ضرر ندارد بلکه نحوه استفاده از آن به ما آسیب زده است؛ در هر حال اگر تا الان از روی اراده تصمیم به اداره بدون نفت نگرفته بودیم حالا این شرایط به اجبار ایجاد شده است، نفت نباید هزینه جاری باشد این اتفاق ممکن است ایران را به توسعه برساند.

وی تاکید کرد:  این ظرفیت در صنعت ایران وجود دارد، ایران می‌تواند یک واقعه ماندگار تاریخی از خود ثبت کند که از این مقطع عبور کند و روسیاهی آن برای غرب بماند که می‌خواستند از این مسیر به ما ضربه بزنند ولی ما از آن استفاده کردیم.

فهمیدند ما هم زبان زور داریم

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به توقیف نفتکش ایران توسط انگلیس و توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران، گفت: می‌خواستند با زبان زور صحبت کنند اما فهمیدند ما هم زبان زور داریم.

وی با تاکید بر اینکه امکان ندارد امنیت را در خلیج فارس بدون ایران تصور کرد، افزود: آنها ده‌ها ائتلاف برای مقابله با داعش درست کردند هیچکدام ذره‌ای اندازه ایران در نابودی داعش نقش نداشت.

جهانگیری اظهار کرد: ایران حافظ امنیت تنگه هرمز و خلیج فارس بوده و دیگران باید بدانند که پررویی دربرابر ایران نتیجه ندارد.

نحوه جبران 70 هزار میلیارد تومان کاهش درآمد نفتی

معاون اول رئیس جمهوری در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه ما در هیچ دستگاهی با هیچ کس شوخی نداریم، تصریح کرد: همه باید هزینه‌ها را کاهش دهند تا ۷۰ هزار میلیارد تومان از کاهش درآمد نفتی را از این محل جبران کنیم.

وی با اشاره به اینکه یارانه پنهان در ایران بیش از هزار هزار میلیارد تومان است، افزود: یک چهارم این مبلغ را اگر بتوانیم به بودجه بیاوریم دو برابر کسری بودجه جبران می‌شود این تصمیمات شجاعت می‌خواهد، این کشور در این مقطع به تصمیمات بزرگ نیاز دارد.