عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار با بیان اینکه در نظام کار شایسته قرارداد سفید معنا ندارد، گفت: کار شایسته زمانی اجرا می‌شود که هیچ کارگری نگران حقوق و قرارداد کارش نباشد و هیچ کارفرمایی دغدغه تامین مواد اولیه و رکود حاکم بر بازار کار را نداشته باشد. علی اصلانی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: وقتی از مفهوم کار شایسته صحبت می‌کنیم در واقع به ابعاد انجام کار شایسته توسط کارگر و کارفرما می‌پردازیم. اگر کارخانه‌ها و شهرک‌های صنعتی در وضعیت خاموشی و تعطیلی قرار داشته باشند نمی‌توان انتظار داشت کار شایسته به اجرا درآید.

وی ادامه داد: وقتی که شهرک‌های صنعتی با کمتر از ۵۰درصد ظرفیت خود کار می‌کنند و کارخانه‌ها با مشکل تأمین مواد اولیه و فروش مواجهند، چگونه می‌توانیم کار شایسته را پیاده کنیم؟ این سند دورنمای آینده بازار کار ایران است و باید از حالا برای تحقق اهداف پیش‌بینی شده در آن برنامه‌ریزی داشته باشیم.

این مقام مسئول کارگری خاطرنشان کرد: سند کار شایسته یکی از مصوبات معطل مانده در برنامه ششم بود که به دلیل رکود حاکم بر بنگاه‌ها و شرایط اقتصادی مدت‌ها با تأخیر در تصویب مواجه شد. متأسفانه تحریم‌های خارجی، رکود داخلی و برخی سومدیریت‌ها در داخل موجب شد تا برخی از اهداف برنامه ششم محقق نشود. اگر چه شرایط اقتصادی کشور هنوز به ثبات و پایداری نرسیده ولی با توجه به تصویب سند کار شایسته، دولت تلاش می‌کند تا این مصوبه را اجرایی کند به همین دلیل دستگاه‌های متعددی در اجرای اهداف سند همکاری دارند و امیدواریم اجرایی شدن آن، در چشم‌انداز بازار کار ایران اثرگذار باشد.

اصلانی درباره الزامات اجرای سند کار شایسته گفت: اجرای کار شایسته هم به سود کارگر هم به سود کارفرما است. کار شایسته زمانی ایجاد می‌شود که کارگر در کارخانه امنیت شغلی داشته باشد و کیفیت کالای تولیدی بالا برود. در نظام کار شایسته، شاهد ورود کالاهای بی‌کیفیت نخواهیم بود و کارفرما دغدغه تأمین مواد اولیه، نقدینگی و فروش محصولش را نخواهد داشت. کار شایسته یعنی بها دادن به تولید داخلی و خرید و مصرف کالای داخلی و وقتی همه این موارد در کنار هم قرار گرفت کار شایسته مفهوم واقعی خود را پیدا می‌کند.