وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: صندوق بازنشستگی حق ورود در سرمایه‌گذاری‌هایی که سودآور نباشد، ندارد و باید سبدی را اداره کند که به مخاطبان آن سود برساند.

به گزارش روابط‌عمومی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری در مراسم گردهمایی رؤسای کانون‌های بازنشستگی تصریح کرد: مسیر شفافیت و اطلاع‌رسانی به مردم در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه پیدا می‌کند و دستور رئیس جمهور مبنی بر اینکه نظارت بر دستگاه‌های اجرایی باید با نظارت مردمی و برای شفاف‌سازی امور باشد را سر لوحه تمام کارهای خود قرار داده‌ایم.

وی افزود: همان‌طور که رئیس جمهور در بازدید از وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی عنوان کرد، در حوزه بنگاه‌داری این وزارتخانه تنها باید سبدی از سهام را اداره کند که برای مخاطبان سودآور باشد.

شریعتمداری خاطرنشان کرد: ما باید مسیر بهبود شرایط زندگی بازنشستگان را از ابتدا تا انتها فراهم کنیم. در جلساتی که با رئیس سازمان برنامه و بودجه داشتیم وی اعلام کرد که مستمری بازنشستگان همچون کارمندان افزایش می‌یابد و علاوه بر آن پنج هزار میلیارد تومان نیز برای همسان‌سازی حقوق آنها در نظر گرفتیم.

وی یادآور شد: باید هزینه‌های صندوق بازنشستگی کاهش یابد و در این مدت نیز رئیس صندوق در این مسیر حرکت کرد و از محل صرفه‌جویی هزینه‌های جاری صندوق بازنشستگی برای یک هزار فقره وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج فرزندان بازنشسته اعتبار فراهم کرد. شریعتمداری ادامه داد: برای جلوگیری از خروجی صندوق‌های بازنشستگی روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها جلوگیری از حضور صندوق در پروژه‌هایی است که توجیه اقتصادی ندارد.

وی از بازنشستگان خواست نسبت به بنگاه‌های زیان‌ده حساسیت نداشته باشند چرا که ادامه کار این شرکت‌ها از بازنشستگان هزینه می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: روش‌های پایداری صندوق باید در صندوق بازنشستگی کشوری به صورت شفاف و مشخص بررسی و تطبیق شود و به صورت شفاف در اختیار عموم مردم قرار گیرد.

وی تاکید کرد: پایداری صندوق در یک دوره کوتاه و یک‌شبه اجرایی نخواهد شد و باید در یک دوره مشخص به اجرا گذاشته شود.