سقوط از ارتفاع، جان کارگر۴۲ ساله را گرفت

یک کارگر ۴۲ ساله هنگام فعالیت در طبقه دوم یک ساختمان نیمه‌کاره در شهر همدان به پایین سقوط کرده و جان باخت.

مدیرکل پزشکی قانونی همدان در گفت‌وگو با ایرنا گفت: فرد یاد شده هنگام بتن‌ریزی طبقه دوم این ساختمان به پایین سقوط کرده و به بیمارستان منتقل شد.

علی احسان صالح افزود: با وجود تلاش تیم پزشکی برای احیای جان این کارگر، تلاش‌ها بی‌نتیجه ماند و این فرد جان خود را از دست داد.

وی با بیان اینکه مرگ ناشی از سقوط از بلندی افزایش داشته است، گفت: هشت زن و ۳۳ مرد در سال ۹۶ بر اثر سقوط از بلندی جان خود را از دست دادند.

مدیرکل پزشکی قانونی همدان اضافه کرد: این آمار در سال گذشته با روند افزایشی به ۵۵ تن شامل ۱۲ زن و ۴۳ مرد رسیده که ضرورت احتیاط و رعایت نکات ایمنی را بیش از پیش نمایان می‌کند.

وی ادامه داد: براساس قوانین موجود، حوادث ناشی از کار با ۲ ویژگی مشخص می‌شوند؛ حوادثی که در حین انجام وظیفه و حوادثی که به سبب انجام وظیفه رخ می‌دهند.

احسان صالح اظهار داشت: سقوط از بلندی، اصابت جسم سخت، سوختگی و کمبود اکسیژن ازجمله مهم‌ترین عوامل فوت ناشی از حوادث کار است که با رعایت نکات ایمنی به ویژه در موارد کار در ارتفاعات می‌توان بروز این حوادث را تا حد قابل توجهی کاهش داد.

    

جمع‌آوری دستفروشان، آسیب‌های اجتماعی در پی دارد

یک نماینده مجلس گفت: نمی‌توان بدون ایجاد شغل جایگزین برای دستفروشان، منبع درآمدی آنها را به صفر رساند.

حبیب‌الله نیکزادى پناه در گفت‌وگو با خبرگزارى خانه ملت گفت: دولت، قبل از جمع‌آوری دستفروشان مکان‌هایی برای امرار معاش آنها در نظر بگیرد زیرا دستفروشان تنها برای تامین اقتصاد خانواده‌شان و نبود فرصت‌های شغلی در خیابان‌ها و گرما و سرما دستفروشی می‌کنند.

نماینده بم در مجلس با بیان اینکه متاسفانه نه تنها فرصت‌های اشتغال پایدار برای بسیاری از افراد جامعه ایجاد نشده، بلکه برخی از فرصت‌های کاری نیز کم شده، تصریح کرد: دولت باید با برنامه‌ریزی عقلایی، فرصت‌های اشتغال پایدار را همسو با استعدادهای افراد مختلف مهیا کند زیرا جمع‌آوری ضربتی دستفروشان بدون ایجاد شغل جایگزین، آسیب‌های اجتماعی را در کشور افزایش می‌دهد.