معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: این وزارتخانه از ابتدای سال راه‌اندازی حداقل دو هزار واحد صنعتی را در کشور هدف‌گذاری کرده و تاکنون 122 واحد به سمت فعال‌سازی حرکت کرده و این واحدها حدود 19هزار نفر اشتغال جدید ایجاد کرده‌اند.

به گزارش ایلنا، فرشاد مقیمی گفت: در سالی که از سوی رهبری به نام «رونق تولید» نامگذاری شده است، دولت در راستای احیای واحدهای راکد و نیمه‌فعال اهتمام دارد.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص تامین نیازهای صنعتی در داخل کشور عنوان کرد: هم‌اکنون بومی کردن برخی قطعات که در صنعت خودروسازی از آنها استفاده می‌شود، در یکی از شرکت‌های ارومیه انجام می‌شود که قیمت تمام شده آنها، یک سوم قیمت تمام شده واردات خارج از کشور است.

مقیمی یکی از مهمترین موضوعات مهم وزارتخانه را ساخت داخلی کردن لوازم خانگی برشمرد و گفت: در این رابطه، هم اکنون طرح‌های مختلفی احصا شده که بتوان در موضوعات مختلف جایگزینی داخلی را پیدا کرد. در حوزه لوازم خانگی، خوشبختانه پروژه‌هایی همانند تولید یخچال و لوازم صوتی با برنامه به پیش رفته و هم اکنون نیز این موضوع یکی از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود.

وی افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تحقق رونق تولید دارای هفت سرفصل است اما مهمترین آن در حوزه تولید، بحث مربوط به ساخت داخل است و پروژه‌هایی برای ساخت داخل در رشته‌های مختلف مثل صنعت خودرو، لوازم خانگی، نساجی و پوشاک تعریف شده است. یعنی در مجموعه صنعت، محوری‌ترین برنامه، بسته‌ای از پروژه‌هایی است که می‌تواند کشور را از واردات محصولات نهایی، مواد واسطه و مواد اولیه که برای حوزه تولید استفاده می‌شود بی‌نیاز کند.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص فعال‌سازی واحدهای نیمه‌فعال و راکد اذعان کرد: وزارتخانه از ابتدای سال حداقل دو هزار واحد صنعتی را در کشور هدف‌گذاری کرده است و تاکنون ۱۲۲ واحد به سمت فعال‌سازی حرکت کرده و این واحدها حدود ۱۹ هزار نفر اشتغال جدید ایجاد کرده‌اند.