وزیر بهداشت در پیامی ضمن تبریک روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای، گفت: با به‌کار بستن موازین ایمنی و بهداشت حرفه‌ای از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۶ شاهد کاهش ۶۹درصد مرگ و میرهای ناشی از کار در ایران بوده‌ایم که ضمن ارتقای سلامت نیروی کار سبب رشد اقتصاد کشور نیز بوده است.

در متن پیام سعید نمکی آمده است: بهداشت حرفه‌ای با شناسایی، ارزیابی و کنترل عوامل زیان‌آور و تهدیدکننده سلامت در محیط کار به منظور سالم‌سازی محیط کار و حفظ سلامت نیروی کاراز وقوع حوادث و بیماری‌های ناشی از کار در جامعه می‌کاهد. براساس آمار سازمان بین‌المللی کار سالانه ۲.۷۸ میلیون کارگر از حوادث شغلی و بیماری‌های ناشی از کار جان خود را از دست می‌دهند و ۳۷۴ میلیون کارگر نیز دچار ازکارافتادگی موقت و دائم می‌شوند. گذشته از خسارات اقتصادی، آلام انسانی ناشی از وقوع حوادث و بیماری‌های ناشی از کار بسیار دردناک بوده که با به‌کار بستن موازین ایمنی و بهداشت حرفه‌ای در محیط کار از طریق آموزش مداوم کارگران و کارفرمایان تا حد زیادی قابل پیشگیری است. 

با به کار بستن موازین ایمنی و بهداشت حرفه‌ای از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۶ شاهد کاهش ۶۹درصد مرگ و میر ناشی از کار در ایران بوده‌ایم که ضمن ارتقای سلامت نیروی کار سبب رشد اقتصاد کشور نیز بوده است. سازمان بین‌المللی کار، هشدار داده است مرگ هر نیروی کار، به طور مستقیم یک میلیارد تومان به اقتصاد هر کشوری آسیب می‌زند و با مرگ هر کارگر، حدود ۷۵۰۰‌ روز کاری نیز از بین می‌رود. براساس آمارهای این سازمان بین‌المللی، حدود ۴ تا ۵ درصد تولید ناخالص داخلی کشورها صرف هزینه‌های حوادث و بیماری‌های ناشی از کار می‌شود. بر این اساس امروزه اقتصاددانان نیروی انسانی را به عنوان یک ثروت ملی به شمار می‌آورند. 

در راستای شعار امسال سازمان بین‌المللی کار «آینده کاری ایمن و سالم» و با تاکید بر هدف «توسعه پایدار با تامین محیط کار ایمن و سالم با رویکرد مدیریت مشارکتی و فناوری‌های نوین» رسالت ما تضمین محیط‌های کاری ایمن و سالم خواهد بود و خواستار به رسمیت شناختن ایمنی و سلامت در کار به عنوان یک اصل بنیادی و حق طبیعی کارگران در محیط کار هستیم و این در سایه توسعه همکاری و مشارکت‌های اجتماعی حاصل خواهد شد. فرارسیدن روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای مصادف با ۲۸ آوریل ۲۰۱۹ و هشتم اردیبهشت ۱۳۹۸ را به همکاران خدوم به خصوص کارشناسان سختکوش بهداشت حرفه‌ای، کارگران، کارفرمایان و کلیه دست‌اندرکاران ارائه خدمات بهداشت حرفه‌ای کشور تبریک می‌گویم.».