معاون امور اقتصادی و رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌گوید که مسئولان تامین اجتماعی نظر مشخصی درباره شیوه محاسبه بدهی دولت به این سازمان دارند و دولت نیز دیدگاه خاص خودش را دارد. البته این اختلاف دیدگاه عمیق نیست اما به هرحال اختلاف فرمول وجود دارد.

علیرضا عسگریان در گفت‌وگو با ایلنا گفت: اگر حسابرسان ما صورت‌های مالی بدهی را تایید کنند، آن صورت‌ها مبنا قرار خواهند گرفت. البته حسابرسان ممکن است نظر ما در تامین اجتماعی را تامین نکنند اما وقتی حسابرس براساس قوانین و مقررات میزان دیون دولت را تعیین می‌کنند، آن گزارش حسابرس تبدیل به مطالبه نهایی ما خواهد شد.

وی افزود: ما همیشه با دولت وارد گفت‌وگو می‌شویم تا بتوانیم میزان مطالبات خود را در سطح ارقام حقیقی به‌روزرسانی کنیم.

عسگریان تاکید کرد: اختلافی که میان ما و دولت وجود دارد، ارزش پولی است که به عنوان دیون وجود دارد. مطالبات ممکن است از ۱۰ سال گذشته بسیار زیاد شده باشد. بخش اعظم مطالبات تامین اجتماعی آن بدهی‌ای است که از ۱۵ سال پیش انباشته شده و دولت به سازمان نداده است. ارزش این پول اگر ۱۰۰ میلیارد تومان باشد، دست‌کم باید براساس نرخ سود اوراق مشارکت پرداخت شود. البته ارزش آن ۱۰۰ میلیارد تومان که مثال زدیم بیش از این است. ارزش در برخی سال‌ها به اندازه نرخ تورم و در برخی سال‌ها ارزش به صورت جهشی تغییر کرده است. وی اضافه کرد: با مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان در ۱۰ سال پیش اتفاقات مهمی برای تامین اجتماعی می‌افتاد و ارزش آن پول بسیار بیشتر بود و آن ارزش حتی با محاسبه سود اوراق مشارکت به عنوان مبنای به‌روزرسانی ارزش، به میزان ارزش ۱۰ سال پیش ۱۰۰ میلیارد تومان نخواهد رسید.

معاون اقتصادی و رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه «دولت مبنای سود اوراق مشارکت را در به‌روزرسانی ریالی بدهی خود به تامین اجتماعی پذیرفته»، تصریح کرد: دولت سود ترکیبی یا (سود مرکب) را در محاسبه به‌روزرسانی ریالی بدهی خود قبول ندارد. ما نیز به دلایلی سود ترکیبی را قبول نداریم اما درباره کلیت مطالبات از دولت باید به تفاهم برسیم.

این مقام وزارت کار تاکید کرد: سازمان تامین اجتماعی بزرگترین سازمانی است که مطالبات دارد و دولت هم کارفرمای بزرگی است که در کشور مستقر است. بسیاری از کارمندان وزارتخانه‌های کشور هم اکنون بیمه سازمان تامین اجتماعی هستند. به این ترتیب اگر بدهی دولت به تامین اجتماعی به موقع پرداخت شود، صندوق‌ها توان نفس کشیدن و پایداری بیشتری خواهند داشت.

وی تاکید کرد: طی دو سال گذشته دولت بزرگترین تسویه‌های تاریخ تامین اجتماعی را انجام داد و بیش از ۲۰۰هزار میلیارد تومان از بدهی خود را پرداخت کرد. بدهی ما به بانک رفاه خود بزرگترین تسویه بود که دولت با پرداخت ۸۰هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ تسویه کرده و ما را از ابربدهکاری خارج کرد.

عسگریان در پایان تصریح کرد: بیمه‌شدگان و ذی‌نفعان سازمان بدانند که امسال (۱۴۰۳) قطعاً مبلغی از بدهی دولت به تامین اجتماعی تسویه خواهد شد اما اینکه مبلغ آن چه میزان باشد و چگونه پرداخت شود، هنوز مشخص نشده است.