کارگران تعدیل شده «کیوان» به اداره کار شکایت کردند

۳۵ کارگر اخراجی صنایع غذایی کیوان که روز چهارشنبه (۲۸ فروردین ماه) با تصمیم کارفرما بیکار شده‌ بودند، در روزهای گذشته با طرح شکایت در اداره کار شهرستان همدان، پیگیر مطالبات صنفی خود شدند.

به گزارش ایلنا، این کارگران که بین ۴ تا ۱۸ سال سابقه کار دارند، یادآور شدند: خواسته ما این است که مانند سایر همکارانمان بتوانیم در کار سابق خود مشغول کار شویم و برای همین تصمیم گرفتیم تا از کمک مراجع قانونی استفاده کنیم.

به گفته این عده، در این کارخانه بزرگ مواد غذایی در حال حاضر ۶۳ کارگر مشغول به کار هستند که با وجود سه ماه مزد معوقه به دلیل متوقف شدن فعالیت خطوط تولیدی کارخانه، کاری برای انجام ندارند. این کارگران اظهار داشتند: مطالبات مزدی کارگران شاغل در کارخانه شامل حقوق بهمن و اسفند ۹۷ و حقوق فروردین ماه سال جاری می‌شود. آخرین حقوقی که دریافت کرده‌ایم حقوق دی ماه بود که تقریبا ۴ ماه پیش آن را دریافت کردیم.

آنها گفتند: در حال حاضر اکثر خطوط تولیدی کارخانه همانند شیرینی، کیک دولایه‌ای، پتی بور یاپتی مانژ، نان سوخاری، کیک مغزدار، چوب‌شور و واحد پودر متوقف شده و تنها خط تولید تافی با حداقل ظرفیت فعالیت دارد که کفاف هزینه‌های آب و برق کارخانه را هم نمی‌دهد. از آنجا که این کارخانه ظرفیت اشتغال حداقل ۷۰۰ کارگر را دارد و برای فروش محصولات تولیدی خود هیچ مشکلی ندارد، از مسئولان درخواست داریم برای رفع مشکلات پیش آمده که امنیت شغلی کارگران را به خطر انداخته، چاره‌اندیشی کنند.

در این زمینه احمد توصیفیان، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان از پیگیری وضعیت کارگران شاغل و بیکار شده صنایع غذایی کیوان خبر داده و گفت: متأسفانه مشکل کارخانه کیوان مدیرعامل آن است که دسترسی به او نداریم. صنایع غذایی کیوان از نظر فروش و بازار هیچ مشکلی ندارند و ما به دنبال این هستیم کارگران به کار خود بازگردند.

    

تجمع کارگران شهرداری کوت عبدالله مقابل استانداری

کارگران فضای سبز شهرداری کوت عبدالله، روز دوشنبه در اعتراض به بلاتکلیفی در وضعیت پرداخت مطالباتشان مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کردند.

به گزارش ایلنا، کارگران می‌گویند: از بهمن ماه سال گذشته حقوق نگرفته‌ایم و تعدادی از همکاران‌مان هم مطالباتی از شهریور سال گذشته دارند.

کارگران شهرداری کوت عبدالله می‌گویند: طی یک ماه گذشته چندین بار برای مشخص شدن وضعیت پرداخت مطالباتمان مقابل نهادهای مختلف دولتی استان دست به اعتراض صنفی زده‌ایم که آخرین آن هفته گذشته (نهم اردیبهشت ماه) مقابل ساختمان استانداری انجام شد.

به گفته آنها، مطالبات مزدی حدود ۲۵۰ نفر از کارگران شاغل در بخش فضای سبز با احتساب نیمی از حقوق بهمن ماه، دو ماه و نیم به تاخیر افتاده است. یکی از کارگران معترض می‌گوید: در شرایط سخت گرمای هوا در سطح شهر مشغول کاریم و با توجه به اینکه ماه مبارک رمضان نیز فرارسیده است، خواسته‌ای جز دریافت حداقل بخشی از مطالباتمان را نداریم. پیش از این (در تاریخ نهم اردیبهشت ماه) نواب حاجیان سعیدی، شهردار کوت عبدالله با اشاره به معوقات مزدی اسفند و فروردین ماه کارگران گفته بود: شهرداری کوت عبدالله دچار کمبود منابع مالی است و به محض تامین اعتبارات مالی این معوقات پرداخت می‌شوند. 

به گفته وی، در هیچ شهری از کشور، کارگران برای حقوق معوق یک‌ ماه خود تجمع نمی‌کنند و دلیل تجمع کارگران شهرداری کوت عبدالله برخی فشارهای افراد پشت پرده است. سعیدی گفته است: برخی برای استخدام نیروهای خدماتی به شهرداری فشار وارد می‌کنند و وقتی با مقاومت مواجه می‌شوند، زمینه این‌گونه تجمعات را فراهم می‌کنند. به گفته وی این شهرداری تا سال ۹۳ با ۲۵۰ نیرو اداره می‌شد اما در حال حاضر تعداد نیروهای شهرداری به ۸۵۰ نفر رسیده که بیش از ظرفیت است.