کارگران پارس جنوبی از عدم تحقق وعده‌های مسئولان برای رسیدگی به مطالبات خود خبر دادند. آنها می‌گویند: هیچ‌کدام از قول‌های داده شده محقق نشد.

به گزارش ایلنا، ازجمله مهم‌ترین مطالبات این کارگران ایجاد کمیته طرح طبقه‌بندی مشاغل و بازنگری در طرح طبقه‌بندی مشاغل است. طرح طبقه‌بندی مشاغل کارگران پالایشگاه‌های پارس جنوبی بعد از رایزنی‌های بسیار در زمان وزارت زنگنه مورد پذیرش قرار گرفت و پارس جنوبی ملزم به اجرای این طرح از اول فروردین سال ۹۹ شد. طرح اجرا شده البته مورد پذیرش کارگران قرار نگرفت و انجمن صنفی کارگران این پالایشگاه به دنبال ایجاد کمیته طبقه‌بندی مشاغل برای بازنگری در طرح برآمد.

طبق آیین‌نامه اجرایی طرح طبقه‌بندی مشاغل، در صورت اعتراض نمایندگان کارگری به نحوه محاسبه و پرداخت مابه‌التفاوت‌های احتمالی باید کمیته طبقه‌بندی مشاغل شکل بگیرد و این کمیته هم متشکل از نماینده کارگر، کارفرما، وزارت کار و در صورت وجود، شرکت مشاوره است. در طول این دو سال و نیم، وعده‌هایی برای بازنگری در طرح طبقه‌بندی مشاغل به کارگران و نمایندگان آنها داده شده اما این وعده‌ها عملی نشده است.

مطالبه دیگر که از سوی کانون انجمن‌های صنفی کارگران پارس جنوبی بارها پیگیری شده، تغییر سیستم اقماری نیروهای اداری پشتیبانی به دو هفته کار و دو هفته استراحت است. قرار بود اوایل سال ۱۴۰۲ این مشکل نیز حل شود اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. حل مسأله نیروهای اداری پشتیبانی در سفر سال ۱۴۰۱ رئیس‌جمهور به بوشهر به عنوان یکی از دستاوردهای این سفر عنوان شد، دستاوردی که هنوز به نتیجه نرسیده است.

همچنین مشکل رانندگان استیجاری، یکی دیگر از مشکلات این کارگران است. این رانندگان حقوق ناچیزی می‌گیرند و چون قرارداد آنها ذیل قانون کار به حساب نمی‌آید از بسیاری از حقوق بی‌بهره‌اند. آنها ساعت‌های طولانی با حقوق‌های ناچیز کار می‌کنند. در مورد آنها هم قول حل مسأله داده شده بود اما این مشکل نیز همچنان حل نشده باقی مانده است.

خوابگاه‌های این کارگران و درخواست برای بهبود امکانات رفاهی، یکی دیگر از مطالبات کارگران پارس جنوبی است که این مطالبه نیز محقق نشده و کارگران در خوابگاه‌های قدیمی با امکانات بسیار ناچیز ساعات استراحت خود را می‌گذرانند.

طبق این گزارش، کارگران پارس جنوبی، سال گذشته برای محقق شدن این مطالبات در پالایشگاه‌های مختلف تجمعات متعددی برگزار کردند که فعلا هیچ نتیجه‌ای نداشته است.